Wzrosła liczba inwestycji

15.03.2010

Grupa Marketingowa TAI Sp. z o.o. opracowała raport, w którym przeanalizowano i podsumowano szeroko pojęte inwestycje budowlane ogłoszone w Polsce, w styczniu i lutym 2010 r.

Wynika z niego, iż w porównaniu do zeszłego roku wzrosła liczba ogłoszonych planów inwestycyjnych. Szczegółowa analiza pokazuje, że w województwie mazowieckim planowane są głównie budowy obiektów, a w województwie śląskim – inwestycje drogowe.
W okresie od stycznia do lutego 2010 r. w Polsce poinformowano o 1148 nowych inwestycjach z szeroko pojmowanej branży budowlanej (w tym znaczeniu do branży budowlanej zaliczone zostały inwestycje dotyczące: obiektów budowlanych, konstrukcji, drogownictwa, termomodernizacji, robót geodezyjnych, wodno-kanalizacyjnych, energoelektrycznych, oraz ciepłownictwa i gazu).
W porównaniu do analogicznego okresu roku 2009 należy zauważyć wzrost ogłoszonych planów inwestycyjnych. W okresie od stycznia do lutego ubiegłego roku poinformowano o 887 nowych inwestycjach, czyli o ponad 200 inwestycjach mniej niż w roku bieżącym.
Z podsumowania dwóch pierwszych miesięcy 2010 r. wynika, iż w okresie tym poinformowano o planach inwestycyjnych dotyczących przede wszystkim obiektów budowlanych (46% informacji). Na kolejnych miejscach znalazły się plany związane z drogownictwem (21% informacji), robotami energoelektrycznymi (15% informacji) oraz robotami wodno-kanalizacyjnymi (11% informacji). Szczegółowe zestawienie rodzaju inwestycji znajduje się poniżej. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż niektóre z zaplanowanych inwestycji są na tyle złożone, że zakwalifikowane zostały do kilku podbranż.
 
 
W analizowanym okresie najwięcej planów inwestycyjnych ogłoszono w województwie mazowieckim (11% inwestycji) oraz wielkopolskim (9% inwestycji), a także pomorskim (7% inwestycji). Natomiast najmniej inwestycji zaplanowano w województwie świętokrzyskim (3% inwestycji). Szczegółowe zestawienie rodzaju inwestycji z rozbiciem na poszczególne województwa znajduje się w tabeli poniżej.
 



Województwo inwestycji
Liczba ogłoszonych inwestycji
mazowieckie
11%
wielkopolskie
9%
pomorskie
8%
śląskie
7%
dolnośląskie
7%
lubuskie
7%
małopolskie
6%
kujawsko-pomorskie
6%
zachodniopomorskie
6%
lubelskie
6%
podkarpackie
5%
łódzkie
5%
podlaskie
5%
opolskie
5%
warmińsko-mazurskie
4%
świętokrzyskie
3%
 
Ze zgromadzonych danych wynika, że województwo mazowieckie nie tylko zaplanowało rozpoczęcie największej liczby inwestycji budowlanych, ale również przoduje, jeżeli chodzi o inwestycje w podbranży budowlana – obiekty. Dlatego też analizie podane zostało największe miasto tegoż województwa.
 
Warszawa – to miasto, w którym, w styczniu i lutym 2010 r. zaplanowano rozpoczęcie budowy 61 inwestycji z branży budowlana – obiekty. Wśród nich największą liczbę stanowiły obiekty użyteczności publicznej (22 inwestycje), głównie szkoły, hotele i obiekty sportowe. Na drugim miejscu znalazły się obiekty o charakterze handlowym i usługowym (12 inwestycji). Poniżej szczegółowe dane dotyczące rodzajów obiektów, jakie zaplanowano wybudować w Warszawie w styczniu i lutym 2010 r.
 



Rodzaj obiektu
Liczba inwestycji
obiekt użyteczności publicznej
22
handlowy/usługowy
12
mieszkalny
11
biurowy
10
hotelowy
5
produkcyjny/przemysłowy
1
 
W branży drogownictwo, w styczniu i w lutym 2010 roku najwięcej inwestycji zaplanowano w województwie śląskim (33 inwestycje) oraz mazowieckim (27 inwestycje) i małopolskim (26 inwestycji). Szczegółowe zestawienie liczby zaplanowanych inwestycji drogowych z rozbiciem na poszczególne województwa znajduje się w tabeli poniżej.
 
Województwo inwestycji
Liczba ogłoszonych inwestycji
śląskie
33
mazowieckie
27
małopolskie
26
dolnośląskie
23
pomorskie
18
warmińsko-mazurskie
16
kujawsko-pomorskie
14
podkarpackie
14
opolskie
13
lubelskie
11
łódzkie
11
wielkopolskie
11
lubuskie
9
podlaskie
8
świętokrzyskie
7
zachodniopomorskie
7
 
Raport dotyczący planowanych inwestycji budowlanych w Polsce powstał na podstawie źródeł internetowych.
 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in