W okręgowych izbach inżynierów budownictwa odbywają się wręczenia decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych.
Wręczenie uprawnień w Małopolskiej OIIB
Do testu XXXIII sesji egzaminacyjnej przystąpiło 3977 kandydatów ubiegających się o uprawnienia budowlane. Większa była grupa osób przystępujących do egzaminu ustnego, gdyż liczyła 4158 osób wraz z kandydatami zdającymi w trybie poprawkowym. Zdawalność ogólna egzaminu w okręgowych izbach inżynierów budownictwa wyniosła 81,03%.
Najwięcej uprawnień uzyskali inżynierowie w specjalności konstrukcyjno-budowlanej – 1568, w specjalności instalacyjnej sanitarnej – 558, w specjalności instalacyjnej elektrycznej – 412 oraz w specjalności inżynieryjnej drogowej – 365. Pozostałe specjalności reprezentowały się następująco: inżynieryjna mostowa – 139, inżynieryjna kolejowa obiekty – 73, inżynieryjna kolejowa sterowanie ruchem kolejowym – 23, inżynieryjna hydrotechniczna – 34 i instalacyjna telekomunikacyjna – 42.
Ślubowanie w Podlaskiej OIIB
Jeśli chodzi o liczbę uprawnień w poszczególnych okręgowych izbach inżynierów budownictwa, najwięcej decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych przyznano w Mazowieckiej OIIB (502), potem w Małopolskiej OIIB (326), Śląskiej OIIB (314), następnie w Dolnośląskiej (260) i Wielkopolskiej OIIB (252).
Postępowanie o nadanie uprawnień budowlanych prowadzone przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa jest ściśle podporządkowane przepisom prawa. Regulacje prawne sankcjonują fakt, iż nadanie określonej osobie uprawnień budowlanych jest gwarancją i świadectwem, że posiada ona odpowiednie kwalifikacje zawodowe oraz, co za tym idzie, ponosi pełną odpowiedzialność za wykonywaną pracę.
Urszula Kieller-Zawisza
Czytaj też: Przekroczenie zakresu uprawnień