Poprawa efektywności energetycznej budynków powstałych kilkadziesiąt lat temu jest jednym z najważniejszych wyzwań polskiego budownictwa i wiodącym tematem tegorocznej edycji spotkań branżowych Warsaw Build 2015.
Zgodnie z przyjętymi dyrektywami UE, zmierzającymi do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, do roku 2020 Polska powinna ograniczyć całkowite finalne zużycia energii o 20% w stosunku do wcześniejszych prognoz. Zobowiązania te w największym stopniu dotyczą budownictwa, które pochłania niemal 40% całkowitego finalnego zużycia energii elektrycznej, odpowiadając tym samym za ponad jedną trzecią całkowitej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Stare budynki, w szczególności te wybudowane przed 1975 r., charakteryzuje wysoka energochłonność, wynikająca z ówczesnego braku odpowiednich przepisów oraz wymagań budowlanych w tym zakresie. Są to w większości obiekty źle ocieplone i niedogrzane. Co więcej, zdaniem ekspertów ponad 70% domów jednorodzinnych jest ogrzewanych kotłem lub piecem węglowym, zanieczyszczającymi najbliższe otoczenie pyłami oraz substancjami rakotwórczymi.
Poprawa efektywności energetycznej starych bloków czy domów jednorodzinnych wymaga kompleksowego podejścia do kwestii remontów, zastosowania odpowiednich materiałów, ale także stałego podnoszenia wiedzy uczestników procesu budowlanego w aspekcie nowoczesnych rozwiązań, a także korzyści z ich zastosowania, takich jak większy komfort i niższe koszty eksploatacji – mówi Anna Rabiej, organizator Warsaw Build 2015. – Efektywna technologicznie termomodernizacja jest jednym z najważniejszych zadań polskiego budownictwa, o którym będziemy rozmawiać w gronie ekspertów podczas wrześniowej edycji spotkań branży budowlanej Warsaw Build 2015.
Unijne wsparcie dla polskich projektów
Udział w zaplanowanych na Warsaw Build 2015 rozmowach, zapowiedziała europejska organizacja Buildings Performance Institute Europe (BPIE). To międzynarodowe centrum wiedzy specjalistycznej na temat wszystkich aspektów efektywności i wydajności energetycznej w budynkach europejskich, dążące do jak najszerszej wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie innowacyjnych technologii i rozwiązań. Prowadzone przez BPIE dyskusje i warsztaty dla architektów, firm z sektora budowlanego, inżynierów i ekspertów technicznych, ale także zarządców nieruchomości, przedstawicieli urzędów miasta czy wspólnot mieszkaniowych – odbędą się drugiego dnia targów – w czwartek 17 września w Warszawskim Centrum EXPO XXI.
Program nowych technologii
Podczas spotkań przedstawiciele BPIE oraz firm partnerskich z Polski, Hiszpanii oraz Włoch zaprezentują innowacyjne rozwiązania, opracowane w ramach programu badawczo-rozwojowego EASEE. To program finansowany z Siódmego Programu Ramowego Komisji Europejskiej, dotyczący wydajności energetycznej istniejących budynków mieszkalnych, którego celem jest opracowanie kompleksowej metodologii modernizacji fasad w oparciu o wykorzystanie najnowszych technologii. Do projektu zgłaszane są nowoczesne materiały izolacyjne i komponenty w zakresie wypełniania pustek powietrznych w ścianach warstwowych, zewnętrznej termomodernizacji fasad, wewnętrznych ociepleń ścian budynku czy narzędzi pozwalających w sposób całościowy zaplanować proces modernizacji obiektu. Jednym z najważniejszych aspektów programu jest zapewnienie komfortu mieszkańcom, w trakcie prac termomodernizacyjnych, a także prezentacja wyników skuteczności rozwiązań z budynków demonstracyjnych w Polsce i Hiszpanii. Przedstawiciele BPIE zaprezentują możliwości wprowadzenia na rynek nowych technologii, przedstawią analizę opłacalności inwestycji na podstawie modeli biznesowych, w tym wyzwań i korzyści, także dla końcowych użytkowników.
Energooszczędne budownictwo na Warsaw Build 2015
Tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Budowlanych i Wnętrzarskich Warsaw Build 2015 odbywać się będzie od 16 do 18 września w warszawskim Centrum EXPO XXI. Targi przyciągają wystawców i odwiedzających z ponad 30 krajów. Uczestnicy już po raz trzeci zaprezentują najnowsze produkty i rozwiązania z zakresu energooszczędnego budownictwa, a także elementy wyposażenia wnętrz.