Wodociągi w Ząbkach z nowoczesnym monitoringiem

19.09.2019

Wodociągi w Ząbkach koło Warszawy, ze względu na nadmierny pobór wody podziemnej i straty wody w sieci wodociągowej, zostały objęte projektem – Zintegrowany system monitoringu infrastruktury wodociągowej miasta Ząbki.

 

Fot. delo – pixabay.com

 

System monitoringu wodociągów w Ząbkach – zakres prac

W ramach wdrożenia projektu w wodociągach w Ząbkach zostanie przeprowadzonych kilka odrębnych działań, w tym: opracowanie szczegółowego programu badawczo-rozwojowego, zakup odpowiedniej aparatury, montaż i uruchomienie systemu monitoringu. W następnej kolejności zostaną przeprowadzone badania: wpływu opomiarowania odbiorców ryczałtowych wody na pobór oraz rozbiory wody, a także natężenia przepływu i ciśnienia w sieci wodociągowej. Zostanie zmodernizowany oraz zaktualizowany dotychczasowy system GIS. W dalszych etapach nastąpi kalibracja oraz testy modelu hydraulicznego, jak również integracja modułów systemu wodociągowego.

W efekcie zostanie uruchomiony, funkcjonujący on-line, system wodomierzowy na 2250 ujęć indywidualnych odbiorców ryczałtowych, z automatyczną transmisją danych pomiarowych w trybie stacjonarnym. Nastąpi także montaż i rozruch systemu monitoringu natężeń przepływu oraz ciśnień w 10 wybranych punktach sieci wodociągowej. Planowane jest także stworzenie oprogramowania komputerowego obejmującego wielomodułową, dwukierunkową integrację bazy danych GIS z modelem hydraulicznym, monitoringiem ilościowym sieci wodociągowej wraz z systemem naliczania opłat za odpady komunalne, przy wykorzystaniu zjawiska synergii.

 

Przeczytaj też: Budowa Kolektora Wiślanego w Warszawie

 

Wodociągi w Ząbkach – efekty ekologiczne projektu

Wdrożenie rozwiązań z fazy B+R przyczyni się do powstania istotnych efektów ekologicznych, m.in.: obniżenia objętości wody podziemnej pobieranej z ujęć odbiorców ryczałtowych (w wysokości 400 870 m³/rok), zwiększenia sprawności oczyszczania ścieków, uzyskania oszczędności energii (na podstawie zmniejszenia ilości odprowadzanych ścieków – o 296,64 MWh/rok), zmniejszenia emisji CO2 (o 120,1 t CO2/rok), redukcji ilości odpadów (o 1650 kg/rok) i obniżenia zapotrzebowania na energię elektryczną pobieraną przez pompownie (64,3 MWh/rok).

– Innowacyjność w tym projekcie badawczo-rozwojowym polega na tym, że wchodzimy na grunt niezbadany, jakim jest analiza zużycia wody przez mieszkańców, którzy mają własne ujęcia wody, a ścieki odprowadzają do ogólnospławnej kanalizacji – powiedział Janusz Czarnogórski, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ząbkach Sp. z o.o. – My ich „opomiarowujemy”, czyli sprawdzamy, jak zużywają wodę i na jakie cele. (…) Woda z własnego ujęcia jest niepotrzebnie zużywana i trafia do kanalizacji. Po uzyskaniu pozytywnego rezultatu naszych badań będziemy przekonywać mieszkańców, że warto skorzystać z naszej infrastruktury, a odłączyć swoją oczyszczalnię, która na dodatek zużywa także energię elektryczną. Klienci będą mogli odnotować dodatkowe korzyści. Generalnie bowiem osiągamy efekt skali: „produkujemy” wodę, która dla nas jest tania i może być podobnie tania dla mieszkańców.

 

Finansowanie systemu monitoringu wodociągów w Ząbkach

Projekt dotyczący wodociągów w Ząbkach zostanie przeprowadzony, wraz z fazą badawczo- rozwojową, do końca sierpnia 2021 r. Całkowity koszt zadania to 2,3 mln zł, z czego dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniesie 940 tys. zł w ramach programu priorytetowego Wsparcie dla innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce Część 1) Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych.

 

Czytaj także: Oszczędzanie ciepłej wody w instalacjach wewnętrznych

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in