Odpowiada mgr inż. Arkadiusz Maciejewski – rzeczoznawca budowlany.
Zgodnie ze sztuką budowlaną w narożach okiennych powinna być zamontowana dodatkowa ukośna siatka, przeciwdziałająca nasilonym naprężeniom w tym miejscu. Niestety projekt budowlany w narożu okna przewiduje bonie, która uniemożliwia umiejscowienie dodatkowej siatki (rys.). Wykonawca elewacji upiera się, twierdząc, że nie jest w stanie zamontować dodatkowej siatki w tym miejscu, gdyż powstaną nieestetyczne zgrubienia (siatka podstawowa + siatka dodatkowa + listwa bonii).
Czy bez dozbrojenia w opisanym miejscu pojawią się pęknięcia? Jeśii tak, to czy stosując skośną siatkę i przecinając ją w miejscu bonii, zapobiegnie się wystąpieniu zarysowania?
Uważam, że dodatkowa siatka ukośna (diagonalna) przy wszystkich narożach okien i drzwi na elewacji powinna być ułożona niezależnie od projektowanego boniowania. Siatka ta ma mieć wymiary nie mniejsze niż 0,25 x 0,40 m. Po ułożeniu pierwszej warstwy kleju na izolacji pacą o zębach 10 mm uzyskuje się grubość jego warstwy rzędu 2-3 mm. W warstwę tę należy wcisnąć podstawową siatkę na włóknie szklanym i bezpośrednio na nią paski siatki diagonalnej. Siatki tej nie należy przecinać w miejscu układania boniowania, gdyż straci ona cel, w jakim została użyta. W następnej kolejności trzeba ułożyć drugą warstwę kleju w taki sposób, aby nie był widoczny wzór siatek. Po stwardnieniu kleju należy doszlifować jego powierzchnię, aby uzyskać równą płaszczyznę przygotowaną do wykonania cienkowarstwowego tynku. Nie należy się przejmować różnicą poziomów warstwy zbrojonej w miejscu jednej i dwóch siatek, która w praktyce może w ogóle nie wystąpić; zważmy przecież, że siatkę podstawową łączymy na zakłady o minimalnej szerokości 100 mm, a więc w miejscach tych występują również dwie warstwy siatki i nic strasznego się nie dzieje. Pasy dodatkowej siatki dano ze względów praktycznych po wielu obserwacjach wykonanych elewacji. Siatka ta zapobiega ewentualnemu powstawaniu rys skośnych na elewacji w narożach otworów okien i drzwi, które bez tej siatki mogą się pojawiać. Pojawienie się rys na elewacji jest niezwykle kłopotliwe, a usuwanie ich z pewnością nie skończy się sukcesem, gdyż nie jest możliwe ich usunięcie bez widocznych pasów, przebarwień, a nawet minimalnych różnic poziomów. Jedynym ratunkiem może być całkowite malowanie elewacji i taki dobór kolorów, aby ukryć wszelkie przebarwienia po usuwanych rysach. Jest to działanie ekonomicznie nieuzasadnione ze względu na czas i koszty, lepiej wykonać poprawne zabezpieczenia i pozbyć się kłopotu.
Aby mieć pewność, że nie powstaną rysy na elewacji w narożach otworów, praktycy przyjęli drugi rodzaj zabezpieczenia, a mianowicie w narożach tych płyty izolacji należy układać w formie kątowej, tzn. styki płyt nie mogą być przedłużeniem linii pionowych i poziomych ościeży okien czy drzwi.
Podane niżej zalecenia związane z wykończeniem elewacji przy oknach również są dość istotne, aby prace te były wykonane poprawnie:
– Na ościeżach okien ułożyć paski twardej wełny (czy styropianu) o grubości min. 20 mm, ściśle dosuwając je do ościeżnicy okna. Zadaniem ich jest zamknięcie szczeliny między izolacją a ścianą nośną.
– Po obwodzie z trzech stron okien należy dokleić do nich listwy dylatacyjne, które pozwalają na uzyskanie estetycznych, prostych linii styku elewacji z ościeżnicą okien. Połowę tej listwy odłamujemy po zakończeniu prac przy elewacji.
– Po uprzednim wypełnieniu pianką poliuretanową wszelkich ubytków pod ościeżnicami okien trzeba zamontować na piance zewnętrzne parapety okienne. Można je wykonać z blachy stalowej ocynkowanej i powlekanej o minimalnej grubości 0,8 mm lub z blachy cynkowo- -tytanowej o tej samej grubości. Każdy parapet powinien mieć spadek na zewnątrz min. 3%, wystawać poza gotową elewację na min. 40 mm i być zakończony kapinosem o wysięgu 20 mm. Parapety należy wykonać przed ułożeniem izolacji termicznej, którą trzeba ściśle dosunąć do spodniej powierzchni parapetów,
– Na krawędziach parapetów blaszanych należy dać plastykowe profile ceowe. Tynk elewacyjny ma być zlicowany dokładnie z tymi profilami.
Z elewacją wiąże się dość ważny problem łączników, którego nie mogę pominąć. Ostatnio jedna z firm produkuje łączniki z trzpieniem metalowym, z grzybkiem plastykowym, który wciska się w płytę izolacyjną, a powstałe wgłębienie zamyka się krążkiem elewacyjnym, który likwiduje mostek termiczny na łączniku. Pracę tę należy wykonać zgodnie z instrukcją producenta łączników.
Wykonawca nie może odmówić wykonania elewacji (ETICS) zgodnie z poprawną jej technologią. Jeśli zaistniała taka sytuacja, powinien się włączyć inwestor, a szczególnie inspektor nadzoru, który nie może odebrać niewłaściwie wykonanej pracy.