Energia fotowoltaiczna w Wiedniu zwiększyła się w pierwszej połowie 2020 roku o blisko 60%.
© Wien Energie/Ian Ehm
Energia fotowoltaiczna w Wiedniu, produkowana przez głównego dostawcę – Wien Energie, wzrosła do 13 800 MWh w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, czyli od stycznia do końca czerwca 2020 r. Jest to skok o blisko 60%. Obecnie energia słoneczna może pokryć zapotrzebowanie wszystkich gospodarstw domowych w centralnej wiedeńskiej dzielnicy Josefstadt.
Wien Energie wytwarzała więcej słonecznej energii niż kiedykolwiek wcześniej. Wzrost ten wynika głównie z ambitnego programu ofensywy solarnej Wien Energie. Od samego początku roku powstało lub jest w trakcie realizacji 27 nowych obiektów. Projekt jest częścią programu Wiedeń jako miasto neutralne pod względem emisji CO2.
– Nasz program ekspansji fotowoltaicznej przynosi owoce. Już teraz wytwarzamy tak dużo energii słonecznej wolnej od CO2, że moglibyśmy zaopatrywać w nią prawie wszystkie gospodarstwa domowe w Josefstadt. I to jest dopiero początek: energia słoneczna jest niezbędna do poprawy ochrony klimatu w mieście. W drugiej połowie roku mamy już zaplanowane kolejne projekty solarne o mocy ponad 10 MW – mówi Michael Strebl – dyrektor zarządzający Wien Energie.
© PID/Jobst
Wien Energie eksploatuje obecnie prawie 230 instalacji fotowoltaicznych, z czego 27 to elektrownie słoneczne będące własnością obywateli. Ponad 80% z nich zlokalizowanych jest na dachach, jednak, aby osiągnąć założone cele klimatyczne, konieczna jest także budowa systemów solarnych na otwartych przestrzeniach. W 2019 r. firma Wien Energie zrealizowała pierwszy w Austrii projekt fotowoltaiki rolniczej, a następny, który będzie wykorzystywał systemy fotowoltaiczne w rolnictwie, ma być zaprezentowany pod koniec lata bieżącego roku.
Do 2030 r. Wien Energie chce produkować energię solarną o mocy 600 MW. To wystarczy, aby zaopatrzyć w nią 250 000 gospodarstw domowych lub na przykład dwa miasta, takie jak Graz i Linz łącznie. W ciągu najbliższych 10 lat firma planuje zainwestować pół miliarda euro.
Źródło: Eurocomm-PR/centrumprasowe.pap.pl
Czytaj także:
- Zastosowanie narzędzi GIS do optymalnego wykorzystania potencjału solarnego
- Fotowoltaika w Polsce RAPORT
- Elektrownie fotowoltaiczne na dachach płaskich – jak poprawić ich wydajność?