Korozja elementów urządzenia piorunochronnego umieszczanych w powietrzu i gruncie

Wymagania oraz badania dotyczące korozji elementów urządzeń piorunochronnych są częściowo zawarte w serii norm PN-EN IEC 62561 jako badania środowiskowe. W opublikowanych normach EN (IEC) dotyczących ochrony odgromowej – seria PN-EN 62305 nie są opisane kategorie korozyjności dla wyrobów metalowych umieszczanych w powietrzu oraz gruncie, a także brak jest kryteriów oceny wyników badań korozyjnych na podstawie typowych metod badań. W artykule przedstawiono propozycje dotyczące wprowadzenia do nowych edycji tych norm bardziej precyzyjnych wymagań w zakresie oceny ryzyka korozji i badań korozyjnych.

Bezpieczeństwo obiektów budowlanych w sąsiedztwie tuneli – nowe wytyczne ITB

Nowo opracowane wytyczne Instytutu Techniki Budowlanej powstały na bazie analizy doświadczeń z realizacji I i II linii metra. Uwzględniają zarówno prognozowane, jak i rzeczywiste oddziaływanie budowy liniowych obiektów podziemnych na otaczające środowisko miejskie. Doświadczenia w zakresie monitoringu przemieszczeń zdobyte podczas drążenia II linii metra tarczą mechaniczną pozwoliły na sformułowanie rekomendacji na temat ochrony zabudowy znajdującej się w obszarze wpływu inwestycji.

Głębokość posadowień fundamentów – wymagania a rzeczywistość

Naturalne pole temperatury gruntu występuje z dala od źródeł ciepła i jest funkcją czasu oraz głębokości. Wpływ na naturalne pole temperatury mają wahania temperatury powietrza zewnętrznego oraz średnie temperatury roczne, a także różnego rodzaju źródła ciepła takie jak: budynki (zwłaszcza ogrzewane), linie wysokiego napięcia, kanalizacja, rurociągi czy magistrale ciepłownicze. Ten wpływ jest złożony, a tym samym trudny do określenia.

Retencja na terenach zurbanizowanych

Aby tworzyć odporne i przyjazne dla środowiska miasta przyszłości, konieczne jest przyjęcie holistycznego podejścia w inżynierii wodnej, uwzględniającego aspekty ekologiczne i społeczne. W artykule przedstawiono współczesne metody retencji wody w miastach, podkreślając znaczenie zrównoważonego rozwoju oraz innowacyjnych technologii. Zwrócono uwagę na modelowanie matematyczne w projektowaniu systemów retencyjnych, wskazując na konieczność przechodzenia od metod uproszczonych do precyzyjnych modeli probabilistycznych, uwzględniających zróżnicowanie opadów w czasie i przestrzeni. Podkreślono także wagę korzystania z zaawansowanych narzędzi komputerowych i platform symulacyjnych.

Artykuł sponsorowany

Jak dbać o elementy i wyposażenie kabiny prysznicowej?

Dbanie o kabinę prysznicową to istotny element utrzymania łazienki w odpowiedniej kondycji estetycznej i higienicznej. Prawidłowa pielęgnacja jej ścianek, uszczelek oraz okuć pozytywnie wpływa na trwałość wszystkich elementów wyposażenia, a przy okazji ogranicza ryzyko gromadzenia się trudnych do usunięcia osadów. Różnorodne materiały, takie jak szkło, tworzywa sztuczne czy stal nierdzewna, wymagają nieco odmiennych metod czyszczenia oraz konserwacji, dlatego warto poznać podstawowe zasady postępowania.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in