Targi Budownictwa w Monachium

30.01.2015

19?24 stycznia w Monachium odbyły się największe targi budowlane w Europie – Bau München. Na powierzchni 180 000 m2 swoje produkty i usługi zaprezentowało prawie 2 tys. firm.

Mocno pomyliłby się ten, kto uważałby, że „bum” nowych technologii w budownictwie mamy już za sobą. W tym roku producenci chemii budowlanej skupili się na materiałach do ochrony przed wilgocią. Nie brakowało systemowych rozwiązań do odtwarzania barier przeciwwilgociowych jak i renowacji zawilgoconych ścian.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się drewniane domy szkieletowe. Bynajmniej nie chodzi tu o domy z bali, tylko o budynki wykonywane w nowoczesnych technologiach. Profesjonalne firmy konstrukcyjne przygotowują większość komponentów we własnych zakładach, a na plac budowy przywożą gotowe do zamontowania elementy. Stosowane są tu głównie materiały suche, takie jak drewno, płyta gipsowo-kartonowa czy płyta OSB.

 

Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem

 

Nie brakowało również ciekawych rozwiązań dla miłośników solidnych konstrukcji budynków. Z myślą o nich producenci opracowali rozwiązania oparte na technologii szalunku traconego. Rozwój tych technologii idzie w kilku kierunkach, w oparciu o takie materiały jak: styropian, materiały kompozytowe, metal. Idea tej technologii polega na tym, że na wcześniej przygotowanym fundamencie ściany i stropy wykonywane są z prefabrykowanych elementów ze styropianu, które można ze sobą wzajemnie połączyć. Sposób łączenia zaczerpnięty z klocków Lego i na pierwszy rzut oka wydaje się być dziecinnie łatwy. Z odpowiednio wyprofilowanych elementów, precyzyjnie do siebie dopasowanych, buduje się bryłę budynku, a następnie ich pustą przestrzeń wypełnia się betonem. Niektórzy producenci chwalą się, że w takiej konstrukcji można wykonać budynek mający nawet siedem kondygnacji.

 

Konstrukcja budynku w technologii szalunku traconego

 

Do przenoszenia większych obciążeń znajdujących zastosowanie w budownictwie przemysłowym, również technologia szalunku straconego ma coś do zaoferowania. Poprzez połączenie stali i betonu możliwe jest wykonywanie odważnych konstrukcji parkingów hal fabrycznych itp.

 

Konstrukcja stropu w technologii szalunku traconego

 

Zawiedzeni mogli być jedynie miłośnicy poszukujący ciekawych rozwiązań w zakresie nowych źródeł pozyskiwania energii. W tym roku dla nich na targach niezbyt wiele było do zaoferowania.

Z pewnością czas spędzony na targach nie należał do straconych, miejmy nadzieję, że nowe technologie szybko będą dostępne również na polskim rynku.

 

dr inż. Wacław Brachaczek

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in