
Siedziba firmy SYLVA z wykorzystaniem CLT
Nowy biurowiec firmy SYLVA powstał w Wielu pod Kościerzyną. Do jego budowy wykorzystano drewno klejone krzyżowo.

Artykuł sponsorowany
Kalkulatory Inżynierskie: płyta na podłożu sprężystym – czas odczarować trudny temat!
Posadowienie konstrukcji to jeden z najbardziej niedocenianych obszarów inżynierii budowlanej. Nie wynika to z braku zaangażowania projektantów, […]

Rozbiórka historycznego hangaru lotniczego
Składana konstrukcja wielokrotnego użytku.

WPPK 2025
XXXIX Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji odbyły się 5–7 marca 2025 r. w Wiśle.

Artykuł sponsorowany
Możliwości realizacji sufitów katedralnych w konstrukcji drewnianej – więźba dachowa i wiązary kratowe w praktyce
Sufit katedralny w konstrukcji drewnianej to element architektoniczny, który nadaje budynkom wyjątkowy charakter, wpływa na ich estetykę i funkcjonalność. Z perspektywy architektury budynku stanowią one niezwykle efektowną formę przestrzenną, pozwalającą na uzyskanie imponującego wrażenia przestronności, jednocześnie pełnią też istotną rolę w akustyce wnętrz. Dzięki zastosowaniu drewna, sufit katedralny może wprowadzać element naturalnego ciepła, tworząc niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu.

Remont i modernizacja balkonów w budynkach z wielkiej płyty – aspekt społeczno-techniczny
Działania remontowo-modernizacyjne dotyczące balkonów i loggii powinny uwzględniać potrzeby ich użytkowników. W budynkach zrealizowanych w technologii prefabrykowanej wielkopłytowej jest to szczególnie ważne, gdyż balkony i loggie mają tutaj najczęściej niewielkie gabaryty. Nieduża ich powierzchnia stanowi jeden z głównych mankamentów natury funkcjonalno-użytkowej.

Układy nośne portalowych i wspornikowych wiat wolno stojących
Efektywne kształtowanie konstrukcji wiat wolno stojących wymaga zastosowania dachu przewieszonego i jest szczególnie zależne od wyboru rozwiązania układu płatwiowego.

Konkurs „Dźwigar w Dechę”
Konkurs organizowany przez Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Koło Naukowe Konstrukcji Metalowych odbędzie się 11 kwietnia 2025 r. w gmachu WIL PW.

Wzmacnianie konstrukcji drewnianych na etapie prefabrykacji
Naturalne cechy drewna nakładają na projektanta pewne ograniczenia, zwłaszcza związane z anizotropią drewna, słabszymi właściwościami na kierunku w poprzek włókien. Obecny stan wiedzy pozwala jednak te granice przesuwać. Służy temu szereg rozwiązań, w tym tzw. wzmocnień. Nie są one właściwe tylko dla napraw istniejących konstrukcji. Są powszechnie stosowane już na etapie prefabrykacji elementów konstrukcyjnych.

Wykorzystanie techniki skanowania georadarem w ocenie stanu technicznego konstrukcji żelbetowej
W obszar diagnostyki konstrukcji żelbetowych śmiało wkraczają nowe technologie. Jedną z nich jest technika skanowania georadarem.