Wyniki kontroli sposobu utrzymania i stanu technicznego poznańskich stadionów

22.08.2011

Od 14 lutego do 30 czerwca 2011 r. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania przeprowadził kontrolę sposobu utrzymania i stanu technicznego użytkowanych stadionów. Kontrolą zostało objętych 9 obiektów, zarządzanych przez 8 zarządców.

Najwięcej czasu zajęła kontrola Stadionu Miejskiego przy ulicy Bułgarskiej. Jej zakres, oprócz zagadnień technicznych, obejmował również sprawdzenie sposobu tzw. utrzymania zimowego obiektu. Powierzchnia zadaszenia każdej z jego trybun przekracza 1000 m², zatem stadion ten zaliczany jest do kategorii obiektów wielkopowierzchniowych i powinien być poddawany dwukrotnym w ciągu roku kontrolom stanu technicznego i szczególnym zabiegom zapewniającym bezpieczeństwo jego użytkowników. Ponieważ zarządca Stadionu Miejskiego, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, całkowicie lekceważył obowiązki w tym zakresie, a tym samym stworzył realne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników stadionu – 24 lutego 2011 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego poinformował prokuraturę o niewypełnianiu przez niego ustawowych obowiązków.

Pozostałe nieprawidłowości w stanie technicznym Stadionu Miejskiego zostały zawarte w wystąpieniu pokontrolnym z 22 marca 2011 r. i przekazane dyrektorowi POSiR. Usunięcie wszystkich nieprawidłowości, zgodnie z „harmonogramem usuwania usterek”, zaplanowano na koniec czerwca 2011 r., ale część z nich usunięto już w kwietniu tego roku.

Wyniki kontroli 8 pozostałych stadionów są następujące: 3 stadiony znajdują się w nieodpowiednim stanie technicznym i są to 2 stadiony TS Olimpia (żużlowy i lekkoatletyczny) oraz stadion KS Warta Poznań. Stwierdzono tam zaawansowaną korozję masztów oświetleniowych i elementów utrzymujących siedziska lub w ogóle brak siedzisk, uszkodzone tablice elektroniczne wyników, ubytki przeszkleń w budynku spikera zawodów, ślady zacieków na ścianach budynków, wystające ponad poziom terenu pokrywy kanalizacyjne oraz wyłączone z użytkowania pomieszczenia sanitarne. W pozostałych 5 obiektach nie stwierdzono, poza kilkoma usterkami na stadionie AWF Poznań, nieprawidłowości w stanie technicznym.

Ważną kwestią, która była przedmiotem naszej kontroli, było także sprawdzenie, czy zarządcy stadionów przeprowadzają okresowe przeglądy ich stanu technicznego, a więc czy posiadają wiedzę na temat bezpieczeństwa podczas ich użytkowania. W przypadku 5 obiektów stwierdzono nieprzeprowadzanie okresowych przeglądów stanu technicznego, co świadczy o braku elementarnej wiedzy zarządców o stanie bezpieczeństwa na tych stadionach. Z obowiązku przeprowadzania, określonych w Prawie budowlanym, przeglądów stanu technicznego nie wywiązywali się zarządcy stadionów: Miejskiego, Warty, AZS, Posnanii i Polonii.

W efekcie przeprowadzonych kontroli zostały wszczęte postępowania administracyjne w sprawie stanu technicznego 3 stadionów (2 stadionów Olimpii oraz stadionu Warty), jedno postępowanie w sprawie Stadionu Miejskiego przy ulicy Bułgarskiej jest kontynuowane, a w przypadku 5 obiektów, w których nie dokonywano przeglądów stanu technicznego – zobowiązano zarządców do bezzwłocznego ich przeprowadzenia i przedstawienia w Inspektoracie protokółów potwierdzających ten fakt. Po dostarczeniu protokółów z przeglądów stanu technicznego zostaną podjęte decyzje – adekwatne do wniosków w nich zawartych. 

Szczegółowe dane dotyczące wyników kontroli, zawarte są w tabeli oraz umieszczone na stronie www.pinb.poznan.pl.

 

Paweł Łukaszewski

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in