Wieża kontroli lotów w Pyrzowicach gotowa

24.01.2018

Budimex SA ukończył budowę najwyższej (47 m) w Polsce wieży w Porcie Lotniczym Katowice-Pyrzowice.

Wieża kontroli lotów ma ponad 1800 m² powierzchni, na której znajdują się: pomieszczenie ze stanowiskami kontroli wieżowej i kontroli zbliżania, pomieszczenia techniczne i garażowe oraz zaplecze socjalne. Poziom operacyjny ulokowano na wysokości 42 m. Wokół wieży powstał system dróg wewnętrznych wraz z parkingami.

 

Fot. Budimex SA

 

Budynek składa się z dwóch części: niskiej – I–II kondygnacji o wysokości 5–9 m – budynek o konstrukcji słupowo-ścianowej oraz wysokiej o wysokości 45,75 m, której trzon zbudowany jest jako wspornik pionowy o przekroju poprzecznym prostokąta, z wydzielonym wewnątrz ciągiem dla windy oraz szachtami instalacyjnymi. Utwierdzenie trzonu stanowi płyta fundamentowa o grubości 1,8 m i o wymiarach w rzucie 17 x 17 m. W górnej części trzonu wykonstruowano wsporniki poziome, na których oparto stropy części zasadniczej wieży. Zwieńczenie budowli stanowi dach stalowy.

Obudowę wieży zaprojektowano w formie elewacji pochłaniającej energię PEM – z aluminiowej płyty kompozytowej.

W trzonie zaprojektowano windę elektryczną z podszybiem i nadszybiem, bez pomieszczenia maszynowni, przystosowaną do wymogów, jakie musi spełniać dźwig dla ekip ratowniczych.

Wartość kontraktu to 20,22 mln zł netto.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.