fischer wprowadza na rynek śrubę nowej generacji do betonu zarysowanego. ULTRACUT FBS II osiąga bardzo dobre parametry wytrzymałościowe oraz stwarza nowe możliwości dla profesjonalnych montażystów.
ULTRACUT osiąga najwyższy możliwy poziom nośności w zakresie wyrywania, jak i ścinania, dlatego sprawdza się w przypadku największych obciążeń. Wspólnie z inżynierami i projektantami stworzyliśmy śrubę, która znajdzie szerokie zastosowanie na rynku budowlanym, jednocześnie odbiegając od zwykłych rozwiązań. ULTRACUT wyznacza nowy standard dla zakotwień w betonie, co jednoznacznie wykazały testy zniszczeniowe. Najwyższa nośność na wyrywanie zostaje utrzymana nawet przy użyciu mniejszej liczby punktów mocujących. Umożliwia to zastosowanie śrub jako pojedynczych punktów mocujących w betonie zarysowanym i niezarysowanym – mówi Artur Pławny z fischer Polska.
ULTRACUT znajduje bardzo wszechstronne zastosowanie i jest szczególnie polecana do wykonywania konstrukcji drewnianych i stalowych. Może być wykorzystywana m.in. przy mocowaniu szalunków, budowie domów drewnianych, w lekkich konstrukcjach stalowych, systemach windowych, konstrukcji regałów, hal przemysłowych czy nawet w robotyce. Uniwersalność produktu jest efektem specjalnej geometrii (m.in. unikatowy kształt zębów), dzięki której montaż jest łatwy i bezpieczny. Stożkowy łeb zagłębiany zapewnia estetyczny wygląd mocowania. ULTRACUT może być stosowana w sferze sejsmicznej o kategorii C1 i C2 przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych parametrów bezpieczeństwa.
Co więcej, odpowiednio hartowany gwint umożliwia wielokrotne stosowanietej samej śruby, a specjalna tuleja kontrolna pozwala sprawdzić, czy stopień zużycia kwalifikuje ją do ponownego wykorzystania. To udogodnienie jest szczególnie przydatne zwłaszcza przy wykonywaniu konstrukcji tymczasowych lub kotwienia w świeżym betonie. Tulejka kontrolna musi zostać nasunięta na gwint śruby ULTRACUT FBS II przed każdym montażem. Jeśli śrubę dałoby się przełożyć tak, aby jej koniec wystawał przez tulejkę, to będzie oznaczać, że gwint jest już zużyty i śruba nie nadaje się do zastosowania zgodnie z aprobatą. Niezależnie od tego produkt powinien być zawsze sprawdzany wizualnie. Jeśli ma jakiekolwiek uszkodzenia (np. powstałe na skutek korozji), to konieczne musi być wymieniony – dodaje Artur Pławny.
Dodatkowym atutem ULTRACUT jest możliwość regulacji osadzenia gwintu w otworze podczas montażu. W zależności od potrzeb śruba może zostać poluzowana i dopasowana do podłoża. W określonych warunkach (jeśli wierci się pionowo w górę czy w dół) montaż może odbyć się bez konieczności czyszczenia otworu, co znacznie skraca czas pracy i umożliwia prowadzenie prac w trudno dostępnych miejscach.
Większość śrub może być montowana na trzech różnych głębokościach, co umożliwia kotwienie w podłożach o różnej grubości. Dzięki opatentowanej geometrii możemy też wykonać zamocowanie bezrozporowe. Co więcej, istnieje możliwość korekty wykonanego mocowania – bez obawy o uszkodzenie śruby czy otworu.
Na polskim rynku ULTRACUT FBS II jest dostępna w rozmiarze średnic od 8 do 14 mm, a dla instalatorów jest nadal dostępna podobna śruba FBS 6. Wersje produktu ze stali nierdzewnej trafią na sklepowe półki pod koniec tego roku.