PM Group zakończył prace projektowe przy Centrum Optyki Kwantowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Koszt całej inwestycji to ok. 25 mln zł, z czego 22 mln stanowić będzie dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego.
Centrum Optyki Kwantowej to supernowoczesny ośrodek badań z zakresu optyki kwantowej i zastosowań w naukach przyrodniczych i biomedycznych w Polsce, który powstaje w Toruniu w Instytucie Fizyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Centrum umożliwi podniesienie jakości badań w dziedzinie optyki kwantowej do rangi europejskiej. Badania, jakie prowadzone będą w COK, pomogą m.in. w udoskonaleniu sposobów przechowywania i przetwarzania informacji w układach optycznych za pomocą światła, wpłyną na rozwój kryptografii kwantowej, czyli szyfrowania informacji w celu ich bezpiecznego przesyłania, a tym samym przyczynią się do postępu na drodze zmierzającej do budowy komputera kwantowego.
W tym istotnym dla polskiej nauki przedsięwzięciu udział brał PM Group, międzynarodowa firma architektoniczna zrządzająca realizacją inwestycji i zajmująca się doradztwem technicznym dla sektora prywatnego i publicznego. Zespół specjalistów PM Group przygotował wielobranżowy projekt koncepcyjny, budowlany i wykonawczy inwestycji oraz aranżację wnętrz, w tym wnętrz laboratoryjnych, a także kolorystykę budynku o powierzchni 2 tys. m². Przygotowanie tego projektu było dla nas dużym wyzwaniem z uwagi na konieczność elastycznego zaplanowania funkcji laboratoryjnej i włączenia do programu budynku nowoczesnej, w pełni wyposażonej sali wykładowej. Usytuowanie nowego obiektu Centrum Optyki Kwantowej w ciasnym patio budynku istniejącego Instytutu Fizyki było dodatkowym wyzwaniem i zaowocowało ciekawym rozwiązaniem komunikacyjnym i parkingowym. Zadbano też o wygodę niepełnosprawnych studentów i naukowców – tłumaczy Marta Piotrowska, dyrektor ds. rozwoju projektów publicznych PM Group. Poza tym specjaliści z PM Group opracowali kosztorys inwestorski. Roboty budowlane potrwają do końca 2010 r., a w 2011 nastąpi wyposażenie laboratoriów w specjalistyczną aparaturę badawczą.