XIX seminarium – Geotechnika dla inżynierów

17.03.2020

Wzmacnianie podłoża i fundamentowanie to hasło przewodnie seminarium geotechnicznego, które odbyło się 5 marca 2020 r. w Warszawie. Organizatorem wydarzenia był Instytut Badawczy Dróg i Mostów oraz Polskie Zrzeszenie Wykonawców Fundamentów Specjalnych.

 

W seminarium uczestniczyło 215 osób – projektanci, wykonawcy, inwestorzy oraz pracownicy administracji, związani z procesem decyzyjnym dotyczącym specjalistycznych robót fundamentowych. W prezentacjach przedstawiono praktyczne aspekty realizacji robót geotechnicznych.

 

Fot. Krzysztof Włodarczyk. Na zdjęciu (od lewej): Sławomir Dekert, Bolesław Kłosiński, Krzysztof Traczyński, Edyta Majer, Krzysztof Grzegorzewicz, Wojciech Szwejkowski, Jakub Saloni, Piotr Rychlewski.

 

W pierwszym referacie – tradycyjnym „Bukiecie kwiatów” Krzysztofa Grzegorzewicza, tym razem kolorowych, autor przedstawił zbiór realizacji na przestrzeni swojej blisko sześćdziesięcioletniej pracy. Zaprezentowane zostały trudne realizacje geotechniczne, które zostały z sukcesem zrealizowane i zasługują na utrwalenie w pamięci czytelników.
 

Zobacz też: Błędy w dokumentacji podłoża i konsekwencje
 

Kolejne trzy referaty dotyczyły zagadnień rozpoznania podłoża. W związku z odejściem do historii trójkąta Fereta oraz trójkątów przejściowych warto zaprzyjaźnić się z oznaczaniem i klasyfikacją gruntów według norm przywołanych w Eurokodzie 7, o czym przekonywała Edyta Majer. Ważne jest prawidłowe zaplanowanie i wykonanie badań terenowych na co zwrócił uwagę Krzysztof Traczyński w prezentacji o błędach i brakach w dokumentacjach geotechnicznych. A konsekwencje błędnego rozpoznania podłoża w projektowaniu wzmocnienia przedstawił Marcin Biliniak w referacie o eleganckim tytule „Rola badań uzupełniających”.

 

Fot. ak
 

W związku z dużym rozwojem ciągłych ścian w technologii wgłębnego mieszania aktualne stają się zagadnienia projektowania takich obiektów, w czym wykorzystuje się powszechnie metody numeryczne. Szczegóły takich obliczeń przedstawił Maciej Szczygielski. Kolejny referat autorstwa Łukasza Wackowskiego i Andrzeja Kruczka prezentował wyzwania związane z fundamentami zabytkowych obiektów sakralnych, które po kilkusetletniej eksploatacji wymagają wzmocnienia. Ostatni przedstawiany na seminarium referat przyjął odmienną optykę. Zamiast wzmocnień Sławomir Dekert zaproponował zmniejszenie obciążeń dzięki zastosowaniu keramzytu, przedstawiając jednocześnie kilka przykładów udanych realizacji.
 

Polecamy: Kontrola zagęszczenia gruntów lekką płytą dynamiczną
 

Na szczególną uwagę zasługiwał referat o bezpiecznym wykonywaniu robót geotechnicznych oraz zamieszczone na końcu materiałów konferencyjnych „Wytyczne BHP – platforma robocza – wykonanie i eksploatacja” wydane przez Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Porozumienie jest inicjatywą generalnych wykonawców, której celem jest ograniczenie liczby wypadków na budowach poprzez propagowanie kultury bezpieczeństwa, uświadamianie niebezpieczeństw związanych z pracą na budowie oraz zapobieganie ryzykom i wypadkom. PZWFS jest partnerem Porozumienia. Wytyczne przedstawiają minimum wymagań, jakie należy spełnić w zakresie wykonania i bezpiecznej eksploatacji platform roboczych przeznaczonych dla ciężkiego sprzętu budowlanego. Trzy załączniki zawierają przykłady: dokumentu odbioru platformy roboczej, listy kontrolnej bezpieczeństwa platformy roboczej oraz wytyczne PZWFS do wykonania platform roboczych. Szczegóły tego zagadnienia zaprezentował Jakub Saloni na przykładzie dobrych i złych platform roboczych.

 

Uczestnicy docenili wagę tego zagadnienia i uznali tę prezentację za najciekawszą z całego seminarium, jednocześnie wysoko oceniając całe spotkanie (ocena 4,92 w szkolnej skali ocen).

 

Następna – jubileuszowa XX edycja odbędzie się 11 marca 2021 roku. Patronem medialnym wydarzenia ponownie będzie wydawca miesięcznika Inżynier budownictwa.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in