Zabezpieczenia przeciwpowodziowe Nowego Orleanu 10 lat po Katrinie

30.10.2015

Zarys obecnego systemu zabezpieczeń miasta oraz główne elementy tego systemu, w tym ruchome zapory morskie, których projekty były przedmiotem doradztwa autora.

29 sierpnia bieżącego roku minęło 10 lat od zalania Nowego Orleanu przez wody huraganu Katrina. Autor był konsultantem i opiniodawcą przy pro­jektowaniu budowli – głównie rucho­mych zapór – mających zmniejszyć ryzyko powodzi w Nowym Orleanie po Katrinie. Większość tych obiektów jest już zrealizowana. Zastosowane technologie mogą w przyszłości oka­zać się przydatne także w Polsce.


Nauczki z nieszczęścia

Huragan Katrina był wynikiem tropi­kalnego cyklonu (zjawiska dość re­gularnie nawiedzającego południowe wybrzeża USA). Huragan ten – wśród zarejestrowanych atlantyckich cy­klonów szósty pod względem siły wiatru – doprowadził do zalania ok. 80% powierzchni miasta, śmierci lub zaginięcia ponad 2 tys. ludzi oraz obejmujących bardzo wiele osób, choć spóźnionych ewakuacji, w wyniku których liczba ludności półmilionowego niegdyś Nowego Orleanu do dziś jest mniejsza o ok. sto tysięcy od stanu sprzed Katriny [1].

Można wprawdzie twierdzić, że odpowiedzialność za to nieszczę­ście obciąża nie tylko – a nawet nie w pierwszym rzędzie – ludzi techniki. Nie zmienia to jednak faktu, że w od­czuciu społecznym przerwane przez wody Katriny groble to tzw. smoking gun – dowód winy inżynierów. Tema­tem, którego nie wolno pominąć, jest ocena przeciwpowodziowych zabez­pieczeń miasta z okresu przed huraganem oraz rozpoznanie popełnio­nych tu błędów.

Chodzi nie tylko o rozwiązania i stan techniczny istniejących przed Katriną grobli. Inne przyczyny to intensywne bagrowanie delty Missisipi w celu lep­szego dostępu tankowców. Na skutek spotęgowanej przez to erozji delty stan Luizjana tracił w 2005 r. ob­szar wielkości boiska piłkarskiego co 38 minut [2]. Wątpliwe były też m.in. rozwiązania planistyczne oraz zaple­cze organizacyjno-techniczne ochro­ny i ewakuacji ludności.

Mające ochronić miasto groble nie okazały się dla Katriny przeszkodą. Ich typowe awarie widoczne są na zdjęciach (rys. 1).

 

Rys. 1 Typowe awarie grobli kanałów żeglugowych. Na szerokich odcinkach woda wtarg­nęła do miasta. W miejscach przerwanych grobli fala powodziowa (na fot. już po cofnięciu się) zmyła zabudowania do samych fundamentów. Nieco dalej niektóre budynki, choć jeszcze stoją, nadają się tylko do rozbiórki. Wzniesiona na szczycie grobli betonowa ściana piętrząca leży zniszczona w dużych odległościach od swego miejsca. Ściana ta, wieńcząca ściankę szczelną z grodzic stalowych, stanowiła przed Katriną rozwiązanie typowe. Kilka mechanizmów awarii grobli z taką ścianą pokaza­no schematycznie w dolnej części ilustracji.

 

Podwyższanie grobli ścianami betono­wymi nie jest samo w sobie rozwiąza­niem błędnym. Ma ono zalety szcze­gólnie w miastach i terenach o drogiej powierzchni, gdyż zmniejsza podsta­wę grobli. Na rys. 1 widać główne błę­dy, jakie popełniono przy budowie tych ścian, w każdym razie błędy na miarę huraganu o sile Katriny:

– ścianka z grodzic za krótka i niestężona,

– korona grobli niewzmocniona prze­ciw rozmyciu,

– ściana betonowa za niska.

Ostatni błąd, choć najczęściej zarzu­cany Korpusowi Inżynieryjnemu Armii USA (The United States Army Corps of Engineers, USACE) odpowiedzial­nemu za ochronę miasta, jest w za­sadzie mniej istotny od pozostałych. Zwykle się zakłada, że chroniony teren jest w stanie przyjąć pewne objętości przelewów, a szkody przez to wyrzą­dzone są niewielkie i łatwe do usu­nięcia. Wynikiem pierwszych dwóch błędów był przepływ niekontrolowany, któremu na drodze nie stało już nic. Wydaje się więc, że podjęto właściwą decyzję, zachowując konstrukcję grobli ziemnych ze ścianami na gro­dzicach, lecz odpowiednio ją mody­fikując i wzmacniając. W konstrukcji nowych grobli maksymalnie wykorzy­stano doświadczenia wynikające z Katriny. Główne zmiany w porównaniu ze stanem przed powodzią przedstawia rys. 2 (czytelnik rozpozna tu bez tru­du, w jaki sposób usunięto wyżej wymienione błędy).

 

Rys. 2 Typowy przekrój grobli przeciwpowodziowej: a) przed Kariną, b) po niej

 

Przy całym ogromie nieszczęść Katrina przyniosła też coś konstruk­tywnego: pokazała ludzkie błędy. Dała wiedzę, jak nie należy budować zabez­pieczeń przeciwpowodziowych, jakie ich układy, elementy, wymiary itp. są krytyczne i wymagają zmian. Wiedza ta okazała się niezwykle cenna przy projektowaniu i wykonawstwie nowe­go systemu ochrony miasta i całego regionu przed powodzią, który składa się już z grobli wyższych i znacznie mocniejszych niż przed Katriną. Ich plan z podziałem na sekcje (cyfry 1-8 w kółkach) przedstawia rys. 3.

W sytuacji wielkomiejskiej nie wystar­cza projekt samego przekroju grobli. Trzeba też m.in. zaprojektować połą­czenia grobli chronionych sektorów, ich skrzyżowania z infrastrukturą drogową itp. Każde miasto pragnie bowiem funkcjonować jako otwarta na świat i swobodnie komunikująca się między sobą społeczność, przy jak najmniejszych przeszkodach ze strony obiektów ochrony przeciwpowodziowej. Rozwiązań w tym zakresie jest dużo i nie sposób ich tu omówić, przykłady przedstawiono w pracach [3] i [4].

 

Rys. 3 Plan ochrony przeciwpowodziowej Nowego Orleanu po Katrinie (archiwum USACE). Zdjęcia w prawym górnym rogu wskazują miejsca dwóch ruchomych zapór mor­skich omawianych w artykule. Inne ważniejsze nowe zapory wskazano strzałkami. Groble brzegów Missisipi pomijamy, choć poprzednia wielka powódź miasta miała miejsce w 1927 r. i przyniosło ją nie morze, lecz rzeka Missisipi.

 

Bariera wzdłuż kanału portu wewnętrznego

Obok technicznej wiedzy o wytrzymało­ści i mechanizmach awarii grobli Katrina dostarczyła wiele innych informacji. Do najistotniejszych należał scena­riusz samej fali powodziowej, jej wy­sokości i kierunki w różnych miejscach i przedziałach czasu, lokalne spiętrze­nia wody oraz wzajemne relacje między istniejącymi obiektami a zachowaniem się fali powodziowej w różnych rejo­nach miasta. Są to wbrew pozorom rzeczy trudne do symulacji numerycz­nych, a nawet fizycznego modelowania przy złożonych systemach ochrony du­żych miast. Wprawdzie następny po­tężny huragan nie musi mieć dokładnie tych samych kierunków wiatru i innych parametrów, ale scenariusz, jaki „na­pisała” Katrina, stał się przebogatym źródłem danych do projektowania no­wych, lepszych konstrukcji przeciw­powodziowych.

Ze scenariusza tego, przedstawio­nego ogólnie w animacji [5], wyni­ka, że główne uderzenie przyszło od strony jeziora Borgne we wschodniej części miasta (patrz rys. 3). Jezioro to – będące właściwie zatoką morską – wcina się jak gdyby klinem między Wschodni Nowy Orlean a tereny mo­kradeł i portu wewnętrznego na po­łudniu miasta. Przy naporze sztormu nieznajdujące ujścia masy wód pro­wadzą do spiętrzeń na poboczach i w wierzchołku klina. Warto zoba­czyć zdjęcia satelitarne (dostępne w Google Earth), widać tam też już nowy element ochrony przeciwpowo­dziowej: barierę kanału żeglugowego portu wewnętrznego (Inner Harbor Navigation Canal, IHNC). Bariera ta (rys. 4) biegnie wzdłuż kanału i łączy jak gdyby dwie ściany klina, zmniej­szając przez to spiętrzenia wód powodziowych. Wraz z przebudową grobli stanowi ona dziś najważniej­sze usprawnienie systemu ochrony przeciwpowodziowej miasta.

 

Rys. 4 Przekrój bariery przeciwpowodziowej wzdłuż kanału żeglugowego portu wewnętrz­nego (IHNC)

 

Wybudowano więc ścianę o silnej, głę­boko posadowionej i odpowiednio stężo­nej konstrukcji. Jej zwieńczeniem jest szeroki betonowy oczep przenoszący nawet ruch pojazdów służb utrzyma­nia. Konstrukcja przypomina statycznie ściany grobli z rys. 2b, ale wszystkie jej elementy są o wiele większe i mocniej­sze. Wynika to nie tylko z najwyższych obciążeń hydraulicznych (efekt klina), ale i z głębokości kanału oraz ryzyka kolizji ze strony statków. Ryzyko to oraz krótki czas budowy i duża długość bariery (3 km) zadecydowały o szero­kim zastosowaniu prefabrykacji. Ścia­nę piętrzącą wykonano ze sprężonych pali betonowych o przekroju rurowym, prefabrykowanych nowoczesną tzw. wirową (spun-cast) metodą, w któ­rej zagęszczanie betonu następuje przez działanie siły odśrodkowej. Pale prefabrykowano w odcinkach długości 4,9 m (16 ft). Dziewięć takich od­cinków łączono następnie ze sobą, sprężano do całkowitej długości równej 44 m (144 ft) i transportowano bar­kami po 18 do 21 sztuk na teren bu­dowy. Zagłębianie prowadzono metodą udarową bez wybierania gruntu z rur Sam transport pali oraz ich ustawianie i zagłębianie leżały na granicach możli­wości dostępnego sprzętu [6], ale ich nie przekraczały. Ograniczyło to koszty budowy, gdyż nie było potrzeby kon­struować specjalnego sprzętu.

Do ustawiania i wbijania pali użyto dźwigów na pontonach, specjalnych szablonów i ciężkich palownic. Szcze­liny zamykano z obydwu stron lżejszy­mi już i krótszymi palami betonowymi o przekroju kwadratowym, z iniekcją ciśnieniową (jet grouting). Technologie te niewiele się już różnią od niektó­rych polskich realizacji [7]. Tak wyko­naną ścianę piętrzącą stężano potem stalowymi palami rurowymi, na które nasuwano rękawy antykorozyjne z po­lietylenu. Oczep betonowy wieńczący ścianę dostarczany był także w pre­fabrykatach, po czym montowany i odpowiednio kotwiony. Złącza oczepu betonowano na mokro przy lokalnym już tylko użyciu specjalnych zestawów stalowych deskowań.

 

Fot. 1 Budowa bariery morskiej w kanale IHNC 9 (archiwum USACE): a) dostawa pali ściany piętrzącej i montaż pomostu, b) wbijanie pali ściany piętrzącej, pali zamykających i ukośnych, c) pale ściany przed założeniem rękawów z PE i oczepu, d) montaż i kotwienie sekcji oczepu, e) betonowanie złącz sekcji oczepu w deskowaniach stalowych

 

Fot. 1 oddaje rozmiary bariery ka­nału portu wewnętrznego (IHNC) oraz technologię budowy bariery. Warto zwrócić uwagę na obszerny pomost roboczy z torem jezdnym dla dźwigów i palownic. Pomost ten, podobnie jak całość sprzętu, był konstrukcją wielokrotnego użytku, rozbieraną i przemieszczaną wraz z postępem frontu robót.

Projekty bariery w kanale IHNC oraz ruchomych zapór w tej barierze są dziełem spółki dwóch amerykańskich biur projektowych: INCA Engineering (oddział Tetra Tech) i Gerwick Inc. Oba biura pracowały na zasadzie kontrak­tu D&B (design and build) w zespole, w którym głównym wykonawcą był koncern The Shaw Group. Zlecenio­dawcą prac projektowych był USACE.


Zapora na torze wodnym Bayou Bienvenue

W poprzek kanału IHNC biegną dwa tory żeglugi śródlądowej. Pierwszy, Bayou Bienvenue, ma znaczenie lokalne; drugi, Gulf Intracostal Waterway – ogólnona­rodowe. Na obu torach należało więc wybudować ruchome zapory morskie zamykane jedynie na okres zagrożenia powodziowego. Zapewnienie przejścia dla żeglugi w torze Bayou Bienvenue było zadaniem łatwiejszym. Wymagana skrajnia żeglugi miała tu bowiem sto­sunkowo niewielką szerokość ok. 17 m. Nie było także potrzeby zapewnienia awaryjnego przejścia na okres budowy. Żegluga rekreacyjna, główny użytkow­nik toru Bayou Bienvenue, korzystała w tym okresie z drogi okrężnej. Dla przepływu wód wzdłuż tego „bayou” (termin trudny do przetłumaczenia na język polski oznaczający pierwotnie na­turalny ciek wodny w płyciznach delty, utrzymywany dla żeglugi i celów ekolo­gicznych) należało jednak skonstruować tymczasowe przepusty.

 

Rys. 5 Zapora morska na torze wodnym Bayou Bienvenue (model USACE)

 

Zapora Bayou Bienvenue (rys. 5) mu­siała – także w pozycji otwartej – za­pewnić możliwość przejazdu pojazdów służb obsługi i utrzymania. Rozwią­zano to, budując na tych samych przyczółkach tuż za zaporą rucho­my most. Jest to most podnoszony, zawieszony do wież wyciągowych na umieszczonych w narożach przęsła podnośnikach śrubowych. Wysokość podnoszenia wynosi 4 m, co dla pod­nośników śrubowych nie jest mało. Zamknięcie zapory stanowi stalowa zasuwa pionowa w prowadnicach przy­czółków i również stalowych wież wy­ciągowych. Mechanizm podnoszenia jest typu linowego bez przeciwwagi, ale za to z układem krążków znacznie redukującym wymaganą siłę napędu. Sama zasuwa nie imponuje wprawdzie rozpiętością, ale ma znaczną jak na ten rodzaj wrót wysokość. Duża wy­sokość zasuwy wynika z faktu, że jest ona rodzaju nieprzelewowego, tzn. jej górna krawędź jest wyższa niż poziom przyjętej w projekcie fali powodziowej. Dla całej bariery wzdłuż kanału IHNC – włącznie z obydwoma jej ruchomymi zaporami – falę tę przyjęto na poziomie tzw. sztormu 100-letniego, czyli sztor­mu o częstotliwości występowania 1-10'2 na rok. Warto zaznaczyć, że po­dejście to różni się istotnie od praktyki europejskiej. W Holandii np. fale sztormowe o częstotliwości występowania 1-10'2 na rok także nie wywołują prze­lewów, jednak miarodajne obciążenia projektowe dostarcza dopiero sztorm o częstotliwości 1-10'4, czyli raz na 10 tys. lat! [8]. Przy tych obciążeniach dopuszcza się zwykle niewielkie przele­wy, gdyż chroniony ląd jest w stanie je przyjąć, jednak nie dopuszcza się awarii barier Przykładem takiego podejścia są – zaprojektowane przez autora – zasu­wy pionowe bariery na kanale Hartel do portu w Rotterdamie [9], [10]. Zasuwy te są typu przelewowego, przez co są nieco niższe, chociaż ich rozpiętości (98,0 i 49,3 m) wielokrotnie przekra­czają rozpiętość zasuwy Bayou Bienvenue. Zasuwy przelewowe wymagają specjalnych form i rozwiązania proble­mów, takich jak np. drgania konstruk­cji. Problemy te nie występują w zapo­rze Bayou Bienvenue. Nie występują one także w nowej zaporze morskiej w Sankt Petersburgu [11], której 110-metrowa zasuwa odebrała rekord roz­piętości zasuwie południowej zapory na kanale Hartel.

Ogólne wymiary i inne dane zapory Bayou Bienvenue przedstawiono w tabl. 1 oraz na rys. 6. Dane te pochodzą z niepublikowanych opracowań projek­towych [12] będących przedmiotem opiniodawstwa autora. Dane konstruk­cji zrealizowanych mogą wykazywać drobne różnice wprowadzone w trakcie budowy, a dotyczące głównie kosztów.

 

Tabl. 1 Ogólne wymiary i dane techniczne zapory Bayou Bienvenue w barierze IHNC

Dane geometryczne

Dane techniczne

Szerokość fundamentu || do kanału

22,56 m

Beton zbrojony łącznie

ok. 3500 m3

Długość fundamentu -| do kanału

40,08 m

Liczba pali fundamentowych

191 sztuk

Obwód w ściankach z grodzic

130 m

Przekrój pali fundamentowych

61 x 61 cm

Szerokość skrajni żeglugi

17,07 m

Konstrukcje stalowe łącznie

ok. 250 ton

Wysokość skrajni żeglugi

10,67 m

… w tym sama zasuwa

ok. 75 ton

Rozpiętość zasuwy w prowadnicach

18,29 m

Stal przekrojów rurowych

API 5L gr X52

Głębokość koryta = wysokość zasuwy

10,52 m

Stal kształtowników i blach

A992/572 gr 50

Wysokość podnoszenia zasuwy

13,41 m

Obciążenie użytkowe mostu

pojazd 100 kN

Szacunkowy łączny koszt budowy zapory: $ 43 000 000

 

 

Rys. 6 Zapora na torze Bayou Bienvenue, widok boczny

 

Zapora na śródlądowym torze wodnym zatoki

Drugą większą ruchomą zaporą w ba­rierze kanału IHNC jest zapora na śród­lądowym torze wodnym zatoki (Gulf Intracoastal Waterway, GIWW). Tor ten to jedna z najważniejszych dróg wod­nych USA, biegnąca wzdłuż całego wy­brzeża Zatoki Meksykańskiej od Florydy do granicy z Meksykiem. Nie dziwi więc, że warunkiem było tu takie prowadze­nie robót, aby nie zakłóciły one żeglugi na tym torze. Rozwiązaniem jest awa­ryjne przejście żeglugowe z pływają­cymi wrotami betonowymi obok toru głównego. Dopiero potem przystąpiono do budowy zapory na torze głównym. W okresie tej budowy żegluga była więc kierowana przez przejście awaryjne, z którego zresztą będzie korzystać również w przyszłości, np. podczas re­montów wrót przejścia głównego. Na rys. 7 przedstawiono plan sytuacyj­ny obu przejść. Zdjęcia samych wrót umieszczono we wstawkach a) i b). Za­pora główna posiada wrota typu sek­torowego. Przy wyborze rodzaju tych oraz innych wrót rozpatrywano wiele wariantów, ostateczne decyzje zapa­dły zaś na podstawie tzw. analizy wielokryterialnej [13].

 

Rys. 7 Ruchome zapory morskie na torze wodnym GIWW (model USACE), przedstawiono plan sytuacyjny obu przejść; zdjęcia samych wrót – we wstawkach a) i b)

 

Ogólne geometryczne i techniczne dane zapory GIWW z wrotami sektoro­wymi podano w tabl. 2 oraz na rys. 8 [14]. Podobnie jak w przypadku zapory na Bayou Bienvenue dane te pochodzą z niepublikowanych rozwiązań projek­towych opiniowanych przez autora. Budowę zapory rozpoczęto od wbijania pali pod jej fundament za pomocą cięż­kich palownic i dźwigów na pontonach. Obrys przyszłego fundamentu wygro­dzono następnie ściankami z grodzic, ścianki te rozparto, w miejsce warstwy mułów wprowadzono chudy beton, wypompowano wodę, po czym wybe­tonowano płytę denną, próg, ściany komór wrót, oparcia przegubów i inne elementy. Same wrota sektorowe do­starczono i zainstalowano dźwigami pływającymi po ponownym wprowadze­niu wody. Są to wrota ze zbiornikami powietrznymi, a więc częściowo pławne. Napęd wrót stanowią hydrauliczne siłowniki zaczepione do pasów górnych ich ramion w odległości ok. 1/4 promie­nia ściany piętrzącej od osi obrotu.

 

Tabl. 2 Ogólne wymiary i dane techniczne zapory głównej GIWW w barierze IHNC

Dane geometryczne

Dane techniczne

Szerokość fundamentu || do kanału

48,77 m

Beton zbrojony łącznie

ok. 5200 m3

Długość fundamentu -| do kanału

115,82 m

Liczba pali fundamentowych

478 sztuk

Obwód w ściankach z grodzic

300 m

Przekrój pali fundamentowych

91 x 91 cm

Szerokość skrajni żeglugi

45,72 m

Konstrukcje stalowe łącznie

ok. 1250 ton

Szerokość wrót w osiach obrotu

48,16 m

… w tym łożyska i tor wrót

ok. 80 ton

Głębokość komór = wysokość wrót

12,80 m

Stal przekrojów rurowych

API 5L gr X52

Promień ściany piętrzącej wrót

25,73 m

Stal kształtowników i blach

A992/572 gr 50

Kąt obrotu skrzydła wrót

70,0°

Obciążenie użytkowe pomostu

pojazd 100 kN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szacunkowy łączny koszt budowy zapory: $ 200 000 000

 

Rys. 8 Sytuacja ruchomych zapór morskich na torze wodnym GIWW (model USACE)

 

Konkurentem tego rozwiązania były przez długi czas wrota ze ścianą pię­trzącą na wózkach, częściej stosowa­ne w USA. Natomiast konkurentem napędu hydraulicznego wrót był elek­tromechaniczny napęd zębaty z zespo­łem napędowym u wejścia do komory (doku) wrót i torem zębatym przy gór­nej krawędzi ich ściany piętrzącej. Takie tradycyjne rozwiązania znalazły zasto­sowanie we wrotach sektorowych in­nych zapór morskich Nowego Orleanu np. zapory Seabrook Floodgates na kanale przemysłowym i West Closure na odcinku GIWW po przeciwnej stronie Missisipi (fot. 2).

Charakterystyczne w obydwu zapo­rach, GIWW i Bayou Bienvenue, jest szerokie stosowanie profili rurowych w konstrukcji wrót. Można to wytłu­maczyć względami natury obiektywnej – gdyż przekroje rurowe mają istotnie wiele zalet w porównaniu z przekrojami otwartymi – ale ma to też subiektyw­ne podłoże. Rejon Zatoki Meksykańskiej jest bowiem zdominowany przez prze­mysł petrochemiczny, na którego usługi pracuje większość lokalnych biur projek­towych. Ponieważ w petrochemicznym budownictwie morskim przekroje ruro­we są szeroko stosowane, wykształci­ło to – obok gruntownej wiedzy o nich – także swoistą preferencję. Nie ne­gując pozytywnych tego cech, trzeba pamiętać, że w ruchomych zamknię­ciach wodnych przekroje rurowe mają także wady. Wywołują np. tworzenie się wirów Von Karmana prowadzących do drgań konstrukcji. Wadą – szczególnie dla zasuw pionowych – bywa też duża wyporność konstrukcji rurowych. Zwy­kle bowiem się wymaga, aby takie zasu­wy zamykały się w każdych warunkach pod własnym ciężarem.

 

Fot. 2 Wrota sektorowe zapór: a) Seabrook Floodgates, b) West Closure (fot. USACE)

 

Uwagi końcowe

Bariera w kanale portu wewnętrz­nego IHNC (zwana też Lake Borgne Barrier) z ruchomymi zaporami GIWW i Bayou Bienvenue kosztowała 1,1 mi­liarda dolarów. Jest ona dziś na pewno najważniejszym, ale niejedynym nowo zrealizowanym obiektem ochro­ny Nowego Orleanu przed powodzią. Na ogólny program zmniejszenia ryzy­ka powodzi Nowego Orleanu i całego regionu Kongres Stanów Zjednoczo­nych przyznał 14,4 miliardów dolarów [15]. W artykule pominięto więc wiele innych projektów, przy których realizacji autor nie był już bezpośrednio zaangażowany, np.:

– wspomniane już wzmocnienia i pod­wyższania grobli wg planu jak na

– ruchome zapory Seabrook Floodgates na Industrial Canal (fot. 2a);

– wielka przepompownia i ruchoma zapora West Closure (fot. 2b);

– ruchome zapory na kanałach do je­ziora Pontchartrain, tzw. Outfall Canals.

Narzuca się pytanie, czy wiedza o kon­strukcjach zabezpieczających ląd przed powodzią od strony morza jest w Polsce potrzebna. Prawdopodobień­stwo nieszczęścia rozmiarów Katriny jest w Gdańsku czy Szczecinie znacz­nie mniejsze niż w Nowym Orleanie lub np. w Holandii. Nie powinno to nas jed­nak zwalniać od czujności. W najbliż­szej przyszłości trudno spodziewać się w Polsce podobnych powodzi, jed­nak tematyka zabezpieczeń morskich – szczególnie w deltach Wisły i Odry – będzie coraz bardziej aktualna. Wpłyną na to takie czynniki, jak zły stan tych zabezpieczeń, rosnący potencjał gospodarczy wybrzeża, podwyższający się w wyniku zmian klimatycznych poziom Bałtyku, prze­widywany wzrost częstotliwości i siły sztormów na północnych wybrzeżach Europy itp.

Niepokoi też postępująca erozja pol­skiego wybrzeża, na skutek której kraj traci średniorocznie obszar 0,7 km2 nawet bez sztormów o wyjątkowej sile [16]. To wprawdzie o wiele mniej niż w Luizjanie, ale także wymaga przeciwdziałania – tym bardziej że na­uka i technika dostarczają dziś coraz pewniejszych metod, żeby procesy takie hamować, a nawet odwracać. Doświadczenie Katriny uczy, że każda poprawa odporności wybrzeża zmniej­sza rozmiary nieszczęścia, w momen­cie gdy siły przyrody osiągają formy i wartości ekstremalne. Bardzo po­uczający jest też w tej sprawie nie­dawny raport PIANC [17], dający wiele praktycznych wskazówek sys­tematycznego podejścia do kwestii takiej odporności.

 

dr inż. Ryszard A. Daniel RADAR Structural, Holandia



Literatura

1.   R.B. Seed et al., Investigation of the Performance of the New Orleans Flood Protection Systems,final report, NSF and Berkeley University of California, July 2006.

2.   D. Brinkley, The Great Deluge – Hurricane Katrina, New Orleans and the Mississippi Gulf Coast,Harper Perennial, New York-London-Toronto-Sydney 2006.

3.   R.A. Daniel, Awaria i odbudowa zabez­pieczeń przeciwpowodziowych Nowego Orleanu po huraganie Katrina,konfe­rencja „Awarie budowlane”, Szczecin- Międzyzdroje 2015.

4.   R.A. Daniel, Zapory morskie w Nowym Orleanie [USA] w 10 lat po huraganie Katrina,„Inżynieria Morska i Geotechnika” nr 4/2015.

5.   D. Swenson, B. Marshall, Interactive graphics „Flash Flood”, The Times- Picayune, http://www.nola.com/katrina/graphics/flashflood.swf

6.   S. McCraven, In the Face of Fury, Precast Inc. Magazine, National Precast Concrete Association, Archive 2009­2010, July 2010.

7.  M. Topolnicki, Podchwytywanie i podno­szenie obiektów budowlanych za pomo­cą kontrolowanych iniekcji geotechnicznych, konferencja „Awarie budowlane”, Szczecin-Międzyzdroje 2011.

8.  TAW Committee: Fundamentals on Water Defences, Directorate-General for Public Works and Water Management [Rijkswaterstaat], Delft 1998.

9.  R.A. Daniel, J.S. Leendertz, Geintegreerd ontwerp van de hefschuiven Harteikering, Civ. Techniek nr 4/1994, dostępne na https://independent.academia.edu/RyszardDANIEL

10.  R.A. Daniel, Schuiven met mogelijkheden, Bouwen met Staal, mei/juni 1996, dostępne na https://independent.academia.edu/RyszardDANIEL

11.  L. Bierawski, Bariera przeciwpowo­dziowa Sankt Petersburga, „Inżynieria Morska i Geotechnika” nr 5/2010.

12.  D.J. Lapene, IHNC Hurricane Protection Project – Bayou Bienvenue Verticai Lift Gate Study,J.V INCA-Gerwick, New Orleans, April 9, 2009 [raport niepublikowany].

13.  R.A. Daniel, Ph. Rigo, E. Dembicki, Muiti-Criteria Selection of Hydraulic Gates, International Navigation Seminar – PIANC-AGA, Beijing, May 2008.

14.  H. Tondravi, et al., IHNC Hurricane Protection Project – GIWW Buoyant Gate Study,J.V INCA-Gerwick, New Orleans, May 5, 2009 [raport niepublikowany].

15.  D. Miller et al., Hurricane Katrina and the Inner Harbour Navigation Canal Lake Borgne Surge Barrier, proceedings of the 33rd PIANC World Congress, San Francisco 2014.

16.  W. Paleczek, O możliwościach modelowa­nia zmian geometrii… morskiego wybrze­ża klifowego wskutek abrazji, „Inżynieria Morska i Geotechnika” nr 6/2014.

17. PIANC, Navigation Structures: Their Role within Flood Defence Systems, Resilience and Performance under Overloading Conditions, report no. 137, PIANC, Brussels 2014.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in