Jeden z producentów małej architektury miejskiej będzie produkował wiaty przystankowe i toalety publiczne zabezpieczone w trwały i bezpieczny sposób przed wirusami, bakteriami, grzybami i pleśniami. Pierwsze miasta i gminy już wyraziły zainteresowanie obiektami tego typu. Na czym polega antywirusowa technologia?
Mała architektura miejska, a w szczególności toalety publiczne oraz wiaty przystankowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą należą do grupy niezwykle ważnych oraz popularnych miejsc w przestrzeni publicznej. Każdego dnia korzystają z nich miliony osób. W dobie pandemii koronawirusa dbałość o ich stały oraz odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa higienicznego stanowi wyzwanie, któremu sprostać muszą polskie miasta i gminy.
Jak zabezpieczyć przed wirusami wiaty przystankowe?
Firma Budotechnika we współpracy z Lumichem będzie pokrywać obiekty użyteczności publicznej powłoką TitanSolidTM. To rozwiązanie oparte na unikatowej recepturze wykorzystującej nanocząsteczki dwutlenku tytanu. Tworzy on na pokrytych powierzchniach system powłok fotokatalitycznych o właściwościach przeciwwirusowych i antybakteryjnych. Naturalnie likwidują one wirusy, bakterie, grzyby i inne drobnoustroje, zmieniając je – w zachodzącym pod wpływem światła procesie utleniania – w dwutlenek węgla, wodę i proste jony nieorganiczne. W rezultacie powierzchnia pozostaje niemal sterylna, a cały proces jest w pełni bezpieczny dla zdrowia i środowiska.
Zobacz też:
Choć dwutlenek tytanu stosowany jest od kilkudziesięciu lat, TitanSolidTM jest jedynym preparatem na świecie, który – dzięki połączeniu z technologią Lumiboost – regeneruje swoje właściwości naturalnej dezynfekcji nie tylko pod wpływem światła słonecznego, ale także sztucznego. Ma on jednocześnie charakter trwały – aplikowane w ramach TitanSolidTM nanocząstki dwutlenku tytanu wnikają w strukturę powierzchni i utrzymują się przez minimum 12 miesięcy nawet na powierzchniach o dużej intensywności eksploatacyjnej, jak klamki czy włączniki. Pokrycie powierzchni TitanSolidTM jest bowiem odporne nie tylko na dotykanie, ale także na ścieranie i szorowanie, nawet z użyciem tradycyjnych środków chemicznych. Powłokę naruszają i uszkadzają jedynie produkty na bazie chloru. Preparat jest bezwonny, bezbarwny i całkowicie niewidoczny dla oka. Obecność i aktywność powłoki jest okresowo potwierdzana w specjalistycznych testach kontrolnych. Powłokę z dwutlenku tytanu można stosować na wszystkich rodzajach podłoża: szkle, stali, plastiku, ceramice, tekstyliach, akrylu, betonie czy drewnie.
Powłoka TitanSolidTM przez ostatnie lata była wykorzystywana głównie w przemyśle spożywczym. Jednak obecnie, w związku z nowymi wyzwaniami wynikającymi z pandemii i zwiększonymi wymaganiami w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa higienicznego, realizujemy coraz więcej projektów w różnych obiektach użyteczności publicznej, w biurach czy fabrykach. Dobroczynne działanie tego preparatu daleko wykracza poza naturalne właściwości dezynfekujące. Nanocząsteczki TitanSolidTM nie tylko zabijają wirusy, bakterie, grzyby i pleśnie, ale także oczyszczają powietrze i neutralizują zapachy. Likwidują też lotne związki organiczne i pochłaniają promienie UV. Nie wnikają przy tym do organizmu i aktywują się wyłącznie w toku naturalnych procesów zachodzących w środowisku naturalnym – wyjaśnia Bartosz Sosnowski, członek zarządu Lumichem.
Budotechnika