Wzmacnianie konstrukcji drewnianych na etapie prefabrykacji
Naturalne cechy drewna nakładają na projektanta pewne ograniczenia, zwłaszcza związane z anizotropią drewna, słabszymi właściwościami na kierunku w poprzek włókien. Obecny stan wiedzy pozwala jednak te granice przesuwać. Służy temu szereg rozwiązań, w tym tzw. wzmocnień. Nie są one właściwe tylko dla napraw istniejących konstrukcji. Są powszechnie stosowane już na etapie prefabrykacji elementów konstrukcyjnych.
Wykorzystanie techniki skanowania georadarem w ocenie stanu technicznego konstrukcji żelbetowej
W obszar diagnostyki konstrukcji żelbetowych śmiało wkraczają nowe technologie. Jedną z nich jest technika skanowania georadarem.
Konstrukcje żelbetowe według Eurokodu 2 i norm związanych. Tom 1
W nowym, rozszerzonym wydaniu w sposób pełny ujęto zalecenia zawarte w Eurokodzie 2 i normach związanych. Normy europejskie (PN-EN, PN-ISO, PN-EN-ISO) potraktowano jako podstawowe, przedstawiając jednocześnie zalecenia dawnych norm polskich (PN).
Artykuł sponsorowany
Drgania budynków – o czym należy pamiętać zanim zlecimy usługę pomiarów
Większość konstrukcji budowlanych w ciągu swojego cyklu życia podlega oddziaływaniom dynamicznym. Z reguły są to drgania mechaniczne, które wpływają na obiekty budowlane i które na ogół doprowadzają do ich przyspieszonego zużycia oraz nawet uszkodzenia. W poniższym artykule postaramy się przedstawić na jakie drgania narażone są budynki, jak oddziałują one na ich konstrukcję oraz jak można im przeciwdziałać, czyli przedstawimy fakty i mity na ten temat.
Połączenia na wkręty elementów z blach cienkich
Rodzaj połączeń oraz użytych łączników w istotny sposób wpływa na pracę całej konstrukcji, także na odkształcalność złączy. Łączniki powinny być starannie dobrane do typu łączonych elementów oraz rozkładu sił w złączu, przy czym podatność łączników powinna być do siebie zbliżona, by zapewnić współpracę w przenoszeniu obciążenia.
Artykuł sponsorowany
CERTA a uniwersalny system zamocowań marki Niczuk – zalety kompatybilności
Firma THALE, właściciel marki Niczuk, wprowadziła na rynek w 2023 roku linię produktów CERTA dla instalacji przemysłowych. CERTA to system profili stalowych zamkniętych oraz akcesoriów do montażu dużych konstrukcji wsporczych. To alternatywa dla ciężkich systemów spawanych, których stosowanie jest bardziej czasochłonne i kosztowne, a efekt nieodwracalny. Dodatkowym atutem linii CERTA jest kompatybilność z uniwersalnym system marki Niczuk, co stwarza nowe możliwości w projektowaniu i budowie konstrukcji.
Czy stać nas na budowę oryginalnych mostów?
Mosty to obiekty, które oprócz funkcji komunikacyjnej najczęściej wyróżniają się indywidualnym charakterem i stają się trwałym elementem krajobrazu.
Projektowanie na istniejących obiektach kubaturowych
Projektowanie na istniejących budynkach staje się nieodłączną częścią naszej rzeczywistości. Z doświadczeń autorów wynika, że obecnie obserwuje się zwiększone nakłady na przebudowy i remonty obiektów, zwłaszcza tych, wybudowanych w latach 50. XX wieku. Ich stan zaczyna się pogarszać, co wymaga podjęcia działań, często w trybie pilnym.
„Mosty Stalowe” – książka
„Mosty Stalowe” Henryka Zobla i Thakaa Al-Khafajia to kompendium wiedzy na temat mostów stalowych wyróżnione Nagrodą Rektora Politechniki Warszawskiej dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych w Konkursie Academia 2024.
Rozwiązania ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Trzeba uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.