Targi energetyczne ENERGETAB 2016

19.09.2016

13–15 września na terenach ekspozycyjnych ZIAD Bielsko-Biała SA odbywały się międzynarodowe targi energetyczne ENERGETAB 2016.

Na 29. edycji targów swoje najnowsze produkty zaprezentowało 750 wystawców z 22 krajów Europy i Azji. Ekspozycje targowe zajęły prawie 4 ha urokliwie położonego terenu u stóp Dębowca i Szyndzielni.

Licząc na wzrost inwestycji i robót modernizacyjnych w energetyce, wystawcy starali się na tych największych w tej branży w Europie Środkowej targach pokazać swoje najnowocześniejsze maszyny, urządzenia, aparaty czy technologie, służące zwiększeniu niezawodności przesyłania energii elektrycznej oraz podniesieniu efektywności jej wytwarzania i użytkowania.

Gama prezentowanych urządzeń i aparatów była bardzo szeroka: stacje transformatorowe, rozdzielnice, wyłączniki, przekładniki, kable i przewody, odnawialne źródła energii, aparaty i systemy pomiarowe, systemy automatyki, przesyłania i obróbki informacji, urządzenia UPS, agregaty prądotwórcze i napędy, słupy linii nN, SN, a nawet 110 kV, źródła światła wykorzystujące technologię LED oraz gustowne oprawy, cała gama specjalistycznych pojazdów, podnośników i narzędzi oraz wiele innych wyrobów czy oferowanych usług. Praktycznie prawie na każdym stoisku można było dostrzec ciekawe, innowacyjne rozwiązania – niektóre zrozumiałe być może tylko dla wąskiej grupy specjalistów. Nie brakowało też urządzeń i systemów wspomagających produkcję energii z OZE, mimo pewnego wyhamowania tych inwestycji w tym roku.

 

 

Targom towarzyszyły konferencje i seminaria oraz kilkanaście prezentacji firmowych, a także wiele mniej formalnych spotkań wystawców z ich kontrahentami, w tym z licznie reprezentowanymi przedstawicielami największych inwestorów i wykonawców budów energetycznych.

Wysokim poziomem merytorycznym odznaczały się warsztaty zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, na których zostały omówione zagadnienia monitorowania i ocen stanu technicznego stacji transformatorowych SN/nn i rozdzielnic WN, automatycznej lokalizacji uszkodzeń w sieciach SN oraz automatyzacji przełączeń w tych sieciach.

Podobnie jak to miało miejsce w ubiegłym roku, Polskie Stowarzyszenie Elektroinstalacyjne zorganizowało konferencję na tematy związane z technologiami Smart Grid. Jeden z paneli zorganizowała Agencja Czech Trade, starającą się o wzmocnienie kooperacyjnych związków polskich i czeskich producentów. Swoją obecność zaznaczyło też Stowarzyszenie Elektryków Polskich, starając się utworzyć radę współpracy firm przemysłu elektrotechnicznego i energetyki.

Spośród 55 innowacyjnych produktów zgłoszonych do konkursu „na wyróżniający się produkt prezentowany na targach”, komisja konkursowa Pucharem Ministra Energii wyróżniła system automatyzacji FDIR w oparciu o reklozer THO-RC27 zgłoszony przez firmę ZPUE S.A./Grupa Koronea. Nagrodą Prezydenta Bielska-Białej w postaci rzeźby „energetyczny człowiek” autorstwa artysty Bogusława Krzysztofa wyróżniono oprawy oświetleniowe CUDDLE z dedykowanymi wysięgnikami, produkowane przez Zakład Produkcji Sprzętu Oświetleniowego „ROSA”. Natomiast statuetką „Lwa” Fundacji im. Kazimierza Szpotańskiego nagrodzono równoległy filtr aktywny wyższych harmonicznych (APF-100) zgłoszony przez firmę ELSTA ELEKTRONIKA z Wieliczki.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko strategicznego partnera targów – TAURON DystrybucjiS.A., na którym w tym roku zachęcano do korzystania z pojazdów elektrycznych. Biorąc udział w organizowanym tam konkursie można było wygrać przejażdżkę elektrycznym samochodem osobowym. Mówiąc o elektrycznych pojazdach, warto wspomnieć, iż firma ELECTRUM z Białegostoku na targach przekazała miastu Bielsko-Biała stację ładowania elektrycznych samochodów.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in