Sukces projektu Workcamp

27.01.2017

Realizowany już po raz trzeci projekt Workcamp, polegający na remontach potrzebujących placówek, na stałe wpisał się w działalność młodych inżynierów, pokazujących tym samym, że nie tylko praca zarobkowa może być satysfakcjonująca.

Od 2014 r. Młoda Kadra Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa organizuje remonty potrzebujących placówek w ramach wolontariatu. Pierwszy projekt został zrealizowany w Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny Tatrogród w Zakopanem. Przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej oraz Politechniki Łódzkiej w 14 dni odnowili jedno piętro placówki, wykonując wszystkie prace nieodpłatnie. Po przeprowadzeniu prac remontowych chęć pomagania innym zwiększyła się, ale pojawiło się również pytanie: po co szukać potrzebujących tak daleko, kiedy można wesprzeć lokalną społeczność?

 

 

W 2015 r. zrealizowane zostały trzy kolejne remonty:

– POW „Pogotowie Opiekuńcze” w Tarnowie/Kraków,

– Dom Dziecka im. Ks. Bp. W. Owczarka we Włocławku/Warszawa,

– Dom Dziecka dla Małych Dzieci w Łodzi/Łódź.

W wakacje 2016 r. sześć remontów potrzebujących placówek zorganizowała i przeprowadziła Młoda Kadra z:

– Łodzi (Dom Dziecka nr 10 przy ul. Nawrot 31 w Łodzi),

– Piotrkowa Trybunalskiego (szkoła w miejscowości Brzoza, gm. Grabica),

– Krakowa (Placówka opiekuńczo-wychowawcza „Pogotowie Opiekuńcze” w Tarnowie),

– Szczecina (Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Szczecinie),

– Warszawy (Dom Samotnej Matki im. Teresy Strzembosz w Chyliczkach),

– Wrocławia (Ośrodek Opiekuńczo-Wychowawczy przy ul. Borowskiej we Wrocławiu),

przywracając uśmiechy na dziesiątkach twarzy ich podopiecznych. Co istotne, wolontariusze nadal utrzymują kontakty z mieszkańcami remontowanych przez siebie placówek, wspierając ich w różnych potrzebach. W 2016 r. członkowie łódzkiego oddziału PZITB wykonali także dodatkowo, na prośbę dyrekcji Domu Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych, remont polegający na wyrównaniu ścian oraz odmalowaniu ścian i sufitów w pomieszczeniach placówki.

Nowa forma praktyk studenckich o charakterze społecznym na dobre wpisała się w program działalności młodych inżynierów budownictwa. W tej edycji do pracy przy projektach Workcamp zaangażowało się 150 wolontariuszy z całej Polski, którzy pracowali nieustannie przez 100 dni wakacji. Łączna wartość projektów szacowana jest na 150 tys. zł.

 

 

Jak podkreślają organizatorzy i uczestnicy projektu, Workcamp to nowe zjawisko społeczne, które rozszerza się. Idea projektu znajduje coraz więcej zwolenników. Duży rozgłos przyniosła promocja w prasie i telewizji oraz promowanie projektu w internecie. Uczestnicy łódzkiej edycji opowiadają: Zgłaszały się do nas osoby z całego kraju, które informacje o Workcampie znalazły na portalach społecznościowych. Jedni oferowali swój czas, inni po zapoznaniu się z zakresem prac i kosztami postanowili dać duże rabaty na swoje produkty lub przekazać towary zupełnie za darmo.

Poszukując środków na zakup materiałów budowlanych, młodzi inżynierowie wykazali się ogromną inicjatywą i pomysłowością: oprócz pozyskiwania sponsorów, uzyskali finansowanie społeczne w odpowiedzi na publikację informacji o projekcie na www.PolakPotrafi.pl, który specjalizuje się w crowdfundingu. W Łodzi wsparcia wolontariuszom udzielili także studenci Uniwersytetu Łódzkiego zrzeszeni w Erasmus Student Network, którzy zorganizowali imprezę dobroczynną z loterią fantową, a cały dochód z niej został przekazany na remont budynku przy ulicy Nawrot.

 

 

13 stycznia 2017 r. w Łodzi odbyła się pierwsza Konferencja Workcamp MK PZITB, której celem było podsumowanie remontów zorganizowanych w 2016 r. w ramach tego projektu. Organizatorem wydarzenia był łódzki oddział Koła Młodej Kadry Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

Możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami zaowocowała deklaracjami dalszego rozwoju działalności Młodej Kadry PZITB. W 2017 r. planowanych jest kolejne 12 remontów w całej Polsce, których realizacja będzie możliwa dzięki zaangażowaniu sponsorów – firm z branży budowlanej oraz wolontariuszy – studentów i absolwentów kierunków budowlanych.

W łódzkiej konferencji uczestniczyło blisko 70 członków MK PZITB z 12 największych miast w Polsce. Przedstawiciele sześciu oddziałów Młodej Kadry dokonali podsumowania dotychczasowej działalności, prezentując efekty swojej ciężkiej pracy. Wśród gości honorowych zasiedli przedstawiciele PZITB: Ryszard Trykosko, przewodniczący, i Wiktor Piwkowski, sekretarz generalny, oraz Barbara Malec, przewodnicząca Rady ŁOIIB, dr inż. Jakub Miszczak, prodziekan ds. studiów stacjonarnych Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ, dr inż. Teresa Rucińska, prodziekan ds. nauczania Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT. Na spotkaniu nie zabrakło również przedstawiciela sponsora głównego konferencji – firmy PERI Polska.

 

Katarzyna Źródło

Renata Włostowska

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in