Ten rok ma być dla stolicy Wielkopolski rekordowy pod względem podaży nowej powierzchni biurowej.
Fot. Fotolia.com
Według Colliers International zasoby biurowe Poznania przekroczą 0,5 mln m², co plasuje miasto na piątym miejscu wśród rynków regionalnych, po Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Katowicach. W budowie znajduje się ponad 80 tys. m² biur, czyli najwięcej od dekady. W 2018 r. oddano ich do użytku ponad 21 tys. m².
– Prawie 40% istniejącej powierzchni biurowej zlokalizowane jest w centrum między ulicami Solną, Małe Garbary, Matyi, Królowej Jadwigi, Roosevelta oraz rzeką Wartą. Jednocześnie właśnie w tej części miasta występuje luka podażowa, czyli przewaga popytu nad podażą. Pozostałe dwa obszary o dużej koncentracji biurowców to okolice Jeziora Maltańskiego oraz zachodnia część miasta, przy ul. Bułgarskiej, gdzie znajduje się kompleks Business Garden – mówi Sebastian Bedekier, partner, dyrektor regionalny Colliers International w Poznaniu.
Dwie największe obecnie realizowane w mieście inwestycje biurowe to Nowy Rynek (Skanska Property) oraz Business Garden II (Vastint). Pozostałe, mające być oddane do użytku w nadchodzących kwartałach, to Giant Office (15,2 tys. m², Giant), Zajezdnia Poznań (6,5 tys. m², REF Eastern Opportunities) oraz rozbudowa projektu Mercator (6 tys. m², Mercator).
W ubiegłym roku zapotrzebowanie na nową powierzchnię biurową w Poznaniu było wysokie, choć o 11% niższe niż w rekordowym pod tym względem 2017 r. Całkowity wolumen transakcji najmu wyniósł 70,4 tys. m². Nowe kontrakty stanowiły w 2018 r. 44% najmów, a umowy typu pre-let – 17% całkowitego popytu. Poziom wynajęcia projektów oddanych do użytku wynosił 61%.
Poznański rynek biurowy oferuje stabilne warunki najmu. W najnowszych projektach czynsze wywoławcze wynoszą średnio od 13,25 do 15,5 euro za m². miesięcznie.
Współczynnik powierzchni niewynajętej pod koniec ubiegłego roku osiągnął najniższą wartość od 2010 r. i wyniósł 7,3%. Ten wynik oznacza zarazem spadek o 1,3% w porównaniu do IV kwartału 2017 r. i wiąże się między innymi z faktem stopniowego wchłaniania oddawanej w ostatnich latach powierzchni biurowej. Colliers International przewiduje, że w kolejnych kwartałach bieżącego roku pustostany powinny utrzymywać się na poziomie zbliżonym do minionego roku. Obecnie w Poznaniu jest prawie 35 tys. m² wolnych biur zarówno w klasie A, jak i B/B+.
Czytaj też: Rynek biurowy w Warszawie nadal w cenie