Odpowiada Monika Jakubiak z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody określa, że za szkody wyrządzone przez bobry odpowiada Skarb Państwa. Aby ustalić wysokość należnego odszkodowania, ustawa nakazuje dokonanie oględzin i szacowania.
Czy może oględzin i szacowania szkód dokonanych przez bobry dokonywać osoba nieposiadająca odpowiednich uprawnień budowlanych?
Artykuł 126 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.) wskazuje organy odpowiedzialne za przeprowadzenie oględzin i szacowania szkód, a także ustalanie wysokości odszkodowania i jego wypłaty, tj. regionalnego dyrektora ochrony środowiska oraz dyrektora parku na obszarze parku narodowego. Kwestia powołania rzeczoznawców nie została uregulowana w wymienionej ustawie. W przypadkach skomplikowanych, w stosunku do których wymagana jest specjalistyczna wiedza i doświadczenie, szacowanie oraz ustalenie wysokości odszkodowania może być zlecone właściwemu rzeczoznawcy, w tym rzeczoznawcy budowlanemu, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.).
Ustawa o ochronie przyrody nie zobowiązuje regionalnego dyrektora ochrony środowiska do zlecenia oględzin i szacowania szkód podmiotowi posiadającemu odpowiednie uprawnienia.