Modernizacja infrastruktury transportowej w Polsce” – to temat konferencji, która odbyła się 9 października br. w Warszawie.
Podczas wykładu otwierającego spotkanie Podsekretarz Stanu Barbara Kondrat powiedziała, że – bez rozwoju infrastruktury nie ma rozwoju cywilizacyjnego, a Unia Europejska stawia Polsce cele w zakresie transportu, które obejmują rozwój transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T, promowanie zrównoważonego rozwoju transportu oraz wyrównanie dysproporcji rozwojowych pomiędzy regionami.
Jak poinformowała minister na rozwój sieci drogowej i kolejowej, zakup i modernizację taboru kolejowego dla przewozów pasażerskich, rozwój infrastruktury dostępu do portów morskich oraz rozwój systemów intermodalnych w latach 2004-2006 przeznaczono 4 mld euro. Natomiast w latach 2007-2013, w ramach „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko” (PO IiŚ), na drogi i kolej, tabor kolejowy pasażerski do przewozów międzynarodowych i międzyregionalnych, porty lotnicze, porty morskie oraz drogi śródlądowe, transport miejski oraz transport intermodalny zostanie przeznaczonych ponad 19 mld euro. Najwięcej, bowiem aż 58% środków sfinansuje rozwój transportu drogowego. Transport kolejowy może liczyć na dofinansowanie sięgające 10% dostępnych środków.
Wybudowanie w latach 2008-2012 około 620 km autostrad, 1 980 km dróg ekspresowych, 58 obwodnic miast o łącznej długości 393 km oraz wzmocnienie bądź przebudowa dróg krajowych o łącznej długości 1163 km – to cele jakie powinny zostać osiągnięte w sektorze transportu drogowego dzięki realizacji PO IiŚ.
Natomiast w sektorze transportu kolejowego w latach 2007-2013 ze środków Funduszu Spójności zrealizowane zostaną inwestycje kolejowe na najważniejszych liniach kolejowych, głównie objętych siecią TEN-T. Dofinansowanie przewidziane jest również na wdrożenie elektronicznych systemów zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS) oraz prace przygotowawcze do budowy linii dużych prędkości.
Na profity z PO IiŚ może liczyć również sektor transportu lotniczego, gdzie zakłada się m.in. budowę i modernizację terminali pasażerskich, infrastruktury lotniskowej.
Zwrócona została również uwaga na rozwój wschodniej części Polski, gdzie ma nastąpić poprzez poprawę połączeń komunikacyjnych głównych miast tego regionu z pozostałą częścią kraju.
Źródło: Ministerstwo Transportu