Dane akustyczne prezentowane na mapach imisyjnych systemu SMA pozwalają na zdefiniowanie klimatu akustycznego panującego w otoczeniu obiektu.
Wzmożony rozwój miast połączony ze zmniejszającą się przestrzenią urbanistyczną i wielofunkcyjnością terenów miejskich może przyczyniać się do powstania uciążliwości akustycznej, która jest wynikiem wysokiego stopnia uprzemysłowienia oraz wzmożonej liczby źródeł hałasu w otoczeniu. Hałas środowiskowy emitują obiekty przestrzenne znajdujące się na terenach uciążliwości akustycznej, do których zaliczamy ciągi komunikacyjne wytwarzające hałas pochodzenia drogowego, tramwajowego czy kolejowego, obszary produkcyjne i produkcyjno-usługowe oraz porty lotnicze [1]. W przestrzeni miasta negatywny wpływ hałasu dotyczy przede wszystkim terenów wrażliwości akustycznej, dla których ustawodawca określił standardy w postaci dopuszczalnych poziomów hałasu [2]. Do terenów tych zaliczamy obszary przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, szpitale i domy opieki społecznej, budynki związane ze stałym lub czasowym pobytem dzieci i młodzieży, tereny na cele mieszkaniowo-usługowe, uzdrowiskowe oraz rekreacyjno-wypoczynkowe. Hałas w otoczeniu wymienionych terenów pogarsza warunki akustyczne, co pośrednio wpływa na obniżenie komfortu akustycznego panującego wewnątrz budynku.
Całkowite wyeliminowanie uciążliwości akustycznej generowanej przez otoczenie jest niemożliwe. W związku z powyższym celem działań urbanistów, architektów, projektantów czy wykonawców powinno być efektywne ograniczenie poziomu hałasu docierającego z zewnątrz do obiektów wrażliwości akustycznej. Jak wiadomo, na komfort akustyczny panujący w budynku wpływa jego izolacyjność akustyczna rozumiana jako zdolność poszczególnych elementów obiektu do zapobiegania przenoszenia m.in. dźwięków zewnętrznych. Niezmiernie ważne jest zapewnienie odpowiedniej izolacyjności akustycznej zewnętrznych przegród budowlanych [3], która powinna zostać sprecyzowana w odniesieniu do konkretnej lokalizacji rozumianej jako złożony emitor dźwięku wytwarzający określony poziom decybelowy hałasu pochodzącego od różnych grup źródeł.
Efektywna ochrona akustyczna budynku (projektowanego lub istniejącego) powinna zostać poszerzona o badanie struktury przestrzennej pod kątem hałasu środowiskowego. Wymaga to wnikliwej oceny lokalizacji budynku z uwzględnieniem źródeł hałasu, których oddziaływanie może wpłynąć na komfort akustyczny panujący w jego wnętrzu. Taka ocena stanie się punktem wyjścia do określenia stopnia uciążliwości akustycznej otoczenia i pozwoli wskazać wartość decybelową dźwięku, oddziałującego zarówno na wszystkie elewacje istniejącego, jak również projektowanego obiektu wrażliwości akustycznej.
Metody oceny lokalizacji budynku pod kątem zapewnienia komfortu akustycznego
Do oceny lokalizacji budynku pod kątem zapewnienia odpowiednich warunków akustycznych można stosować metody o charakterze obiektywnym oraz subiektywnym. Wśród metod obiektywnych wyróżniamy metodę pomiaru, w której bezpośrednie pomiary akustyczne wykonuje się przy użyciu specjalistycznego przyrządu mierniczego, oraz metodę analizy dokumentacji źródłowej, w której podstawą są dane akustyczne zaprezentowane na strategicznej mapie akustycznej (SMA). Do metod o charakterze subiektywnym zaliczamy metodę korekty wskaźników hałasu bazującą na danych obiektywnych, skorygowanych o wielkości wynikające ze społecznej oceny narażenia na hałas i odniesionych do skali ocen stosowanych w innych badaniach naukowych. Drugą metodą subiektywną jest metoda wywiadu polegająca na przeprowadzeniu bezpośredniego wywiadu wśród użytkowników terenu na temat indywidualnych odczuć zjawisk dźwiękowych w otoczeniu badanego obiektu. Celem wszystkich wymienionych metod jest określenie stopnia uciążliwości akustycznej otoczenia, co powinno zostać poprzedzone szeregiem działań definiujących otoczenie wpływające na badany obiekt. Do działań tych należy zaliczyć:
– przeanalizowanie wzajemnych relacji przestrzennych i funkcjonalnych między przedmiotem badań (tutaj: budynek wrażliwości akustycznej lub nieruchomość gruntowa przeznaczona pod zabudowę obiektu wrażliwości akustycznej) a pozostałymi obiektami w przestrzeni;
– zidentyfikowanie i scharakteryzowanie źródeł hałasu oddziałujących na przedmiot badań oraz zlokalizowanie potencjalnych miejsc konfliktów;
– zidentyfikowanie otoczenia oddziałującego na przedmiot badań;
– wybór metody badawczej do oceny lokalizacji pod kątem zapewnienia komfortu akustycznego;
– wskazanie w obrębie przedmiotu badań miejsc o potencjalnym zagrożeniu akustycznym;
– określenie stopnia uciążliwości akustycznej otoczenia.
Rys. Ocena lokalizacji wybranego budynku mieszkalnego
Strategiczna mapa akustyczna jako narzędzie oceny lokalizacji dla zapewnienia komfortu akustycznego budynku
Ze wszystkich zaprezentowanych metod badawczych do oceny lokalizacji budynku pod kątem zapewnienia właściwych warunków akustycznych najczęściej wykorzystuje się metodę pomiaru. Wymaga ona użycia aparatury mierniczej oraz znajomości metodyki prowadzenia pomiarów. Tym samym jest to metoda kosztowna, czasochłonna i wymaga fachowej obsługi pomiarowej. Z tego względu, jak również ze względu na dostępność źródła podczas wykonywania oceny, proponuje się zastosować jedną z metod o charakterze obiektywnym – metodę analizy dokumentacji źródłowej. W metodzie tej podstawowym źródłem informacji są zasoby strategicznej mapy akustycznej (SMA), która jako dokument powstający z nakazu prawa [4, 5] umożliwia precyzyjne określenie stopnia uciążliwości akustycznej otoczenia i w tym kontekście może być przydatna podczas obliczeń izolacyjności akustycznej zewnętrznych przegród budowlanych obiektu wrażliwości.
Strategiczna mapa akustyczna to uśredniona mapa hałasu emitowanego z różnych źródeł, stanowiąca podstawę przy ocenie narażenia terenów zurbanizowanych ponadnormatywnym poziomem hałasu oraz określeniu przyczyn jego powstawania. Zbudowana jest ona z szeregu cyfrowych map, w tym map emisji i imisji hałasu, map obszarów cichych oraz map terenów zagrożonych hałasem. Dane akustyczne zaprezentowane na tych mapach obrazują poziom hałasu [dB] na wysokości 4 m określony wskaźnikami długookresowymi. Wyróżnia się długookresowy wskaźnik dobowy LdWN definiowany jako długookresowy średni poziom dźwięku A wyrażony w decybelach, wyznaczony w ciągu wszystkich dób w roku z uwzględnieniem: pory dnia (przedział czasu od godz. 6.00 do godz. 18.00), pory wieczoru (przedział czasu od godz. 18.00 do godz. 22.00) i pory nocy (przedział czasu od godz. 22.00 do godz. 6.00) oraz wskaźnik LN definiowany jako długookresowy średni poziom dźwięku A wyrażony w decybelach, wyznaczony w ciągu wszystkich pór nocy w roku (rozumianej jako przedział czasu od godz. 22.00 do godz. 6.00) [4].
Ocenę lokalizacji budynku, opierając się na systemie SMA, należy wykonać na podstawie danych akustycznych zaprezentowanych na mapach imisyjnych. Wykorzystanie tych map pozwala odnieść analizy do pojedynczych obiektów, a nie zdefiniowanych zapisami opracowań planistycznych terenów wrażliwości akustycznej, których zakres określa przeważająca funkcja terenu, a nie funkcja użytkowa pojedynczej zabudowy. Wyniki analiz należy następnie odnieść do obowiązujących w trakcie badania wymagań formalnych (dopuszczalnych poziomów hałasu) określonych przez ustawodawcę. W ten sposób otrzymuje się dwa stany oddziaływania akustycznego, tj.:
– stan pozytywny (spełnienie wymagań formalnych) – brak uciążliwości akustycznej,
– stan negatywny (brak spełnienia wymagań formalnych) – pojawienie się uciążliwości.
System SMA umożliwia przeprowadzenie oceny poziomu hałasu dla wszystkich grup źródeł hałasu środowiskowego oraz różnych jego wskaźników, co pozwala na wykonanie pełnej oceny stopnia uciążliwości akustycznej otoczenia. Wybór wskaźnika hałasu oraz wybór jego źródeł powinien wynikać ze wstępnego rozpoznania otoczenia i identyfikacji potencjalnych miejsc konfliktów akustycznych. Wybór jest decyzją badacza i powinien zależeć od przedmiotu badań. Ze względu na fakt, że obliczenia akustyczne w systemie SMA przeprowadza się na wysokości 4 m, oraz ze względu na charakterystykę rozchodzenia się fali akustycznej w przestrzeni ocenę tę proponuje się wykorzystać dla budynków mieszkalnych niskich do czterech kondygnacji nadziemnych włącznie. Dla budynków mieszkalnych wyższych ocena powinna być poszerzona o wyznaczenie stref pionowo-poziomej propagacji fali dźwiękowej na poszczególnych kondygnacjach budynku z uwzględnieniem wszystkich jego elewacji [6].
Ocena uciążliwości akustycznej otoczenia wybranego budynku
Do badań wytypowano nieruchomość mieszkaniową zabudowaną domem jednorodzinnym dwukondygnacyjnym, zlokalizowaną w Bydgoszczy. Po przeprowadzeniu wizji terenowej i zdefiniowaniu otoczenia ocenę lokalizacji wybranego budynku przeprowadzono metodą analizy dokumentacji źródłowej dla hałasu drogowego. Badania wykonano, opierając się na mapie imisyjnej wskaźnika Ldwnwchodzącej w skład SMA miasta Bydgoszczy [7]. W celu określenia warunków akustycznych wytypowano sześć punktów kontrolnych. Dwa punkty zlokalizowano na granicy nieruchomości gruntowej, pierwszy w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy M. Skłodowskiej-Curie (P1), drugi na północnej granicy terenu (P2). Kolejne cztery punkty (P3-P6) umiejscowiono w odległości 2 m od każdej elewacji budynku. W punktach kontrolnych odczytano poziom LDWN, który odniesiono do dopuszczalnej wartości poziomu hałasu drogowego wynoszącej dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej 64 dB. Wyniki zaprezentowano na rysunku.
Po przeanalizowaniu dokumentacji źródłowej stwierdzono, że południowa część wybranej nieruchomości gruntowej znajduje się w uciążliwym akustycznie otoczeniu spowodowanym ruchem pojazdów na ulicy M. Skłodowskiej-Curie. Potwierdza to rysunek gdzie dla punktu kontrolnego P1 nie zostały spełnione wymagania formalne i poziom dopuszczalny został przekroczony o blisko 10 dB. Ponadto na podstawie zaprezentowanych badań można wnioskować, że tylko północna elewacja wybranego budynku nie jest narażona na ponadnormatywny poziom hałasu. Pozostałe elewacje sklasyfikowano jako elewacje głośne, które narażone są na hałas drogowy przekraczający poziom dopuszczalny w P3 o 3,8 dB, w P4 o 6,4 dB oraz w P5 o 4,4 dB. Wytypowany budynek jednorodzinny nie posiada elewacji cichej, dla której zgodnie z zapisami prawa [5] dobowy wskaźnik hałasu powinien być o ponad 20 dB niższy od największej wartości przy elewacji najbardziej wyeksponowanej na hałas. Analizując rozkład przestrzenny hałasu drogowego oraz wartości decybelowe uzyskane w punktach kontrolnych (P1, P3, P4, P5) – rysunek, stwierdzono, że ocena lokalizacji wybranego budynku mieszkalnego zakończyła się wynikiem negatywnym. Tym samym stwierdzono, że wybrany budynek znajduje się w uciążliwym akustycznie otoczeniu, co jest konsekwencją bezpośredniego sąsiedztwa ulicy M. Skłodowskiej-Curie. Oznacza to, że bliskość wskazanej trasy komunikacyjnej może zaburzyć komfort akustyczny panujący w pomieszczeniach zlokalizowanych w południowej części budynku. Wyniki te mogą stanowić rekomendację dla wyboru rozwiązań technologicznych w zakresie działań modernizacyjnych pod kątem zapewnienia właściwych warunków akustycznych.
Podsumowanie
Każdy obiekt znajdujący się w przestrzeni narażony jest na oddziaływanie wielu czynników mogących obniżyć jego walory funkcjonalno-użytkowe. Jednym z nich jest hałas środowiskowy, który powodując uciążliwość akustyczną, może zaburzyć warunki panujące w otoczeniu obiektu i negatywnie wpłynąć na komfort akustyczny panujący w jego wnętrzu. Ponieważ całkowite wyeliminowanie źródeł dźwięku jest niemożliwe, prawidłowa ochrona przed hałasem wymaga m.in. odpowiedniej izolacyjności akustycznej zewnętrznych przegród budowlanych Winna ona wynikać ze szczegółowo rozpoznanej przestrzeni, w której znajduje się budynek. Ze względu na dostępność źródła podczas wykonywania oceny lokalizacji budynku dla zapewnienia komfortu akustycznego proponuje się wykorzystać dostępne źródło informacji, jakim jest strategiczna mapa akustyczna (SMA). Dane akustyczne zaprezentowane na mapach imisyjnych systemu SMA pozwolą na zdefiniowanie klimatu akustycznego panującego w otoczeniu obiektu, co jest niezmiernie ważne podczas podejmowania decyzji w zakresie działań architektonicznych, projektowych czy modernizacyjnych polegających na doborze rozwiązań technologicznych efektywnych akustycznie w okresie eksploatacji budynku. Tym samym analizy danych zawartych na SMA powinny zostać włączone do procesu inwestycyjnego, szczególnie we wstępnych fazach, gdzie rozpoznanie lokalizacji jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania obiektów wrażliwości akustycznej.
dr inż. Kinga Szopińska
Wydział Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy
Literatura
1. T. Bajerowski, A. Chojka, M. Gerus-Gościewska, D. Gościewski, A. Kowalczyk, M. Krajewska, Z. Parzyński, K. Świtała, K. Szopińska, GIS and various approaches of safety management,Zagreb, Croatia: Croatian Information Technology Society, GIS Forum, 2015.
2. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 października 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U. z 2012 r. poz. 1109).
3. J. Nurzyński, Ochrona przed hałasem w zrównoważonym budownictwie, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2013.
4. Directive 2002/49/EC of the European Parliament and of the Council of 25 June 2002 relating to the assessment and management of environmental noise – Official Journal of the European Communities L 189 of 18 July 2002.
5. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1232 z późn. zm.).
6. Badania wykonane w ramach Indywidualnego Projektu Kluczowego, realizowanego w ramach Działania 5.4. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Program pilotażowy w województwie kujawsko-pomorskim Voucher badawczy” nt. Badanie czynników wpływających na zwiększenie komfortu akustycznego budynków wielorodzinnych realizowanych pod kierownictwem dr inż. Kingi Szopińskiej.
7. Mapa akustyczna miasta Bydgoszcz, Urząd Miasta Bydgoszczy, 2015.