Tworzenie infrastruktury komunikacyjnej w warunkach zurbanizowanych wymusza konieczność budowy tuneli pod istniejącymi obiektami lub nowych konstrukcji nad działającymi tunelami.
Przedstawiony zostanie sposób realizacji tunelu kolejowego pod wiaduktami drogowo-tramwajowymi w ciągu ul. Kopcińskiego w Łodzi. Poważnym wyzwaniem była konieczność zachowania przejezdności wiaduktów oraz konieczność wykonania wszystkich robót (w tym ścian szczelinowych) w ograniczonej przestrzeni pod wiaduktem. Tunel kolejowy jest usytuowany w centrum Łodzi i stanowi połączenie podziemnej stacji planowanego multimodalnego węzła przesiadkowego (obejmującego stację, tory szlakowe naziemne i podziemne, linię tramwajową i parking samochodowy) ze stacją Łódź Widzew i istniejącą siecią kolejową. Tunel o długości blisko 1,7 km jest wykonywany metodą podstropową w miejscu dotychczasowej linii kolejowej między stacjami Łódź Widzew i Łódź Fabryczna. Przebieg nowo projektowanej linii kolejowej zakładał wykonanie tunelu dokładnie pod dwoma podporami istniejących wiaduktów w ciągu ul. Kopcińskiego (odcinek drogi krajowej nr 14). W czasie budowy niemożliwe było wyłączenie ruchu na ww. drodze.
Na rys. 1 pokazano przekrój tunelu. Widać na nim, że dwa rzędy słupów podporowych powinny docelowo się znaleźć na stropie budowanego tunelu.
Rys. 1 Podstawowe wymiary tunelu w przekroju poprzecznym
Bardzo istotne utrudnienie podczas projektowania i wykonawstwa stanowiło ograniczenie osiadań podpór wiaduktów do zaledwie 10 mm podczas pełnego cyklu realizacji. Z tego powodu w pierwszej kolejności przewidziano wzmocnienie istniejących fundamentów w celu ich zabezpieczenia na czas głębienia ściany szczelinowej. Na ścianie szczelinowej zwieńczonej fragmentami docelowego stropu zaprojektowano elementy transferowe służące jako tymczasowe podparcie wiaduktów. Elementy transferowe składały się z układu tarcz żelbetowych zapewniających podparcie wiaduktów w sposób pozwalający na zachowanie ich schematu statycznego, usunięcie istniejących bloków fundamentowych, wykonanie stropu tunelu oraz oparcie na nim słupów wiaduktu.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie prace, włącznie z głębieniem ścian szczelinowych, wykonane zostały w przestrzeni ograniczonej pomostami wiaduktu, tj. zaledwie 8,5 m wysokości.
Istniejące wiadukty składały się z trzech niezależnych części: wiaduktu drogowego wschodniego, położonego w środku wiaduktu tramwajowego oraz wiaduktu drogowego zachodniego. Ustrój nośny każdego z nich tworzy siedmioprzęsłowa monolityczna żelbetowa płyta ciągła o zmiennej wysokości (z jednostronnym wspornikiem chodnikowym w przypadku wiaduktów drogowych), wsparta na lekkich podporach żelbetowych słupowych (filary) i ramowych (przyczółki). Ciągły układ konstrukcyjny płyty pomostu wymuszał rygorystyczne wymagania dotyczące osiadań konstrukcji wiaduktów w czasie budowy tunelu. Wiadukty wybudowane zostały we wczesnych latach 70. ubiegłego wieku. Konstrukcja nośna wiaduktów wykonana została z betonu o marce Rw 250, co odpowiada mniej więcej betonowi klasy B30, a zbrojenie wiaduktu – ze stali 18G2.Teoretyczna rozpiętość przęseł wiaduktów jest zmienna i wynosi od 11,5 do 17,5 m. Niska jakość wykonania wiaduktów, zaniedbania utrzymaniowe oraz znaczne obciążenie ruchem w stosunkowo krótkim czasie doprowadziły do znacznej degradacji i osłabienia obiektów, co wiązało się z koniecznością ograniczenia ruchu na obiektach do czasu wykonania ich remontu. W latach 2004-2007 obiekty, znajdujące się już wówczas w bardzo złym stanie technicznym, doczekały się realizowanego etapowo remontu.
W ramach budowy tunelu konieczne była rozbiórka fundamentów i oparcie na projektowanym tunelu dwóch filarów wiaduktu. Pokazano je na rys. 2.
Rys. 2 Profil podłużny wiaduktu wschodniego – przeznaczone do posadowienia na tunelu były podpory oznaczone 2/3 i 3/4
Prace budowlane zostały podzielone na pięć zasadniczych etapów.
Etap I – wzmocnienie fundamentów wiaduktów i roboty przygotowawcze
W pierwszej kolejności wykonano 144 mikropale wiercone osadzone w układzie kozłowym w istniejących oczepach fundamentowych podpór nr 2/3 i 3/4 (nad tunelem) i sąsiednich nr 1/2 i 4/5. Średnica mikropali 200 mm, ich długość 15 m, nośność obliczeniowa każdego 750 kN.
Następnie zespolono grunt w technologii jet-grouting bezpośrednio pod fundamentami (na głębokość 5 m po całym obwodzie kolumnami średnicy 600 mm) w celu uzyskania dostatecznej stabilności w trakcie głębienia ścian szczelinowych oraz w trakcie wykonywania wykopów. Na fot. 1 pokazano zeskaloną bryłę gruntu pod fundamentami.
W międzyczasie przełożono istniejące instalacje biegnące w linii wiaduktu tramwajowego. Przygotowano również platformy robocze dla urządzeń głębiących ściany szczelinowe. Po wykonaniu powyższych prac przystąpiono do jednego z najtrudniejszych wyzwań, jakim było głębienie ścian szczelinowych.
Fot. 1 Bryła scalonego gruntu pod fundamentem po jego odkopaniu. Z boku widoczne odcinki stropu tunelu wieńczące ściany szczelinowe, powyżej tarcze transferowe
Etap II – ściany szczelinowe
Ściany szczelinowe grubości 100 cm i głębokości do 21 m wykonano w przestrzeni roboczej ograniczonej do wysokości zaledwie 8,5 m za pomocą specjalnie do tego celu przygotowanej głębiarki. Kosze zbrojeniowe zaprojektowano z co najmniej czterech odcinków o długości do 6 m każdy, skręcanych i spawanych w trakcie wkładania do szczeliny. Ze względów bezpieczeństwa, w celu zminimalizowania wpływu na fundamenty, ścianę zaprojektowano z sekcji o szerokości zaledwie jednego chwytaka, tj. 280 cm. Na fot. 2 pokazano głębienie ścian szczelinowych w ograniczonej przestrzeni, a na rys. 3 usytuowanie konstrukcji wzmacniających i ścian szczelinowych.
Fot. 2 Głębienie ścian szczelinowych pod wiaduktem
Rys. 3 Przekrój przez wzmocnienia istniejących fundamentów wraz z lokalizacją ścian szczelinowych
Etap III – elementy transferowe
W tym etapie zwieńczono ściany szczelinowe fragmentami docelowego stropu, na których wykonano szereg żelbetowych tarcz podpierających wiadukty. Pokazano to na rys. 4.
Rys. 4 Przestrzenny model wiaduktu (bez pomostów – same filary) ze ścianami szczelinowymi, fragmentami stropu tunelu i tarczami transferowymi
Etap IV – demontaż fundamentów
W kolejnym etapie prac przystąpiono do najbardziej emocjonujących prac. Odcięto bloki fundamentowe, przenosząc pełne obciążenie na tarcze żelbetowe. Wiadukt „zawisł” w powietrzu, co pokazano na fot. 3.
Tarcze transferowe zaprojektowano w taki sposób, aby umożliwić rektyfikację wiaduktów w czasie budowy w przypadku nadmiernych osiadań i odkształceń tarcz opartych na stropie i ścianach szczelinowych. Podczas całej realizacji prowadzono ciągły monitoring geodezyjny wiaduktów.
Przemieszczenia punktów pomiarowych spowodowane przeprowadzeniem dotychczasowych robót (do momentu odcięcia fundamentów) wyniosły od +1 mm (wypiętrzenie) do -8 mm (osiadanie). Z tego powodu po odcięciu fundamentów zdecydowano się na podniesienie wiaduktów o 5-12 mm, wychodząc naprzeciw ewentualnym dalszym osiadaniom podczas kolejnych prac. Po podniesieniu zablokowano tarcze za pomocą stalowych podkładek.
Fot. 3 Wiadukt po rozbiórce fundamentów
Etap V – przeniesienie obciążeń na konstrukcję tunelu
Po rozbiórce fundamentów uzupełniono brakujące odcinki stropu, znajdujące się w miejscu istniejących wcześniej fundamentów wiaduktów. Na stropach wykonano belki podwalinowe dla docelowego oparcia słupów.
Jednocześnie rozpoczęto głębienie tunelu pod stropem, w trakcie którego odnotowano odprężenie gruntu i w konsekwencji wypiętrzenie wiaduktów o 2-5 mm. Po zabetonowaniu płyty dennej, czyli po ostatnim etapie prac konstrukcyjnych tunelu, wykonano iniekcje żywiczne styków słupów wiaduktu z podwalinami. W celu zminimalizowania wpływu drgań na zespolenie styków iniekcje prowadzono sekwencyjnie, wprowadzając częściowe ograniczenie ruchu (jedynie na wiadukcie iniektowanym) na dwa dni.
W ostatnim etapie robót zdemontowano tarcze transferowe, przenosząc całkowicie obciążenia wiaduktu na nową konstrukcję w sposób docelowy (fot. 4).
Osiadania wynikające z rozbiórki tarcz oraz pełnego przełożenia obciążeń na strop (w tym ugięcia stropów) wyniosły zaledwie 1-2 mm. Tak więc sumarycznie, licząc od rozpoczęcia prac do ostatecznego oparcia wiaduktów na tunelu, uwzględniając zarówno osiadania podczas prac zabezpieczających i konstrukcyjnych, jak i wypiętrzenie spowodowane rektyfikacją oraz odprężeniem gruntu, uzyskano wyniesienie konstrukcji wiaduktów o 5-10 mm w stosunku do stanu pierwotnego.
Fot. 4 Wiadukt po rozbiórce tarcz transferowych
Podsumowanie
Przyjęta oryginalna metoda realizacji pozwoliła na wykonanie tunelu pod istniejącymi wiaduktami. Budowa nie spowodowała przekroczenia dopuszczalnych przemieszczeń konstrukcji, przez cały czas prace prowadzone były pod ruchem z zachowaniem przejezdności na wiaduktach.
Zadanie wykonane zostało w ramach inwestycji Nowa Łódź Fabryczna, która jest realizowana w systemie „zaprojektuj i buduj” przez konsorcjum NLF-Torpol Astaldi s.c. Inwestorem jest PKP PLK SA w porozumieniu z Miastem Łódź i PKP SA. Przejście tunelem pod ul. Kopcińskiego powstało w ciągu 15 miesięcy od lipca 2014 r. do września 2015 r. Wstępna koncepcja została opracowana przez inż. Łukasza Majchrzaka z biura technicznego generalnego wykonawcy NLF Kompletny projekt wykonany został w pracowni projektowej MDR-projekt.
mgr inż. Marcin Derlacz
MDR-projekt Sp. z o.o. Sp. k.
mgr inż. Piotr Rychlewski
Instytut Badawczy Dróg i Mostów
Bibliografia
1. Opinia techniczna nt. możliwości budowy tunelu kolejowego linii średnicowej nr 17 pod istniejącymi wiaduktami w ciągu ul. Kopcińskiego w Łodzi, Pracownia Projektowa MAGAT – Jerzy Wojdon, Wrocław, maj 2013 r.
2. Opinia dotycząca koncepcji projektu przejścia tunelem kolejowym pod wiaduktem w ul. Kopcińskiego w Łodzi, IBDiM, grudzień 2013 r.
3. Projekt budowlany tunelu wielobranżowego, FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki/MDR-projekt, Warszawa, lipiec 2014 r.
4. Projekt wykonawczy wzmocnienia wiaduktów w ciągu ul. Kopcińskiego, MDR-projekt, Warszawa, maj 2014 r.