Izolacja tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym

06.10.2017

Taras, czyli poziomy element konstrukcji znajdujący się w większości budynków, pod względem użytkowym w znacznym stopniu podnosi ich atrakcyjność, ale również przysparza dodatkowych problemów technicznych.

Odpowiednio zaprojektowany i wykonany taras musi zapewnić stuprocentową szczelność i pełnić odpowiedzialną funkcję dachu chroniącego konstrukcję poniżej przed wnikaniem wilgoci oraz oddziaływaniem wód opadowych. Najczęściej spotykanym wykończeniem „podłogi” tarasu są płytki ceramiczne, które w połączeniu z izolacją tworzą powierzchniowe odprowadzenie wody W tego typu rozwiązaniach najważniejszym elementem jest uszczelnienie podpłytkowe, które zabezpiecza warstwy tarasu przed wnikaniem wody oraz w efekcie decyduje o trwałości konstrukcji w strefach o wysokiej różnicy temperatury Dla obszaru północno-wschodniej Polski występuje w ciągu roku ponad 100 cykli przejść przez 0OC, więc wszelkie błędy zostają szybko uwidocznione, a koszt ich wyeliminowania jest często kilkukrotnie wyższy niż nakłady zaoszczędzone na etapie wykonania.

 

 

Prace na płycie konstrukcyjnej rozpoczynamy od wykonania warstwy spadkowej [1,5-2%], która zapewni skuteczne odprowadzenie wody. Jedną z metod wykonania warstwy spadkowej jest zastosowanie ASOPLAST MZ, czyli polimerowej emulsji używanej do modyfikacji zapraw, lub mas naprawczych z grupy ASOCRET. Warstwa spadkowa, wykonana bezpośrednio na płycie konstrukcyjnej, eliminuje kwestię zmiennej grubości kolejnych warstw oraz problem nierównomiernego rozkładu obciążenia. Na warstwie spadkowej wykonujemy izolację międzywarstwową [pełniącą również funkcję paroizolacji] przy użyciu polimerowej masy bitumicznej COMBIDIC 2K PREMIUM, układanej w dwóch warstwach o łącznej grubości 4 mm. Na utwardzoną izolację międzywarstwową układamy termoizolację z polistyrenu ekstrudowanego. Następnie, po rozłożeniu warstwy poślizgowej z folii budowlanej, układamy warstwę dociskową, którą w celu usprawnienia prac możemy wykonać z szybkosprawnego jastrychu cementowego ASO EZ2 PLUS. W warstwie dociskowej wykonujemy dylatacje brzegowe i strefowe zgodnie z zaleceniami projektowymi. Na warstwie dociskowej wykonujemy najważniejszy element uszczelniający konstrukcję tarasu, czyli izolację podpłytkową z mineralnego szlamu elastycznego AQUAFIN 2K/M, układanego w dwóch warstwach,

łącznej grubości 2 mm. W przeciętnych warunkach użytkowych powłoki AQUAFIN 2K/M nie wzmacniamy warstwą zbrojącą. AQUAFIN 2K/M, oprócz podstawowych zadań stawianych wysokiej jakości hydroizolacjom, pełni również funkcję powierzchniowej ochrony betonu jest odporny na środowisko agresywne w klasie ekspozycji XA3.

 

 

Uzupełnieniem systemu izolacji bezszwowej jest grupa taśm ASO DICHTBAND, które, wklejane w warstwę izolacji mineralnej, uszczelniają szczeliny dylatacyjne. W przypadku tarasów o wysokim nasłonecznieniu oraz przy formacie płytki powyżej 0,09 m2 zaleca się stosowanie kleju odkształcalnego klasy C2 S2. Wiodącym produktem w tej kategorii jest mineralny klej dwukomponentowy UNIFIX 2K/6.

Ważnym elementem jest prawidłowe wykonanie prac okładzinowych, zapewniające stuprocentowe wypełnienie przestrzeni pod płytką, dzięki czemu wyeliminujemy miejsca do gromadzenia się wody, która w procesie zamarzania wywołuje dodatkowe naprężenia. Często pomijanym detalem jest szerokość spoiny, która w przypadku tarasów powinna wynosić min. 5 mm i umożliwiać odpowiednią pracę termiczną okładziny. Spoinowanie wykonujemy używając mineralnej zaprawy HF05 BRILLANTFUGE, a szczeliny dylatacyjne uzupełniamy sznurem polipropylenowym i masą poliuretanową INDUFLEX PU.

Osoby świadome problemów związanych z trwałością tarasu coraz częściej sięgają po niezawodne rozwiązania i produkty firmy SCHOMBURG, które na polskim rynku są obecne nieprzerwanie już od 25 lat, zatem z pełną odpowiedzialnością można je określić mianem sprawdzonych.

 

mgr inż. Tomasz Kamiński

kierownik techniczno-handlowy

Schomburg Polska Sp. z o.o.

 

SCHOMBURG Polska Sp. z o.o.

ul. Sklęczkowska 18A, 99-300 Kutno

tel. +48 24 254 73 42

fax +48 24 253 64 27

www.schomburg.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in