W Polsce świadomość dotycząca energooszczędnego budownictwa wciąż jest za niska– stwierdził inż. Jerzy Żurawski z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska podczas otwarcia VIII Dni Oszczędzania Energii.
W swoim referacie inż. Żurawski podkreślił jednak, że w ciągu ostatnich 10 lat bardzo poprawiła się efektywność energetyczna w Polsce i energochłonność produktu krajowego spadła o 1/3, choć nadal jest znacznie niższa niż w wielu krajach UE.
3 i 4 listopada uczestników konferencji gościła Hala Stulecia we Wrocławiu. Organizatorzy – Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju wraz z Dolnośląską Agencją Energii i Środowiska oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego postawili sobie za cel popularyzację zasad zrównoważonego budownictwa w aspekcie efektywności energetycznej wśród konstruktorów, projektantów, architektów, a także inwestorów i samorządowców. Równolegle odbywały się Panel Doradców i Panel Regionów.
Pierwszy dzień spotkania poświęcono zrównoważonym energetycznie budynkom i rewitalizacji przestrzeni zurbanizowanej, a drugi – efektywności energetycznej. W Panelu Doradców referenci skupili się na technicznych problemach, m.in.: idei budowy domów pasywnych, wpływie rozwiązań architektonicznych na potrzeby energetyczne budynków, wpływie na te potrzeby stolarki okiennej, korzyściach i trudnościach w wykorzystywaniu energii słonecznej, znaczeniu błędów projektowych i wykonawczych dla energooszczędności, opłacalności stosowania energii odnawialnych, potencjalnych niebezpieczeństwach związanych z rozwojem energetyki jądrowej.
W Panelu Regionów zostały przedstawione m.in. konkretne i kompleksowe działania w zakresie redukcji energooszczędności w Polsce (np. w Częstochowie, Bielsku-Białej) oraz Europie (w Skandynawii, Alzacji), a także strategie wdrażania dyrektywy europejskiej ws. charakterystyki energetycznej budynków.
Krystyna Wiśniewska
Zdjęcia autorki