Zakończenie przewodów kominowych ma istotny wpływ na prawidłowość pracy urządzeń grzewczych i wentylacyjnych.
Wraz z ilością wyremontowanych pomieszczeń strychowych wzrasta problem budowania gniazd przez ptaki w przewodach kominowych. Kiedyś strychy miały nieszczelne części dachów oraz uszkodzoną stolarkę okienną i wiele ptaków budowało gniazda na strychach. Obecnie ptaki szukają nowych miejsc, gdzie mogą się zagnieździć, coraz częściej miejscem tym są przewody kominowe. Problem dotyczy nie tylko ptaków, ale i innych zwierząt (np. w Polsce kun, w USA szopów praczy). Konieczne jest stosowanie skutecznych i zgodnych z przepisami rozwiązań zabezpieczających przewody kominowe [1].
Fot. 1 Zawężenie wylotu górnego przewodu kominowego przez błędnie wykonane zabezpieczenia przed zwierzętami
Spotykane w praktyce urządzenia, którymi zabezpiecza się przewody kominowe przed zwierzętami, często są wykonywane z materiałów łatwopalnych, zmniejszają wylot przewodu i uniemożliwiają dostęp do komina, utrudniając jego czyszczenie oraz konserwację, a tym samym nie spełniają wymogów norm[2] i [3], w tym pod względem zastosowanego materiału i funkcjonalności przewodu [4].(fot. 1, 2, 3).
Ponadto kształt niektórych ze znanych urządzeń instalowanych na przewodach z wylotem górnym sprzyja zakładaniu gniazd przez ptaki, a kształt innych może spowodować ich okaleczenia. Na ogół znane urządzenia znacznie ograniczają swobodny przepływ gazów wylotowych z przewodu kominowego, ponieważ posiadają pokrywy.
Fot. 2 Nieprawidłowo zabezpieczony wylot boczny przewodu kominowego
Prawidłowo wykonane zabezpieczenie przewodu kominowego przed zwierzętami powinno spełniać podstawowe wymagania:
– ognioodporności, ogniotrwałości, trudnozapalności (wykonanie z materiałów niepalnych);
– zapewniać swobodny dostęp do kontroli, konserwacji i czyszczenia przewodu;
– nie zakłócać ciągu kominowego, powodować oporów przepływu, ograniczać drożności przewodu, musi zapewniać swobodny wyrzut spalin;
– być bezpieczne dla zwierząt.
Przykładowe zabezpieczenie przewodu kominowego spełniającego prawidłowo swoją funkcję przedstawione zostało w artykule [5].
Fot. 3 Błędnie wykonane zabezpieczenie wylotów komina wentylacyjnego
Zakończenie przewodów kominowych ma istotny wpływ na prawidłowość pracy urządzeń grzewczych i wentylacyjnych. Źle wykonane zabezpieczenie wylotu przewodu kominowego może powodować zakłócenia ciągu, jego brak i prowadzić do niebezpieczeństwa powstania pożaru, zaczadzenia. Wybór zabezpieczenia przewodu kominowego powinien być dobrze przeanalizowany i dobrany tak, aby spełnione były wymagania stawiane przez przepisy budowlane i normy. Ważne, aby zabezpieczenie przewodu kominowego umożliwiało wykonanie prac konserwacyjnych przewodu zgodnie z zasadami bhp.
mgr inż. Krzysztof Drożdżol
mistrz kominiarski
Literatura
1. W. Anigacz, K. Drożdżol, Urządzenie do zabezpieczania zwłaszcza przewodów kominowych, zgłoszenie patentowe P. 391221.
2. PN 89-B10425 Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły.
3. PN-EN 1443:2001 Kominy – Wymagania ogólne.
4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.).
5. K. Drożdżol, Zasady wykonania kominów ponad dachem, „Inżynier Budownictwa” nr 4/2014.