Wyjątkowy świetlik w Centrum Kreatywności Targowa

11.01.2016

Na warszawskiej Pradze powstaje Centrum Kreatywności Targowa 56, które będzie się mieściło w przebudowywanym budynku z 1867 r., wpisanym w rejestr zabytków. W ramach projektu rewitalizacyjnego obiekt ten będzie zwieńczony wyjątkowym świetlikiem, którego powierzchnia wyniesie ponad 350 m².

Docelowo budynek centrum ma oferować przestrzeń składającą się różnorodnych pracowni twórczych, projektowych, fotograficznych, rzeźbiarskich czy też malarskich. Znajdą się tam również biura, sale konferencyjne i wystawiennicze. Będą one wypełniać pomieszczenia zaprojektowane w XIX-wiecznych wnętrzach kamienicy i oficyny północnej oraz w nowo projektowanym skrzydle południowym.

Z uwagi na usytuowanie obiektu oraz uwarunkowania związane z sąsiedztwem innych budynków sprawiły, iż ściana południowa nie mogła mieć okien, które w naturalny sposób doświetliłyby zarówno oficynę, jak i kryty dziedziniec. W związku z tym konieczne było dodatkowe doświetlenie i funkcję tę będzie pełnił wyjątkowy w swych rozmiarach i funkcjonalności dachowy świetlik, do którego szkła dostarczyła firma Vetrotech Saint-Gobain. Wysoka na trzy kondygnacje przeszklona fasada zamykać będzie podwórko od strony wschodniej.

 

 

Z racji tego, że świetlik zastosowany w Centrum Kreatywności pełni istotną rolę, nie tylko estetyczną, ale i użytkową architekci postawili przed nami bardzo konkretne wymagania. W efekcie opracowaliśmy unikatowe rozwiązanie cechujące się przede wszystkim multifunkcjonalnością. Dla spełnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa zastosowaliśmy szyby ognioochronne Pyroswiss, które pokryte zostały powłoką selektywną przepuszczającą promienie światła, co zapewni doskonałe doświetlenie dziedzińca – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor oddziału Vetrotech Saint-Gobain International AG w Polsce.– Jednocześnie powłoka będzie pełniła także funkcje termoizolacyjne – w upalne letnie dni będzie ograniczała nagrzewanie pomieszczeń, a zimą zatrzyma cenne ciepło wewnątrz. Ponadto są to szyby monolityczne, laminowane, co ma istotny wpływ na bezpieczeństwo bierne. Oznacza to, że nawet w przypadku jej uszkodzenia nie rozpadnie się na kawałki i nie zrani osób przebywających wewnątrz.

 

 

Zadaszony i przeszklony dziedziniec ma stać się, w zamyśle projektantów, sercem budynku, miejscem spotkań. Możliwe będzie również wykorzystywanie podwórka na wyjątkowe wydarzenia: pokazy mody, prezentacje dzieł sztuki, aukcje czy targi. Organizatorzy imprez, wykładów i spotkań mających miejsce w salach konferencyjnych zlokalizowanych na parterze mogą wykorzystywać dziedziniec jako foyer. Dzięki zadaszeniu dziedzińca przeszklonym świetlikiem Centrum Kreatywności Targowa 56 zyska przestrzeń reprezentacyjną i zarazem „codzienną”.

Świetlik ten jest wyjątkowy jeszcze z jednego powodu – otóż jest to jedna z większych tego typu konstrukcji w Polsce i wynosi ponad 350 m² dodaje Grzegorz Sołtys.

Projekt koncepcyjny oraz projekt budowlany obiektu opracowany został przez Pracownię AKM. Dotychczasowe prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i zakończą się w połowie br., a budynek zostanie oddany do użytku w III kwartale br.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in