W Poznaniu najwięcej biur od 10 lat

23.04.2019

Ten rok ma być dla stolicy Wielkopolski rekordowy pod względem podaży nowej powierzchni biurowej.

 

Fot. Fotolia.com

 

Według Colliers International zasoby biurowe Poznania przekroczą 0,5 mln m², co plasuje miasto na piątym miejscu wśród rynków regionalnych, po Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Katowicach. W budowie znajduje się ponad 80 tys. m² biur, czyli najwięcej od dekady. W 2018 r. oddano ich do użytku ponad 21 tys. m².

– Prawie 40% istniejącej powierzchni biurowej zlokalizowane jest w centrum między ulicami Solną, Małe Garbary, Matyi, Królowej Jadwigi, Roosevelta oraz rzeką Wartą. Jednocześnie właśnie w tej części miasta występuje luka podażowa, czyli przewaga popytu nad podażą. Pozostałe dwa obszary o dużej koncentracji biurowców to okolice Jeziora Maltańskiego oraz zachodnia część miasta, przy ul. Bułgarskiej, gdzie znajduje się kompleks Business Garden – mówi Sebastian Bedekier, partner, dyrektor regionalny Colliers International w Poznaniu.

Dwie największe obecnie realizowane w mieście inwestycje biurowe to Nowy Rynek (Skanska Property) oraz Business Garden II (Vastint). Pozostałe, mające być oddane do użytku w nadchodzących kwartałach, to Giant Office (15,2 tys. m², Giant), Zajezdnia Poznań (6,5 tys. m², REF Eastern Opportunities) oraz rozbudowa projektu Mercator (6 tys. m², Mercator).

W ubiegłym roku zapotrzebowanie na nową powierzchnię biurową w Poznaniu było wysokie, choć o 11% niższe niż w rekordowym pod tym względem 2017 r. Całkowity wolumen transakcji najmu wyniósł 70,4 tys. m². Nowe kontrakty stanowiły w 2018 r. 44% najmów, a umowy typu pre-let – 17% całkowitego popytu. Poziom wynajęcia projektów oddanych do użytku wynosił 61%.

Poznański rynek biurowy oferuje stabilne warunki najmu. W najnowszych projektach czynsze wywoławcze wynoszą średnio od 13,25 do 15,5 euro za m². miesięcznie.

Współczynnik powierzchni niewynajętej pod koniec ubiegłego roku osiągnął najniższą wartość od 2010 r. i wyniósł 7,3%. Ten wynik oznacza zarazem spadek o 1,3% w porównaniu do IV kwartału 2017 r. i wiąże się między innymi z faktem stopniowego wchłaniania oddawanej w ostatnich latach powierzchni biurowej. Colliers International przewiduje, że w kolejnych kwartałach bieżącego roku pustostany powinny utrzymywać się na poziomie zbliżonym do minionego roku. Obecnie w Poznaniu jest prawie 35 tys. m² wolnych biur zarówno w klasie A, jak i B/B+.

 

Czytaj też: Rynek biurowy w Warszawie nadal w cenie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in