ALTRAD-Mostostal jako wiodący na rynku producent rusztowań i szalunków systematycznie pracuje nad udoskonalaniem konstrukcji rusztowań i szalunków przy jednoczesnym dbaniu o zachowanie norm bezpieczeństwa pracy. Jednym z takich sukcesów jest konstrukcja rusztowań ramowych typu „Mostostal” oraz modułowych ROTAX w ustawieniu 34 m.
Standardowe ustawienia rusztowań do wysokości 24 m spełniają wymogi normy EN 12810 i 12811. ALTRAD-Mostostal poszedł o krok dalej, dając swoim klientom możliwość ustawienia rusztowań ramowych i modułowych do wysokości 34 m bez konieczności dokonywania dodatkowych skomplikowanych i czasochłonnych obliczeń statycznych. Konfiguracje te – potwierdzone Certyfikatem Bezpieczeństwa wydanym przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie – stwarzają możliwość obstawienia bez dodatkowych obliczeń 10 kondygnacji więcej w ustawieniach poddanych certyfikacji.
Rusztowania ramowe Mostostal Plus oraz modułowe Rotax Plus stają się przez to produktem bardziej konkurencyjnym na rynku, gdyż nowe certyfikaty gwarantują klientom bezpieczeństwo pracy na rusztowaniu przy wielu możliwych konfiguracjach ustawień. Specyfika rynku polskiego wykazuje zasadność ustawień do 34 m (tradycyjne 10-piętrowce oraz wyższe budynki).
Certyfikaty Bezpieczeństwa potwierdzają jednocześnie spełnienie wymagań Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 06.02.2003 w sprawie bezpieczeństwa pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. Nr 47 z 2003, poz. 401), a w szczególności paragrafu 108, ust. 2 tego Rozporządzenia.
Warunki atmosferyczne oraz realia budowlane, w jakich użytkowane są rusztowania, niejednokrotnie wymuszają użycie okładzin ochronnych typu: siatka ochronna lub plandeka. Okładziny te nie pozostają obojętne dla konstrukcji rusztowania. W wyniku podmuchów wiatru oddziaływują one na rusztowanie w sposób bardzo znaczący. Pociąga to za sobą konieczność i obowiązek zwiększenia liczby zakotwień konstrukcji rusztowania oraz użycia dodatkowych jego elementów wszędzie tam, gdzie jako ochrona znalazły zastosowanie siatki lub plandeki rusztowaniowe. W zależności od konstrukcji budynku rusztowanie może być traktowane jako ustawione na fasadzie otwartej, zamkniętej lub częściowo zamkniętej. W rezultacie staje się konieczne dokonanie obliczeń statycznych, które pozwolą określić miejsca i ilość punktów zakotwień (przy uwzględnieniu odpowiednich współczynników normatywnych).
Rusztowanie obłożone siatkami lub plandekami w wyniku działania siły wiatru jest dociskane do fasady lub odrywane od niej, w zależności od ekspozycji rusztowania na wiatr. Jednocześnie wiatr jawi się jako główny sprawca katastrof rusztowaniowych, gdyż generuje potężne siły na rusztowaniu obłożonym siatkami i plandekami. Dlatego też, użytkując rusztowania pokryte okładzinami, zawsze należy przestrzegać wytycznych podanych w projekcie rusztowaniowym.
Małgorzata Borkowska,
Mirosław Sawicki