
Mechanizmy uszkodzeń obiektów mostowych w wyniku powodzi
Rola inżyniera w diagnostyce oraz wzmacnianiu konstrukcji.

Rzetelna dokumentacja podstawą charakterystyki energetycznej budynku
Brak odpowiednio przygotowanej dokumentacji budowlanej istotnie utrudnia lub uniemożliwia rzetelne wyznaczanie charakterystyki energetycznej budynku zarówno na etapie projektu, jak i świadectwa charakterystyki energetycznej.

Głębokość posadowień fundamentów – wymagania a rzeczywistość
Naturalne pole temperatury gruntu występuje z dala od źródeł ciepła i jest funkcją czasu oraz głębokości. Wpływ na naturalne pole temperatury mają wahania temperatury powietrza zewnętrznego oraz średnie temperatury roczne, a także różnego rodzaju źródła ciepła takie jak: budynki (zwłaszcza ogrzewane), linie wysokiego napięcia, kanalizacja, rurociągi czy magistrale ciepłownicze. Ten wpływ jest złożony, a tym samym trudny do określenia.

Retencja na terenach zurbanizowanych
Aby tworzyć odporne i przyjazne dla środowiska miasta przyszłości, konieczne jest przyjęcie holistycznego podejścia w inżynierii wodnej, uwzględniającego aspekty ekologiczne i społeczne. W artykule przedstawiono współczesne metody retencji wody w miastach, podkreślając znaczenie zrównoważonego rozwoju oraz innowacyjnych technologii. Zwrócono uwagę na modelowanie matematyczne w projektowaniu systemów retencyjnych, wskazując na konieczność przechodzenia od metod uproszczonych do precyzyjnych modeli probabilistycznych, uwzględniających zróżnicowanie opadów w czasie i przestrzeni. Podkreślono także wagę korzystania z zaawansowanych narzędzi komputerowych i platform symulacyjnych.

Artykuł sponsorowany
Dlaczego mój klej nie działa na ceramikę? Najczęstsze błędy i sposoby ich uniknięcia
Chciałeś naprawić ulubiony kubek, ceramiczną figurkę albo spłuczkę, ale mimo staranności klej po prostu nie działa? Zamiast trwałego połączenia – odpadające elementy, ślady kleju i frustracja? Spokojnie, to częsty problem.

Artykuł sponsorowany
Płytki gres szkliwiony – wszystko, co musisz wiedzieć o tych płytkach
Płytki to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych stosowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wśród wielu dostępnych rodzajów szczególne miejsce zajmują płytki gres szkliwiony, które cieszą się dużą popularnością dzięki swojej estetyce, trwałości i szerokim możliwościom zastosowania. Sprawdźmy więc wszystkie informacje na temat tych płytek.

Artykuł sponsorowany
Jak dbać o elementy i wyposażenie kabiny prysznicowej?
Dbanie o kabinę prysznicową to istotny element utrzymania łazienki w odpowiedniej kondycji estetycznej i higienicznej. Prawidłowa pielęgnacja jej ścianek, uszczelek oraz okuć pozytywnie wpływa na trwałość wszystkich elementów wyposażenia, a przy okazji ogranicza ryzyko gromadzenia się trudnych do usunięcia osadów. Różnorodne materiały, takie jak szkło, tworzywa sztuczne czy stal nierdzewna, wymagają nieco odmiennych metod czyszczenia oraz konserwacji, dlatego warto poznać podstawowe zasady postępowania.

Mury skrępowane – cz. I: Obliczanie sztywności ścian metodą kratownicową
Ściany skrępowane stosowane są bardzo powszechnie na terenach poddanych wpływom sejsmicznym jako antidotum na nadmierne zarysowanie, przemieszczenia i utratę integralności konstrukcji. W ujęciu konstrukcyjnym ściany skrępowane, podobnie jak i te w budynkach o tradycyjnej konstrukcji, oprócz roli ścian obciążonych głównie pionowo, mogą służyć do usztywniania konstrukcji. W pracy przedstawiono autorską propozycję algorytmu wyznaczania sztywności pojedynczego pola ściany skrępowanej bez otworów oraz z otworami.

Adaptacja garażu podziemnego na budowlę ochronną – studium przypadku
Budowle ochronne to najbardziej skuteczny zbiorowy środek ochrony przed bronią masowego rażenia oraz konwencjonalnymi środkami rażenia w czasie wojny. Jednak w Polsce ich liczba nie jest znacząca, dlatego trwają prace nad nowym rozporządzeniem, w którym będą zawarte m.in. wytyczne dotyczące niektórych obiektów budowlanych mogących służyć jako miejsca doraźnego schronienia.

Artykuł sponsorowany
Agilia Sols A – anhydrytowy podkład podłogowy, który pracuje na Twój sukces
Współczesne budownictwo stawia na efektywność, trwałość i innowacyjne rozwiązania. Jednym z produktów, który doskonale wpisuje się w te potrzeby, […]