PM Group podpisał kontrakt z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu na przygotowanie projektu koncepcyjnego, budowlanego i wykonawczego Centrum Fizyki Kwantowej.
To kolejna supernowoczesna inwestycja w dziedzinie nauki z udziałem PM Group. Centrum Optyki Kwantowej będzie supernowoczesnym ośrodkiem badań z zakresu optyki kwantowej i zastosowań w naukach przyrodniczych i biomedycznych w Polsce. Budynek o powierzchni prawie 2 tysięcy metrów kwadratowych powstanie na terenie Instytutu Fizyki toruńskiego uniwersytetu. Koszt inwestycji to około 25 milionów złotych, z czego 22 miliony stanowić będzie dofinansowanie z Programu Operacyjnego.
– Centrum będzie służyć podniesieniu jakości badań w dziedzinie optyki kwantowej do rangi europejskiej – mówi prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski z Instytutu Fizyki UMK. – Prace w jednym z pięciu nowocześnie wyposażonych laboratoriów Fotoniki Kwantowej pomogą w udoskonaleniu sposobów przechowywania informacji w układach optycznych za pomocą światła oraz wpłyną na rozwój kryptografii, czyli szyfrowania informacji, tak, aby bezpiecznie można je było przesyłać. W przyszłości badania przeniosą się na światowy poziom. Pokażą, jak wyeliminować przeszkody uniemożliwiające obecnie budowę komputera kwantowego – dodaje Włodzimierz Jaskólski.
Dzięki laboratorium Spektroskopii Ultraszybkiej i Ultraczułej do polskiej nauki zostaną wprowadzone optyczne techniki pomiarowe w skali femtosekundowej (tzn. z podziałką czasu rzędu 10-15 sekundy) wykorzystywane m.in. do zrozumienia fundamentalnych procesów biochemicznych zachodzących w żywych organizmach. W centrum powstaną jeszcze laboratoria: Optycznego Obrazowania Biomedycznego, Optycznej Manipulacji i Detekcji Nanostruktur oraz Optycznej Charakteryzacji Materiałów.
Centrum zostanie wyposażone także w trzy pracownie, z których największa to Pracownia Modelowania Komputerowego.
Zakres prac PM Group obejmuje przygotowanie projektu koncepcyjnego, budowlanego, wykonawczego inwestycji oraz aranżacji wnętrz i kolorystyki. Poza tym firma opracuje kosztorys inwestorski. Prace projektowe rozpoczną się z początkiem czerwca 2008 i trwać będą do jesieni. Zakończenie prac nad projektem budowlanym i wykonawczym zaplanowano na koniec stycznia 2009 roku. Roboty budowlane mają potrwać do końca 2010, a w roku 2011 nastąpi wyposażenie laboratoriów w specjalistyczną aparaturę badawczą. – Przygotowanie tego projektu będzie dla nas dużym wyzwaniem z uwagi na usytuowanie nowego skrzydła Instytutu oraz potrzebę zastosowanie pomysłowych rozwiązań komunikacyjnych – tłumaczy Marta Piotrowska, dyrektor ds. rozwoju projektów publicznych PM Group.