Wyjątkowy kryształ

07.03.2016

W określeniu „kryształ” skrywa się wyjątkowo zaprojek­towane wejście do centrum handlowego w Bydgoszczy. Romboidalne szklane elementy wbudowane w ramiona konstrukcji nadają jej niezwykły wygląd. Nocą, gdy całość konstrukcji jest podświetlona, widać prawdziwy kryształ.

Zielone Arkady

Centrum Handlowe Zielone Ar­kady w Bydgoszczy zostało odda­ne do użytku w listopadzie 2015 r. Na powierzchni 11,5 ha wznie­siono dwa budynki, główny mieści galerię handlową (trzy kondyg­nacje naziemne) wraz z częścią biurową, drugi to sześciokondygnacyjny parking z miejscami po­stojowymi dla 1200 samocho­dów. Budowa trwała 19 miesięcy. Koszt inwestycji wyniósł ok. 150 mln euro. Warto podkreślić, że obiekt jest przyjazny dla środowiska – zo­stał wybudowany w systemie BREEAM.

 

Dane techniczne

Kubatura: 570 000 m3

Powierzchnia całkowita: 115 000 m2

Powierzchnia użytkowa: 103 000 m2

Powierzchnia handlowo-usługo­wa: 51 000 m2

 

 

Inwestor: ECE Projektmanagement Polska Sp. z o.o.

Projektant: Biuro Projektowe Stabil Sp. z o.o.

Generalny wykonawca: Strabag Sp. z o.o.

Termin realizacji: kwiecień 2014 r. – październik 2015 r.

Kierownik kontraktu: Tomasz Wiszniewski

Kierownik budowy: Robert Zielonka

 

Bardzo ciekawa pod względem architektonicznym bryła głównego budynku wyróżnia się nieregularny­mi geometrycznie kształtami. Niecodzienną częścią konstrukcji jest zachodnie wejście – hol o wysokości prawie 30 m w kształcie wznoszącego się kryształu. Jego wykonanie wymagało niezwykłej precyzji i do­skonałej koordynacji procesów technologicznych.

 

 

Firma Complex-Bud była odpowiedzialna za wykonanie elementów ślusarki aluminiowej i obudowy „ramion” z płyt kompozytowych. Zakres prac obejmował kom­pleksowe opracowanie i realizację wraz z prefabrykacją i montażem. Skomplikowany kształt wymagał bardzo do­kładnego projektu zarówno produkcyjnego, jak i montażowego. Same prace projektowe trwały ponad trzy miesiące. Obejmowały szczegółowe rozwiązania połączeń różnych materiałów – aluminiowej ślusarki i kompozytowych płyt. Szczególny nacisk był kładziony na wierne odwzorowanie wizji architektów, która śmiało i wręcz wizjonersko poka­zana była na wizualizacjach komputerowych.

Do obudowania była skomplikowana kon­strukcja nośna składająca się zarów­no z pylonów żelbetowych, jak i pylonów połączonych z nimi słupami stalowymi. Szczególna geometria samej konstruk­cji wymusiła indywidualne rozpatrywa­nie przemieszczeń każdego z elementów kryształu ze względu na reologie betono­wych pylonów.

 

 

Przysłowiową wisienką na torcie jest wiel­ki dwupołaciowy świetlik nad całym wej­ściem. Każda szyba posiada inny wzór sitodruku, przez co jest on niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

Samo wejście również jest niepowta­rzalne. Zastosowano najnowszy system drzwiowy firmy Jansen, to pierwsza taka realizacja w Polsce. Dzięki specjalnej konstrukcji profili i zastosowaniu ukrytych za­wiasów drzwi stały się bezpieczne i nie da się przyciąć palców, co jest bardzo istot­ne zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej.

 

 

Trzy zestawy dwuskrzydłowych drzwi zo­stały wmontowane w fasadę Schueco z podwójnym przełamaniem. Efekt wizual­ny dodatkowo wzmacnia ujemne odchy­lenie od pionu całej fasady. Stojąc przed głównym wejściem, widzimy nad sobą pod­wieszoną elewację.

Nadzór nad prowadzonymi pracami spra­wował kierownik robót mgr inż. Szymon Kaczor. Dzięki jego zaangażowaniu, facho­wej wiedzy realizacja przebiegła sprawnie i bezpiecznie.

 

inż. Marcin Orych

kierownik projektu

Complex-Bud

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in