W określeniu „kryształ” skrywa się wyjątkowo zaprojektowane wejście do centrum handlowego w Bydgoszczy. Romboidalne szklane elementy wbudowane w ramiona konstrukcji nadają jej niezwykły wygląd. Nocą, gdy całość konstrukcji jest podświetlona, widać prawdziwy kryształ.
Zielone Arkady
Centrum Handlowe Zielone Arkady w Bydgoszczy zostało oddane do użytku w listopadzie 2015 r. Na powierzchni 11,5 ha wzniesiono dwa budynki, główny mieści galerię handlową (trzy kondygnacje naziemne) wraz z częścią biurową, drugi to sześciokondygnacyjny parking z miejscami postojowymi dla 1200 samochodów. Budowa trwała 19 miesięcy. Koszt inwestycji wyniósł ok. 150 mln euro. Warto podkreślić, że obiekt jest przyjazny dla środowiska – został wybudowany w systemie BREEAM.
Dane techniczne
Kubatura: 570 000 m3
Powierzchnia całkowita: 115 000 m2
Powierzchnia użytkowa: 103 000 m2
Powierzchnia handlowo-usługowa: 51 000 m2
Inwestor: ECE Projektmanagement Polska Sp. z o.o.
Projektant: Biuro Projektowe Stabil Sp. z o.o.
Generalny wykonawca: Strabag Sp. z o.o.
Termin realizacji: kwiecień 2014 r. – październik 2015 r.
Kierownik kontraktu: Tomasz Wiszniewski
Kierownik budowy: Robert Zielonka
Bardzo ciekawa pod względem architektonicznym bryła głównego budynku wyróżnia się nieregularnymi geometrycznie kształtami. Niecodzienną częścią konstrukcji jest zachodnie wejście – hol o wysokości prawie 30 m w kształcie wznoszącego się kryształu. Jego wykonanie wymagało niezwykłej precyzji i doskonałej koordynacji procesów technologicznych.
Firma Complex-Bud była odpowiedzialna za wykonanie elementów ślusarki aluminiowej i obudowy „ramion” z płyt kompozytowych. Zakres prac obejmował kompleksowe opracowanie i realizację wraz z prefabrykacją i montażem. Skomplikowany kształt wymagał bardzo dokładnego projektu zarówno produkcyjnego, jak i montażowego. Same prace projektowe trwały ponad trzy miesiące. Obejmowały szczegółowe rozwiązania połączeń różnych materiałów – aluminiowej ślusarki i kompozytowych płyt. Szczególny nacisk był kładziony na wierne odwzorowanie wizji architektów, która śmiało i wręcz wizjonersko pokazana była na wizualizacjach komputerowych.
Do obudowania była skomplikowana konstrukcja nośna składająca się zarówno z pylonów żelbetowych, jak i pylonów połączonych z nimi słupami stalowymi. Szczególna geometria samej konstrukcji wymusiła indywidualne rozpatrywanie przemieszczeń każdego z elementów kryształu ze względu na reologie betonowych pylonów.
Przysłowiową wisienką na torcie jest wielki dwupołaciowy świetlik nad całym wejściem. Każda szyba posiada inny wzór sitodruku, przez co jest on niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.
Samo wejście również jest niepowtarzalne. Zastosowano najnowszy system drzwiowy firmy Jansen, to pierwsza taka realizacja w Polsce. Dzięki specjalnej konstrukcji profili i zastosowaniu ukrytych zawiasów drzwi stały się bezpieczne i nie da się przyciąć palców, co jest bardzo istotne zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej.
Trzy zestawy dwuskrzydłowych drzwi zostały wmontowane w fasadę Schueco z podwójnym przełamaniem. Efekt wizualny dodatkowo wzmacnia ujemne odchylenie od pionu całej fasady. Stojąc przed głównym wejściem, widzimy nad sobą podwieszoną elewację.
Nadzór nad prowadzonymi pracami sprawował kierownik robót mgr inż. Szymon Kaczor. Dzięki jego zaangażowaniu, fachowej wiedzy realizacja przebiegła sprawnie i bezpiecznie.
inż. Marcin Orych
kierownik projektu
Complex-Bud