4 października w Warszawie odbyła się konferencja „Polityka przestrzenna państwa a rozwój miasta” z okazji Światowego Dnia Architektury i Światowego Dnia Habitatu. Hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Habitatu to „Lepsze miasto, lepsze życie”.
Poszerzanie granic aglomeracji miejskich jest procesem stałym i naturalnym. Rośnie wielkość populacji miejskiej oraz jej potrzeby związane z jakością życia – na przykład większymi mieszkaniami. Podobnie jak na Zachodzie, polskie miasta będą się „rozlewały”. Chodzi o to, aby proces ten odbywał się w sposób kontrolowany. Moim zdaniem zapewni to nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – powiedział wiceminister Olgierd Dziekoński.
W konferencji na temat stanu polityki przestrzennej w Polsce uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, architekci, urbaniści oraz eksperci ds. planowania przestrzennego. Dyskusja toczyła się wokół problematyki troski o uporządkowaną i logicznie zagospodarowaną przestrzeń publiczną oraz ochrony prawa do dysponowania własnością prywatną w kontekście dobra publicznego i ład przestrzennego. W dyskusji moderowanej przez redaktora Jacka Żakowskiego uczestniczyli wiceminister Olgierd Dziekoński, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, przewodniczący Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Adam Kowalewski, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Jerzy Grochulski, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich Tadeusz Markowski, sekretarz Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Grzegorz Buczek i Aleksandra Wiszniewska ekspert Arcadis.
Uczestnicy spotkania byli zgodni, że planowanie przestrzenne we wszystkich jego wymiarach – ekonomicznym, społecznym, kulturowym, ekologicznym, a także funkcjonalnym – jest kluczowym instrumentem zrównoważonego rozwoju. Kontrola procesów urbanizacyjnych jest dziś konieczna do zapewnienia społeczeństwu przyjaznego środowiska rozwoju. Racjonalna polityka przestrzenna zapobiega chaotycznej urbanizacji, która przynieść może ogromne szkody gospodarcze i społeczne. Podkreślono potrzebę zintegrowanego podejścia do problemu ładu przestrzennego, który można osiągnąć dzięki współpracy przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, organizacji społecznych i ekspertów.
– W Polsce, podobnie jak w innych krajach budujących wolny rynek od podstaw, obserwujemy lekceważenie problemów gospodarki przestrzennej. Nie podejmujemy nawet próby oszacowania i zinwentaryzowania szkód, jakie przynosi brak kontroli procesów urbanizacyjnych i polityki przestrzennej państwa. Tak jak mamy hierarchię celów, tak powinna być zachowana hierarchiczność planów zagospodarowania przestrzennego – mówił przewodniczący Głównej Komisji Urbanistyczno-Planistycznej Adam Kowalewski.
Mówiono o konieczność poprawy jakości prawa, jego egzekucji oraz skorelowaniu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z innymi aktami prawnymi, np. ustawą o samorządzie terytorialnym. Zwrócono również uwagę na problem finansowania inwestycji objętych planami oraz na potrzebę edukacji społeczeństwa, budowy świadomości, czym jest ład przestrzenny i jaki ma wpływ na różne sfery życia.
Konferencję „Polityka przestrzenna państwa a rozwój miast’ współorganizowało Warszawskie Biuro UN-Habitat i Stowarzyszenie Architektów Polskich. Światowy Dzień Architektury i Światowy Dzień Habitatu obchodzone są w pierwszy poniedziałek października. Światowy Dzień Architektury został ustanowiony przez Międzynarodową Unię Architektów. Z inicjatywy Narodów Zjednoczonych ustanowiono Światowym Dniem Habitatu. W zamierzeniu organizatorów, uroczystości i imprezy w tym dniu pozwolić mają na chwilę refleksji o stanie osiedli ludzkich i podstawowym prawie człowieka do odpowiedniego schronienia. Przypominają o zbiorowej odpowiedzialności za przyszłość osiedli ludzkich.
Źródło: MI