
Adaptacja garażu podziemnego na budowlę ochronną – studium przypadku
Budowle ochronne to najbardziej skuteczny zbiorowy środek ochrony przed bronią masowego rażenia oraz konwencjonalnymi środkami rażenia w czasie wojny. Jednak w Polsce ich liczba nie jest znacząca, dlatego trwają prace nad nowym rozporządzeniem, w którym będą zawarte m.in. wytyczne dotyczące niektórych obiektów budowlanych mogących służyć jako miejsca doraźnego schronienia.

Mury skrępowane – cz. I: Obliczanie sztywności ścian metodą kratownicową
Ściany skrępowane stosowane są bardzo powszechnie na terenach poddanych wpływom sejsmicznym jako antidotum na nadmierne zarysowanie, przemieszczenia i utratę integralności konstrukcji. W ujęciu konstrukcyjnym ściany skrępowane, podobnie jak i te w budynkach o tradycyjnej konstrukcji, oprócz roli ścian obciążonych głównie pionowo, mogą służyć do usztywniania konstrukcji. W pracy przedstawiono autorską propozycję algorytmu wyznaczania sztywności pojedynczego pola ściany skrępowanej bez otworów oraz z otworami.

Artykuł sponsorowany
Jak dbać o elementy i wyposażenie kabiny prysznicowej?
Dbanie o kabinę prysznicową to istotny element utrzymania łazienki w odpowiedniej kondycji estetycznej i higienicznej. Prawidłowa pielęgnacja jej ścianek, uszczelek oraz okuć pozytywnie wpływa na trwałość wszystkich elementów wyposażenia, a przy okazji ogranicza ryzyko gromadzenia się trudnych do usunięcia osadów. Różnorodne materiały, takie jak szkło, tworzywa sztuczne czy stal nierdzewna, wymagają nieco odmiennych metod czyszczenia oraz konserwacji, dlatego warto poznać podstawowe zasady postępowania.

Artykuł sponsorowany
Agilia Sols A – anhydrytowy podkład podłogowy, który pracuje na Twój sukces
Współczesne budownictwo stawia na efektywność, trwałość i innowacyjne rozwiązania. Jednym z produktów, który doskonale wpisuje się w te potrzeby, […]

Elewacje wentylowane – elementy systemów
Elewacja wentylowana charakteryzuje się tym, że pomiędzy warstwami izolacyjnymi a elementami okładzinowymi jest utworzona pustka powietrzna.

Artykuł sponsorowany
Ślad węglowy w budownictwie
Segment budownictwa w skali globalnej odpowiada za 39% emisji śladu węglowego, w tym 11% to wartość, za którą odpowiadają materiały budowlane oraz proces budowy, natomiast pozostałe 28% pochodzi z eksploatacji budynków. Dla porównania transport wytwarza 22% globalnej emisji (Global CO2 emission by sector, Architecture 2030). Ta perspektywa czyni branżę budowlaną szczególnie odpowiedzialną za pracę nad redukcją śladu węglowego.

Remont i modernizacja balkonów w budynkach z wielkiej płyty – aspekt społeczno-techniczny
Działania remontowo-modernizacyjne dotyczące balkonów i loggii powinny uwzględniać potrzeby ich użytkowników. W budynkach zrealizowanych w technologii prefabrykowanej wielkopłytowej jest to szczególnie ważne, gdyż balkony i loggie mają tutaj najczęściej niewielkie gabaryty. Nieduża ich powierzchnia stanowi jeden z głównych mankamentów natury funkcjonalno-użytkowej.

„Wytrzymałość materiałów”
W podręczniku Wytrzymałość materiałów w bardzo przystępny sposób przedstawiono podstawowe zagadnienia dotyczące: teorii stanu naprężenia i odkształcenia oraz rozciągania, ściskania, skręcania, zginania i wyboczenia, a także obliczenia ugięć belek, hipotezy wytrzymałościowe, nośność graniczną i zmęczenie materiałów.

Artykuł sponsorowany
Najbardziej efektywna i zrównoważona technologia murowa wśród silikatów: Silka Tempo Light
Na polskim rynku od zeszłego roku dostępny jest wielkoformatowy blok wapienno-piaskowy: Silka Tempo Light o grubości 24 cm i wymiarach […]

Artykuł sponsorowany
Oprawy oświetleniowe z plastiku z recyklingu – perspektywy rynku w kontekście gospodarki cyrkularnej
Obowiązek raportowania wpływu przedsiębiorstw na środowisko czy „zielone” regulacje prawne wpływają dziś na działanie sektora budowlanego – również proces projektowy i dobór materiałów budowlanych czy urządzeń elektrycznych w ramach inwestycji. Inwestorzy motywowani m.in. przez prawodawcę dążą bowiem do minimalizacji w swojej działalności śladu węglowego i zmniejszenia zużycia surowców poprzez wdrażanie gospodarki o obiegu zamkniętym. I choć łączy się to z wieloma wyzwaniami, to równocześnie – w perspektywie długoterminowej – stanowi drogę do budowania konkurencyjności na rynku. Na przykładzie nowego rozwiązania – opraw oświetleniowych TRILUX wykonanych w 100% z plastiku z drugiego obiegu – pokazujemy możliwość budowania zamkniętej pętli procesów w ramach wznoszenia lub modernizacji budynków.