Firma YAWAL S.A. wprowadza swój najnowszy produkt – YAWAL SUN PROTECTION.
Produkt adresowany jest nie tylko do producentów stolarki aluminiowej, ale także do firm z szeroko rozumianej branży osłonowej (producentów rolet, bram itp.), stanowi bowiem naturalne połączenie ofert obu tych grup producentów.
W sierpniu tego roku mamy przyjemność zaprezentować interesującą realizację, w której zastosowano systemy YAWAL. Mowa o fabryce ABB w Aleksandrowie Łódzkim. Stolarka aluminiowa i jej montaż został przeprowadzony przez firmę ARTON z Częstochowy.
Przy realizacji zastosowano system fasadowy FA 50, do którego to systemu zamocowano łamacze światła w wersji stałej i ruchomej (YAWAL SUN PROTECTION). Oprócz tego podczas realizacji korzystano z systemów PBI 40 i TM62 (ścianki działowe, okna i drzwi).
Realizacja ta jest doskonałym przykładem współpracy systemodawcy (YAWAL) i firmy wykonawczej (ARTON).
Jeśli chodzi o łamacze światła to zastosowano profil soczewkowy o szerokości 240 mm. Cała konstrukcja połączona jest z systemem sterującym pozwalającym na niezależne użytkowanie poszczególnych segmentów lameli. Oprócz tego na fasadzie umieszczone są tzw. czujniki natężenia światła słonecznego. Czujnik połączony jest z systemem sterującym lamelami. Przekroczenie zadanej wartości natężenia światła powoduje automatyczny ruch lameli soczewkowych dający ograniczenie dopływu światła do wnętrza budynku.
Cała realizacja doskonale wpisuje się w obecnie istniejącą na rynku tendencję, aby urządzenia działające w budynku tworzyły zintegrowany system pozwalający na zapewnienie optymalnych warunków pracy ludzi wewnątrz budynku, przy równoczesnej dbałości o koszty (czyli o oszczędność energii elektrycznej).
Kolejnym krokiem w rozwoju tego typu produktów jest umieszczanie na lamelach ogniw fotowoltaicznych które nie tylko ograniczają koszty klimatyzacji ale same generują tanią energię elektryczną.Oprócz tego, zamontowane na elewacji budynku konstrukcje przeciwsłoneczne (np. typu łamacze światła) ewidentnie wzbogacają bryłę budynku, co czyni go znacznie bardziej atrakcyjnym z architektonicznego punktu widzenia.
Ważnym aspektem decydującym o stosowaniu na elewacjach konstrukcji typu YAWAL SUN PROTECTION jest to, że budynek na którym w odpowiedni sposób zainstalowano taki element wyróżnia się wizualnie na tle innych. Aby każdy z czytelników mógł sam ocenić czy mamy rację prezentujemy kilka zdjęć omawianego obiektu.
Na chwilę obecną system YAWAL SUN PROTECTION można podzielić na trzy zasadnicze grupy:
– Łamacze światła – wersja stała
Przez nazwę łamacze światła rozumiemy malowane proszkowo profile aluminiowe o przekroju soczewki zamontowane na fasadzie lub elewacji budynku za pomocą systemowych słupków i wsporników. Profile te mogą być zainstalowane pod różnymi kątami w stosunku do kąta padania światła, w zależności od wymagania użytkownika.
– Łamacze światła – wersja ruchoma
Ruchome łamacze światła to rozwiązanie bardzie zaawansowane w stosunku do wersji stałej. Pozwala dowolnie sterować położeniem profili osłonowych. Ruch lameli realizowany jest za pomocą odpowiednio zamontowanych silników liniowych współpracujących z różnego typu urządzeniami sterującymi. Odpowiednie rozmieszczenie łamaczy światła na konstrukcji wsporczej daje możliwość uzyskania kurtyny, która daje efekt całkowitego zaciemnienia pomieszczenia (np. sala konferencyjna).
– Żaluzje fasadowe
Instalowane na elewacji budynku, bądź też bezpośrednio montowane na oknach konstrukcje lamelowe. Istnieje możliwość ich montażu na wieszakach systemowych bądź też w specjalnej ramie. Wyroby te stosuje się w celu ograniczenia dostępu do wnętrza budynku nadmiaru światła, ale też jako elementy maskujące urządzenia techniczne (klimatyzatory itp.).