Zastąpienie starego kotła nowoczesnym kondensacyjnym jest korzystne zarówno z ekologicznego, jak i finansowego punktu widzenia. Decydując się na zmianę urządzenia, konieczne będzie jednak wykonanie kilku niezbędnych modyfikacji, aby nowy kocioł pracował prawidłowo i wydajnie.
Powody wymiany starego kotła gazowego mogą być różne. Najczęściej jest to awaria urządzenia, podążanie za nowymi technologiami bądź względy ekonomiczne. Warto przy tym wspomnieć, że wraz z wymianą na kocioł kondensacyjny rosną oszczędności w zużyciu gazu nawet o 30%. Wszystko zależy od stanu technicznego starego kotła i od rozwiązań zastosowanych w nowym, kondensacyjnym. Dodatkowo, sprawność starszych kotłów spada nawet do 60% co oznacza, że marnowana jest niemal połowa dostarczanego do urządzenia paliwa.
Kondensacyjny kocioł gazowy Lumea MPX
Modyfikacje związane z wymianą kotła
Nowoczesne urządzenia grzewcze segmentu techniki domowej, takie jak kondensacyjne kotły gazowe, wyposażone są w niemal kompletny osprzęt kotłowni. Mają pompę, naczynie przeponowe, a niektóre z nich – zintegrowany podgrzewacz c.w.u. Oznacza to, że wymiana starego kotła na nowy, kondensacyjny może wymagać pewnych przeróbek w kotłowni. Wiąże się to najczęściej z usunięciem starych pomp, zbiornika ciepłej wody i zbędnego orurowania. Ponadto, zmiany może wymagać sposób odprowadzenia spalin i doprowadzenia powietrza do kotła. Stare urządzenia zwykle mają otwartą komorę spalania. W ich przypadku powietrze pobierane jest z pomieszczenia, w którym się znajdują, a spaliny odprowadzane są na zewnątrz budynku rurą o średnicy ok. 130 mm.
Kondensacyjne kotły gazowe to urządzenia z zamkniętą komorą spalania – pobierają powietrze bezpośrednio z zewnątrz budynku lub szachtu kominowego. W odprowadzającej spaliny rurze panuje nadciśnienie, dlatego nie można bezpośrednio wykorzystać istniejącego układu spalinowego.
Odprowadzanie spalin po wymianie kotła na kondensacyjny
Spaliny będące wynikiem pracy kotłów kondensacyjnych odprowadzane są rurą ze stali nierdzewnej o średnicy 60 lub 80 mm. Praktycznym rozwiązaniem będzie włożenie takiej rury do starej, spalinowej. Umożliwi to odprowadzanie spalin poza budynek, z kolei przestrzenią między nową rurą spalinową a starą pobierane będzie powietrze z zewnątrz do kotła.
Jeśli stary kocioł gazowy pracował w technologii z zamkniętą komorą spalania, to prawdopodobnie bez większych przeróbek możliwe będzie wykorzystanie istniejącego już systemu spalinowego dla nowego, kondensacyjnego kotła gazowego pod warunkiem, że segmenty przewodu spalinowego były wyposażone w uszczelki.
Przyłącza hydrauliczne
Producenci kotłów, oprócz zbliżonych wymiarów nowych urządzeń do starszych modeli, często stosują te same rozstawy przyłączy hydraulicznych i gazu. Nie jest to jednak standardem, dlatego warto zwrócić uwagę na kolejność przyłączy hydraulicznych, ponieważ można się spotkać z różnymi rozwiązaniami. Zanim zostanie podjęta decyzja związana z zakupem konkretnego urządzenia, warto wcześniej zapoznać się wstępnie z instrukcją montażową i przygotować właściwą armaturę podłączeniową.
Źródło: De Dietrich