Stowarzyszenie z Miastka zainstaluje ponad 400 instalacji solarnych

08.03.2013

Działające na Pomorzu stowarzyszenie „Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze” uruchomiło specjalny program, dzięki któremu jeszcze w tym roku ponad 400 domów zostanie wyposażonych w kompletne zestawy solarne. Ich zakup w 45% sfinansowany zostanie z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwsze prace montażowe rozpoczną się już w marcu.

Czyste powietrze oraz brak zanieczyszczeń już wkrótce mogą stać się wizytówką miejscowości Miastko oraz okolicznych gmin leżących w woj. pomorskim. Wszystko dzięki planom stowarzyszenia Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze oraz aktywnej postawie jego założycieli, którzy dzięki sprawnemu działaniu oraz umiejętności pozyskiwania środków mogą skutecznie realizować kolejne, proekologiczne projekty.

Przystępując do budowy obecnego  programu „Słońce w naszych domach” postawiliśmy na nowatorskie podejście – tłumaczy prezes stowarzyszenia Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze, AleksanderSzopa. Przede wszystkim wykorzystaliśmy kapitał ludzki – 400 osób które łączył wspólny cel, taki jak instalacja zestawów solarnych, razem naprawdę mogą osiągnąć więcej.

Dzięki temu, stowarzyszeniu udało się wynegocjować korzystne ceny u dostawcy instalacji solarnych, firmy Galmet z Głubczyc, której kolektory miały wszystkie niezbędne certyfikaty oraz odpowiednio długi, 10-letni okres gwarancyjny.

Aby uzyskać aprobatę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, panele solarne musiały cechować się okresem gwarancyjnym wynoszącym minimum 5 lat. W przypadku kolektorów firmy Galmet gwarancja wynosi aż 10 lat, co w połączeniu z korzystną ceną było dodatkową zaletą ich oferty – tłumaczy Aleksander Szopa. – Natomiast wymóg podwójnej harfy był naszym pomysłem i stanowił swego rodzaju zabezpieczenie przed produktami chińskimi, których konstrukcja oparta jest na pojedynczej harfie. Dzięki temu wiemy, że kolektory zakupione w ramach programu „Słońce w naszych domach” są wysokiej jakości i zostały wyprodukowane w Polsce. 

 

 

To nie pierwsza akcja montażu paneli solarnych zorganizowana przez stowarzyszenie Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze. W poprzedniej edycji w instalacje solarne udało się wyposażyć 280 domów, położonych na terenie Miastka. Wykorzystano przy tym dotacje Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. W tym roku liczba domów, na których pojawią się kolektory będzie zdecydowanie większa, gdyż chęć  przystąpienia do programu zadeklarowali również wójtowie okolicznych gmin, w tym z leżącej w województwie zachodniopomorskim gminyBiały Bór.

Nasza akcja wyszła już poza województwo pomorskie, zresztą prośby o pomoc przy realizacji podobnego programu płyną od samorządowców z całego kraju. Cieszę się, że tego typu społeczna inicjatywa została dostrzeżona oraz doceniona – dodaje Aleksander Szopa.- Najważniejsze jednak, że stowarzyszenie Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze spełnia swoje cele statutowe – powoduje współpracę ludzi oraz jednoczy ich w działaniu we wspólnym celu – pozyskiwaniu czystej, ekologicznej energii, a co za tym idzie ochronie środowiska naturalnego.  

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.