25–26 maja br. w Jadwisinie k/Serocka odbyło się szkolenie członków Krajowego Sądu Dyscyplinarnego, Krajowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej oraz przewodniczących okręgowych sądów dyscyplinarnych i okręgowych rzeczników odpowiedzialności zawodowej – koordynatorów.
Na szkolenie przybyli także: Andrzej Roch Dobrucki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Barbara Malec, przewodnicząca Rady Łódzkiej Izby Inżynierów Budownictwa, Marek Walicki, dyrektor Krajowego Biura PIIB.
Na początku obrad Andrzej Roch Dobrucki podziękował członkom KSD i KROZ za ich zaangażowanie oraz pracę w dobiegającej końca IV kadencji działania PIIB. Następnie wraz z Gilbertem Okulicz-Kozarynem, przewodniczącym KSD, i Waldemarem Szleperem, Krajowym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej – koordynatorem, wręczył im listy gratulacyjne.
Prezes PIIB przedstawił także działania izby w mijającym czteroleciu, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz poprawy i dostosowania istniejących przepisów prawa do współczesnej specyfiki zawodu inżyniera budownictwa.
Podkreślał również wagę etyki jako jednego z podstawowych elementów kształtujących wizerunek naszej grupy zawodowej.
Fot. Sylwia Krajewska-Tejwan
Kolejnym punktem było powitanie przewodniczących organów okręgowych wybranych do pełnienia funkcji w V kadencji w latach 2018–2022. W 10 okręgach nastąpiła zmiana na stanowisku przewodniczącego okręgowego sądu dyscyplinarnego. Natomiast funkcję koordynatora okręgowych rzeczników odpowiedzialności zawodowej powierzono nowym osobom w 12 okręgowych izbach.
Wykłady merytoryczne prowadzili mec. Jolanta Szewczyk i mec. Krzysztof Zając.
W pierwszym bloku szkoleniowym wykładowcy skupili się przede wszystkim na przypomnieniu zagadnień formalnych i procedur w pracy rzeczników odpowiedzialności zawodowej i sądów dyscyplinarnych. Między innymi omawiano reguły zastosowania właściwych trybów postępowania w zależności od rodzaju przewinień oraz zasady prawidłowego protokołowania spraw i prowadzenia dokumentacji. W skrócie zostały też omówione obowiązki oraz ograniczenia wynikające z nowych przepisów RODO.
W drugiej części szkolenia wykładowcy na konkretnych przykładach przedstawili problemy, z jakimi spotykają się rzecznicy i sądy. Szczególną uwagę zwrócono na najczęściej popełniane błędy, które w rezultacie powodują uchylanie orzeczeń i wydłużenie czasu postępowania.
Odbyły się także ostatnie w IV kadencji posiedzenia KSD z udziałem przewodniczących OSD oraz KROZ z udziałem okręgowych rzeczników – koordynatorów.
W szkoleniu brali także udział pracownicy biur obsługujących organy sądów dyscyplinarnych i rzeczników odpowiedzialności zawodowej. Łącznie w spotkaniu uczestniczyły 73 osoby. Następne szkolenie już z udziałem członków organów wybranych na okres V kadencji planowane jest jesienią.
Gilbert Okulicz-Kozaryn