
Dobór instalacji dźwigowej do istniejącego budynku – przykład wymiany dźwigu
Instalacja nowego dźwigu w istniejącym już szybie to jeden ze sposobów zwiększenia bezpieczeństwa i ograniczenia poboru energii elektrycznej. Taką inwestycję powinna zawsze poprzedzać kilkuetapowa ekspertyza. Jej elementem jest wybór rozwiązań konstrukcyjnych stosowanych w przyszłym urządzeniu. Przeanalizujemy ten proces na przykładzie wymiany dźwigu elektrycznego hydraulicznego w budynku średniej wysokości.

Zasilanie urządzeń ppoż. w budynku z siecią elektryczną o układzie TT
Ochrona przeciwporażeniowa przez samoczynne wyłączenie w układzie zasilania TT jest niemożliwa bez użycia wyłączników różnicowoprądowych. Tymczasem ich stosowanie w obwodach urządzeń ppoż. jest zabronione, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury może nastąpić ich niekontrolowane zadziałanie. Aby zapewnić skuteczną ochronę i niezawodne zasilanie urządzeń ppoż., należy użyć transformatora separacyjnego. Pozwala on na wyspowe zasilanie urządzeń w układzie TN lub IT, zależnie od ich mocy.

Fotowoltaika i magazyny energii
Połączenie fotowoltaiki z magazynami energii pozwala na zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej w prosumenckiej instalacji fotowoltaicznej. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku rozliczania energii w systemie net-billingu. Jednak to nie jedyna korzyść z połączenia tych dwóch technologii.

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu Digitalizacja Sieci Ciepłowniczych
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otworzył trzeci nabór wniosków w programie priorytetowym Digitalizacja Sieci Ciepłowniczych. W ramach dofinansowania działań związanych z optymalizacją i ograniczeniem strat ciepła zaplanowano 160 mln zł.

Targi Bath & Ceramics Expo2025
Podczas targów Bath & Ceramics Expo, które odbywały się 18–20 lutego 2025 r. w Ptak Warsaw Expo, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z szeroką gamą produktów oraz rozwiązań do aranżacji łazienek i wnętrz.

Punkty i stacje ładowania w spółdzielniach oraz wspólnotach mieszkaniowych
Z każdym rokiem przybywa nowych stacji oraz punktów ładowania, które powstają na terenach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. W związku z tym warto się zaznajomić z obowiązującymi przepisami prawnymi regulującymi realizację oraz przeglądy infrastruktury ładowania.

Artykuł sponsorowany
Monitoring w domu – czy warto inwestować w kamery IP i systemy alarmowe?
Bezpieczeństwo naszego domu jest jednym z nieodzownych warunków spokojnego życia. Rosnąca popularność systemów monitoringu domowego to nie przypadek – coraz więcej osób dostrzega realne korzyści płynące z instalacji kamer IP oraz systemów alarmowych. Nowoczesne rozwiązania technologiczne stają się też przystępniejsze cenowo, a przy tym oferują zaawansowane funkcje, które jeszcze kilka lat temu były dostępne wyłącznie dla firm czy instytucji. Jak skutecznie zabezpieczyć swój dom i czy inwestycja w monitoring rzeczywiście się opłaca?

Budimex bliski ukończenia farm fotowoltaicznych Kamelia oraz Azalia
Przedsięwzięcia, realizowane w ramach strategii dywersyfikacji działalności Grupy Budimex, są kluczowymi projektami energetyki odnawialnej.

Artykuł sponsorowany
Zmywarka 60 cm do zabudowy – nowoczesne rozwiązania dla każdej kuchni
Zmywarka do zabudowy 60 cm to nieodłączny element wielu nowoczesnych kuchni. Jej pojemność i możliwość ukrycia za frontem dają możliwość wykorzystania w mniejszych i większych pomieszczeniach. Czy na pewno warto w nie zainwestować? A jeśli tak, czym kierować się przy wyborze idealnego urządzenia?

Technologie magazynowania energii – praktyczne uzupełnienie instalacji OZE
Magazynowanie energii cieplnej może być zdefiniowane jako tymczasowe przechowywanie tej energii w niskich lub wysokich temperaturach. Innowacyjne rozwiązania technologii przechowywania cieplnej energii użytkowej mogą złagodzić w dłuższym okresie negatywny wpływ na środowisko i ułatwić bardziej efektywne energetycznie eksploatowanie systemów energetyki cieplnej.