W związku z potrzebą unowocześnienia systemów zabezpieczeń garaży zamkniętych i rozbudowy ich funkcjonalności, w latach 2007–2009 uruchomiono produkcję stacjonarnych dwumodułowych detektorów wielogazowych.
Podstawowy detektor tej grupy, dwugazowy garażowy detektor DUOmaster CO/LPG, był początkowo przeznaczony wyłącznie do obowiązkowego zabezpieczenia garaży podziemnych i miał wykrywać mogące pojawiać się tam gazy składowe spalin lub gazy powstające na skutek rozszczelnień samochodowych zbiorników propanu-butanu. Nieco później powstał trzygazowy detektor Tmaster CO/LPG/NO2, który równie szybko zainteresował świadomych zapotrzebowania projektantów i inwestorów. Dziś kilkadziesiąt tysięcy takich urządzeń zabezpiecza kilka tysięcy wielostanowiskowych garaży i podobnych obiektów w wielu miastach Polski, a także w Holandii, Belgii i Słowacji. Nasze know-how zabezpieczyliśmy już w 2009 r. i ponownie w 2015 r. obowiązującym w całej Unii Europejskiej wzorem przemysłowym nr RCD 002830479.
Największe na terenie Polski instalacje znajdują się w następujących miejscach: Sky Tower, plac Nowy Targ, osiedle Promenady Wrocławskie, West Gate i West Link we Wrocławiu, Centrum Kongresowe ICE Kraków i Tauron Arena Kraków, Konstruktorska Business Center, Gdański Business Center, Łopuszańska Business Park, Nimbus, West Station, Rondo Wiatraczna, budynki przy ulicach Nocznickiego i Jana Kazimierza w Warszawie, Nowa Łódź Fabryczna, Millenium Hall i Sky Res w Rzeszowie, Galeria Trzy Korony w Nowym Sączu, centra handlowe Gemini i Tarnovia w Tarnowie, ABC, Pixel i Malta House w Poznaniu, Galeria Neptun w Starogardzie Gdańskim i Forum Gdańskie w Gdańsku, osiedle Sonata Park w Białymstoku, Centrum Handlowe Ogrody w Elblągu, Brama Mazur w Ełku, biurowce na ul. Pogodnej, Spokojnej i Kryształowej, Galeria Olimp w Lublinie i in.
Nasi klienci i partnerzy docenili przede wszystkim dwumodułową budowę urządzeń (oddzielne moduły CO i LPG w przypadku detektorów DUOmaster lub CO i LPG/NO2 w przypadku detektorów Tmaster), pojedyncze podłączenie kablowe oraz proste i estetyczne połączenie obu modułów. Co ważniejsze, detekcję tlenku węgla realizują selektywne sensory elektrochemiczne, odporne na przetężenia, o długiej żywotności (7–10 lat), co chroni system przed fatalnymi w skutkach fałszywymi alarmami. Różnorodne rodzaje wyjść (przekaźnikowe NC/NO, prądowe 4–20 mA, RS485 z protokołem Modbus RTU) umożliwiają współpracę z wieloma typami central i sterowników przemysłowych. Produkujemy także zasilane sieciowo (~230V) detektory z wyjściami przekaźnikowymi (detektory z serii K, L i M) umożliwiające budowanie systemów bez central i sterowników (są to detektory samodzielne – ang. stand-alone).
Polecamy też: Punktowa detekcja gazów toksycznych i wybuchowych. Zasady
Podstawowe i zalecane do systemów alarmowych detektory z serii G i H są zasilane napięciem stałym w szerokim zakresie – nominalnie 12/24 V (zakres 8 – 28 V DC). Detektory z serii H są przeznaczone do okablowań podtynkowych i powstały na życzenie naszych holenderskich partnerów. Okablowanie podtynkowe jest już realizowane w ekskluzywnych biurach i apartamentach w Polsce. Warto podkreślić, że detektory CO i NOx są zgodne z normą PN-EN 50545 obowiązującą także w Polsce. Oprócz detektorów podstawowych typów (detektory CO, CO/LPG, CO/LPG/NO2) produkujemy także detektory wykrywające inne zestawy gazów (CO/CO2, CO/NO2, O2/CO2, O2/NO2, CO/LPG/Cl2), które znalazły zastosowanie w wielu obiektach przemysłowych i laboratoriach.
Ważną częścią systemów detekcji gazów i wszelkich innych systemów alarmowych są jednostki centralne (centrale, sterowniki, kontrolery detekcji i wentylacji) ułatwiające współpracę z systemami BMS czy innymi systemami nadrzędnymi. Produkujemy obecnie centrale detekcyjne, naścienne, samodzielne i przeznaczone do obsługi 2, 4, 8, 16 lub 32 detektorów – w zależności od typu mające różne rodzaje wejść (wejścia NC/NO, prądowe 4–20 mA, RS485 z protokołem Modbus RTU) i wyjść (wyjścia przekaźnikowe, napięciowe i RS485). Od kilku lat produkujemy także centralę 32-kanałową do montażu na szynie DIN TS35 – z wejściem RS485 (protokół Modbus RTU) i różnymi rodzajami wyjść (wyjścia przekaźnikowe, napięciowe i RS485). Największą i najbardziej elastyczną jest wielodetektorowa centrala modularPAG (od 30 do 500 kanałów) z wejściami 4–20 mA lub RS485 (protokół Modbus RTU), mająca różnorodne wyjścia, skalowalna, zbudowana w postaci szafy automatyki.
Istotną cechą naszych systemów detekcji gazów jest sprzętowa („otwarta”) kalibracja detektorów, która umożliwia wykonywanie przeglądów przez przeszkolonych pracowników innych firm, a inwestorowi gwarantuje elastyczność w przy zawieraniu umów dotyczących serwisowania systemów. Na cały system i wszystkie jego składowe udzielamy standardowej 60-miesięcznej gwarancji uwarunkowanej obowiązkowymi dorocznymi przeglądami, których mogą dokonać nasze lub autoryzowane ekipy serwisowe. Nie wykonujemy gotowych instalacji, natomiast chętnie uczestniczymy w uruchomieniach, przeglądach zerowych oraz odbiorach końcowych, co szczególnie doceniają firmy zaczynające współpracę z nami.
Wdrożenia, produkcję, dokumentację, a przede wszystkim codzienną sprzedaż i wsparcie techniczne zapewnia 22-osobowy zespół, w tym 13 inżynierów elektroników i elektryków. Firma utrzymuje cztery mobilne zespoły serwisowe, które dokonują przeglądów i rekalibracji systemów detekcji gazów na terenie całej Polski i są wspierane przez wiele autoryzowanych firm serwisowych. Projektanci branż elektrycznej i sanitarnej zawsze mogą liczyć na nieodpłatne szkolenia i konsultacje, które pozawalają uniknąć wielu zakłócających późniejszą instalację błędów i dodatkowych kosztów poprawek. W 2016 roku obchodziliśmy 25-lecie naszej firmy. Nasze stacjonarne detektory wielogazowe i inne produkty zostały docenione na wielu międzynarodowych targach innowacji, zdobywając różnego koloru medale (2010 – Innowator Małopolski, 2014 – Innova w Brukseli, 2016 – Innova w Zagrzebiu i KIDE na Tajwanie, 2017 – Intarg w Katowicach (sześć medali) oraz iENA w Norymberdze.
Opracowanie: T. Kapusta, M. Stecuła
Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe PRO-SERVICE
DUOmaster CO/LPG G/EP/RS485. Dwugazowy detektor
Detektor DUOmaster CO/LPG G/RS485 jest przeznaczony do stosowania w stacjonarnych systemach detekcji tlenku węgla (CO) oraz propanu-butanu (LPG) poza strefami, w których występuje zagrożenie wybuchem.
Pomiar stężenia gazu jest wykonywany z użyciem czujników elektrochemicznych i półprzewodnikowych.
Typowe zastosowania detektora DUOmaster CO/LPG G/RS485 to garaże i parkingi podziemne.
Detektor DUOmaster CO/LPG G/RS485 jest przystosowany do współdziałania z typowymi centralami alarmowymi lub sterownikami o wejściach zgodnych ze standardem RS485 i protokołem transmisji Modbus RTU (np. EXter4z/RS485, uniSTER8z/RS485, uniSTER16z, uniSTER32z, DINster3xRS, modularPAG, itp.), systemami sterowania wentylacją i sterownikami przemysłowymi.
Wersje: DUOmaster CO/LPG G/EP/RS485 – czujnik CO elektrochemiczny, czujnik LPG półprzewodnikowy, wyjście RS485 z protokołem Modbus RTU
Charakterystyka | |
Zasilanie/pobór prądu | 24 (8-28) V DC, maks. pobór mocy – 1 W |
Rodzaj czujnika |
tlenek węgla CO: elektrochemiczny, selektywny propan-butan LPG: półprzewodnikowy, nieselektywny |
Czas życia czujników | elektrochemiczne CO – do 10 lat; półprzewodnikowe LPG – powyżej 5 lat |
Zakres pomiarowy |
tlenek węgla CO – 500 ppm propan-butan LPG – 50% DGW |
Rodzaj pomiaru | ciągły, dyfuzyjny |
Czas odpowiedzi T90 |
≤ 60sek. (sensor CO elektrochemiczny) ≤ 60sek. (sensor LPG – półprzewodnikowy) |
Progi alarmowe (A1/A2) (typowe) |
tlenek węgla CO: 1. próg alarmowy – 40 ppm; 2. próg alarmowy – 100 ppm propan-butan LPG: 1. próg alarmowy – 10% DGW; 2. próg alarmowy – 30 % DGW |
Rodzaje wyjść | RS485, protokół Modbus RTU |
Sygnalizacja stanów alarmowych | tlenek węgla CO – czerwona dioda LED „Alarm CO” na płycie czołowej propan/butan LPG – czerwona dioda LED „Alarm LPG” na płycie czołowej |
Sygnalizacja stanów awaryjnych |
uszkodzenie detektora lub zbyt niskie (poniżej 8 V DC) napięcie jego zasilania – czerwona dioda LED „Awaria” na płycie czołowej |
Przyłączenie |
moduł główny: dławice PG11 + PG9 (zasilanie, wyjście RS485), dławica PG16 – (przyłączenie modułu LPG); moduł LPG: dławica PG16 – (do połączenia z modułem głównym) |
Temperatura pracy | – 20 do + 50°C |
Wilgotność względna | do 95%, bez kondensacji pary |
Obudowa |
materiał PS, stopień ochrony IP-33 |
Wymiary (wys. x szer. x gł.) |
moduł główny: 132 mm x 118 mm x 56 mm (z dławicami) moduł LPG: 128 mm x 82 mm x 58 mm (z dławicą i komorą pomiarową) |
Masa | moduł główny – 220 g; moduł LPG – 155 g |
Tmaster CO/LPG/NO2 G/EPE/RS485. Trzygazowy detektor
Trzygazowy detektor Tmaster CO/LPG/NO2 G/EPE/RS485 jest przeznaczony do stosowania w stacjonarnych systemach detekcji tlenku węgla (CO), propanu-butanu (LPG) oraz dwutlenku azotu (NO2) poza strefami, w których występuje zagrożenie wybuchem.
Pomiar stężenia gazu jest wykonywany z użyciem selektywnych sensorów elektrochemicznych (CO i NO2) i nieselektywnych sensorów półprzewodnikowych (LPG).
Typowe zastosowania detektora Tmaster CO/LPG/NO2 G/EPE/RS485 to systemy detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych. Detektor Tmaster CO/LPG/NO2 G/EPE/RS485 jest przeznaczony do współdziałania z typowymi centralami alarmowymi lub sterownikami o wejściach zgodnych ze standardem RS485 i protokołem transmisji Modbus RTU (np. EXter4z/RS485, uniSTER8z/RS485, uniSTER16z, uniSTER32z, DINster3xRS, modularPAG, itp.), systemami sterowania wentylacją i sterownikami przemysłowymi.
Wersje: Tmaster CO/LPG/NO2 G/EPE/RS485 – sensor CO elektrochemiczny, sensor LPG półprzewodnikowy, sensor NO2 elektrochemiczny, wyjście RS485 z protokołem Modbus RTU
Charakterystyka | |
Zasilanie/pobór prądu | 24 (8-28) V DC, maks. pobór mocy – 1,4 W |
Rodzaj czujnika | tlenek węgla CO: elektrochemiczny, selektywny propan-butan LPG: półprzewodnikowy, nieselektywny dwutlenek azotu NO2: elektrochemiczny, selektywny |
Czas życia czujników | elektrochemiczne CO – do 10 lat półprzewodnikowe LPG – powyżej 5 lat elektrochemiczne NO2 – 2-3 lata |
Zakres pomiarowy | tlenek węgla CO – 500 ppm propan-butan LPG – 50% DGW dwutlenek azotu NO2 – 20 ppm |
Rodzaj pomiaru | ciągły, dyfuzyjny |
Czas odpowiedzi T90 |
≤ 60sek. (sensor CO elektrochemiczny, sensor LPG półprzewodnikowy) ≤ 30 s (sensor NO2 elektrochemiczny) |
Progi alarmowe (A1/A2) (typowe) |
tlenek węgla CO: 1. próg alarmowy – 40 ppm; 2. próg alarmowy – 100 ppm |
Rodzaje wyjść | RS485, protokół Modbus RTU |
Sygnalizacja stanów alarmowych | tlenek węgla CO – czerwona dioda LED „Alarm CO” na płycie czołowej propan/butan LPG – czerwona dioda LED „Alarm LPG” na płycie czołowej |
Sygnalizacja stanów awaryjnych |
uszkodzenie detektora lub zbyt niskie (poniżej 8 V DC) napięcie jego zasilania – czerwona dioda LED „Awaria” a płycie czołowej detektora |
Przyłączenie |
moduł główny: dławice PG11-1 szt. (zasilanie) i PG9 – 1 szt. ( wyj. RS485), dławica PG16 – 1szt (przyłącze – nie modułu LPG/NO2) moduł LPG/NO2: dławica PG16 (do połączenia z modułem głównym) |
Temperatura pracy | – 20 do + 50°C |
Wilgotność względna | do 90%, bez kondensacji pary |
Obudowa | materiał PS, stopień ochrony IP-33 |
Wymiary (wys.x szer. x gł.) |
moduł główny: 132 mm x 118 mm x 56 mm (z dławicami) moduł LPG/NO2: 124 mm x 118 mm x 56 mm (z dławicą i komorą pomiarową) |
Masa | moduł główny – 220 g moduł LPG/NO2 – 235 g |
Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe PRO-SERVICE
os. Złotej Jesieni 4, Kraków 31-826
+ 48 12 425 90 90, + 48 12 644 55 89
+ 48 12 643 09 34, + 48 12 686 07 10
www.alarmgas.com
www.alarmgaz.com
www.alarmgas.eu