Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął

19.10.2010

18 października Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, który w przepisach regulujących funkcjonowanie samorządów zawodowych zakwestionował wymóg obowiązkowej przynależności do samorządu oraz karę dożywotniego pozbawienia prawa do wykonywania zawodu.

Trybunał obradował w pełnym składzie, a rozprawie przewodniczył prezes TK Bohdan Zdziennicki.

Budząca sporo kontrowersji kwestia pierwsza rozwiązana została w sposób nieoczekiwany, mianowicie na początku rozprawy przedstawiciel RPO Stanisław Trociuk złożył oświadczenie, w którym wycofał się z wcześniej sformułowanych zarzutów i w sprawie obowiązku przynależności do samorządu Trybunał umorzył postępowanie.

W sprawie drugiej, zdaniem rzecznika przepis dopuszczający trwałe pozbawienie możliwości wykonywania zawodu nie jest uzasadniony ani specyfiką zawodu adwokata, rzecznika patentowego, pielęgniarki czy inżyniera budownictwa jako zawodu zaufania publicznego, ani rolą organów samorządowych, ani też funkcją odpowiedzialności dyscyplinarnej. Uznał ponadto, że kwestionowane regulacje opierają się na błędnym założeniu, iż utrata cech etycznych, koniecznych do wykonywania zawodu, ma w każdym przypadku charakter trwały i nieusuwalny.

Rozważając te zarzuty Trybunał Konstytucyjny w odniesieniu do samorządu zawodowego inżynierów budownictwa uznał, że przepis art. 55 ust.2 ustawy o tym samorządzie nie narusza Konstytucji w zakresie równości wobec prawa, natomiast przez to, że pomija zasady zatarcia wpisu o ukaraniu karą dyscyplinarną skreślenia z listy członków izby, jest niezgodny z tymi przepisami Konstytucji, które regulują prawa i obowiązki obywateli związane z wykonywaną pracą (art. 65 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3).

 

Barbara Mikulicz-Traczyk

 

Fot. www.trybunal.gov.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in