Głębokość posadowień fundamentów – wymagania a rzeczywistość

Naturalne pole temperatury gruntu występuje z dala od źródeł ciepła i jest funkcją czasu oraz głębokości. Wpływ na naturalne pole temperatury mają wahania temperatury powietrza zewnętrznego oraz średnie temperatury roczne, a także różnego rodzaju źródła ciepła takie jak: budynki (zwłaszcza ogrzewane), linie wysokiego napięcia, kanalizacja, rurociągi czy magistrale ciepłownicze. Ten wpływ jest złożony, a tym samym trudny do określenia.

Retencja na terenach zurbanizowanych

Aby tworzyć odporne i przyjazne dla środowiska miasta przyszłości, konieczne jest przyjęcie holistycznego podejścia w inżynierii wodnej, uwzględniającego aspekty ekologiczne i społeczne. W artykule przedstawiono współczesne metody retencji wody w miastach, podkreślając znaczenie zrównoważonego rozwoju oraz innowacyjnych technologii. Zwrócono uwagę na modelowanie matematyczne w projektowaniu systemów retencyjnych, wskazując na konieczność przechodzenia od metod uproszczonych do precyzyjnych modeli probabilistycznych, uwzględniających zróżnicowanie opadów w czasie i przestrzeni. Podkreślono także wagę korzystania z zaawansowanych narzędzi komputerowych i platform symulacyjnych.

Artykuł sponsorowany

Jak dbać o elementy i wyposażenie kabiny prysznicowej?

Dbanie o kabinę prysznicową to istotny element utrzymania łazienki w odpowiedniej kondycji estetycznej i higienicznej. Prawidłowa pielęgnacja jej ścianek, uszczelek oraz okuć pozytywnie wpływa na trwałość wszystkich elementów wyposażenia, a przy okazji ogranicza ryzyko gromadzenia się trudnych do usunięcia osadów. Różnorodne materiały, takie jak szkło, tworzywa sztuczne czy stal nierdzewna, wymagają nieco odmiennych metod czyszczenia oraz konserwacji, dlatego warto poznać podstawowe zasady postępowania.

Mury skrępowane – cz. I: Obliczanie sztywności ścian metodą kratownicową

Ściany skrępowane stosowane są bardzo powszechnie na terenach poddanych wpływom sejsmicznym jako antidotum na nadmierne zarysowanie, przemieszczenia i utratę integralności konstrukcji. W ujęciu konstrukcyjnym ściany skrępowane, podobnie jak i te w budynkach o tradycyjnej konstrukcji, oprócz roli ścian obciążonych głównie pionowo, mogą służyć do usztywniania konstrukcji. W pracy przedstawiono autorską propozycję algorytmu wyznaczania sztywności pojedynczego pola ściany skrępowanej bez otworów oraz z otworami.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in