Szyby akustyczne, czyli ochrona przed hałasem w centrum miasta

06.05.2019

Specjalnie dobrane szyby akustyczne skutecznie tłumią dźwięki docierające do budynków położonych w miejscach o wysokim natężeniu hałasu.

 

Natężenie hałasu w centrach miast zwykle znacznie przekracza bezpieczne dla człowieka normy. Może prowadzić to do podwyższenia poziomu stresu, braku koncentracji, niepokoju i rozdrażnienia. Dlatego tak istotny w miejscach o wysokim natężeniu hałasu jest właściwy wybór okien. Dokonując selekcji okien warto pamiętać o tym, że aż 80% powierzchni okna stanowi szyba, a więc jej parametry mają bardzo duży wpływ na komfort życia mieszkańców.

 

W jaki sposób szyby akustyczne tłumią fale dźwiękowe?

 

Specjalnie dobrane szyby zespolone są projektowane w taki sposób, aby osłabiać energię fal dźwiękowych, tworząc barierę dla hałasu z zewnątrz. W przełożeniu na konkretne liczby, a w zasadzie decybele – ochrona przed szkodliwymi dźwiękami może wzrosnąć nawet o 30 % w stosunku do rozwiązań standardowych. Niektóre rozwiązania są tworzone specjalnie po to, aby tłumić hałas na poziomie 40-50 dB i tym samym zapewniać komfort życia niemal w każdej lokalizacji.

Na jeszcze większy hałas niż mieszkańcy aglomeracji narażone są osoby zamieszkujące tereny w pobliżu lotnisk. Natężenie dźwięku przekracza tam 70-90 dB. Producenci stolarki okiennej dla takich lokalizacji oferują specjalne szyby akustyczne, które tłumią fale dźwiękowe o uciążliwych częstotliwościach charakterystycznych np. dla hałasu lotniczego. Pochłaniają one i osłabiają energię dźwięku, a więc skutecznie zabezpieczają przed bardzo głośnymi dźwiękami.

 

Czytaj również: Parametry akustyczne materiałów w lekkiej obudowie hal

 

 

O czym trzeba pamiętać wybierając szyby akustyczne?

 

Przed wyborem izolacji akustycznej okien trzeba każdorazowo określić źródło hałasu. Z uwagi na działanie wielu czynników, które mają zróżnicowane znaczenie i wpływ na tłumienie hałasu, doborem szkła akustycznego każdorazowo powinna zająć się odpowiednio wykwalifikowana osoba.

W przypadku szyb dwukomorowych należy zróżnicować grubość jednej lub dwóch szyb, aby uzyskać zdecydowanie lepsze wyniki izolacyjności akustycznej. Inną metodą zwiększenia dźwiękoszczelności szyb jest wprowadzenie specjalnych folii akustycznych w szkle laminowany.

Zaleca się, aby typ szkła był dostosowany do typu ramy i uszczelnienia. Szkła o wysokim współczynniku izolacji akustycznej wymagają montażu w ramach o bardzo dobrych parametrach. Strona montażu szyby zespolonej nie ma wpływu na parametry akustyczne okna.

Zastosowanie specjalnie dobranych pakietów szybowych zapewnia zauważalną redukcję hałasu i podwyższa komfort życia mieszkańców rejonów o wysokim natężeniu hałasu.

 

Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”

 

Zobacz też: Akustyka domów jednorodzinnych o zabudowie szeregowej

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in