„Ethicana” – film szkoleniowy ASCE przeciw korupcji w budownictwie, dostępny w biurach izb okręgowych inżynierów budownictwa.
ASCE – American Society of Civil Engineers (Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa), jedna z bardziej szacownych organizacji inżynierów budownictwa w USA, z którą PIIB nawiązała kontakty oraz podpisała umowę o współpracy w 2004 r., rozpoczęła przed kilku laty zakrojony na szeroką skalę i wszechstronny program walki z korupcją w budownictwie na wszystkich szczeblach oraz kontynentach.
Akcja ASCE ma na celu poprawę bytu najbiedniejszych społeczeństw, które są ofiarami skorumpowanych rządów, firm, a nawet organizacji pomocowych, często mających swój niechlubny udział w korupcji w budownictwie, obejmującej tak wiele dziedzin, urzędów i urzędników.
ASCE zwróciła się do PIIB z prośbą o rozpropagowanie filmu „Ethicana”, wyjaśniającego liczne mechanizmy korupcji w budownictwie na wszystkich jego szczeblach – od rządu i organizacji międzynarodowych do koncernów międzynarodowych i firm lokalnych oraz zatrudnionych w nich pracowników. Ethicana to nazwa wyimaginowanego, symbolicznego państwa, którego społeczeństwo pada ofiarą korupcji.
Na prośbę ASCE PIIB rozpowszechnia film oraz zorganizuje dyskusje nawiązujące do sytuacji naszego kraju.
Rodzaje nadużyć i obowiązujące w UE prawo
Korupcja –(łac. Corruptio – dosł. zepsucie) to nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści, obiecywania, proponowania, wręczania, żądania, przyjmowania przez jakąkolwiek osobę nienależnej wartości majątkowej, osobistej lub obietnicy takich korzyści w zamian za działanie lub zaniechanie działania w wykonywaniu funkcji publicznej lub działalności gospodarczej.
Korupcja może powstawać niezależnie od formy rządów, a jej poziom może być bardzo różny – od drobnych przypadków wykorzystania wpływu lub nieusprawiedliwionego faworyzowania jednostki lub przedsiębiorstwa do zinstytucjonalizowanego procesu łapówkarskiego.
Najbardziej jasna i prosta definicja łapówkarstwa zawarta jest w art. 2 cywilnoprawnej konwencji o korupcji, sporządzonej w Strasburgu 4 listopada 1999 r. (Dz.U. z 2004 r. Nr 244, poz. 2443): „korupcją jest żądanie, proponowanie, wręczanie lub przyjmowanie łapówki lub innej korzyści, co wypacza prawidłowe wykonywanie jakiegokolwiek obowiązku”.
Statystyka
Według badania Transparency International z 2004 r. Polska zajmowała 67 lokatę ex aequo z Chorwacją, Peru i Sri Lanką wśród 146 przebadanych pod względem „transparency” (przejrzystości) państw. W badaniu z 2006 r. poprawiliśmy wynik znajdując się na 61 miejscu ex aequo z Jamajką. Podobne pozycje zajęły: Turcja – 60, Bułgaria – 57, Grecja – 54.
Sąsiedzi Polski zajęli lokaty: Niemcy – 15, Czechy – 51, Słowacja – 57, Białoruś – 74, Ukraina – 122. Na końcu tej listy są: Haiti, Birma, Irak, Gwinea, Sudan, Kongo, Czad, Bangladesz, Uzbekistan, Gwinea Równikowa. Do najmniej skorumpowanych państw zaliczane są w badaniach z ostatnich kilku lat niezmiennie: Finlandia, Nowa Zelandia, Dania, Islandia, Singapur, Szwecja, Szwajcaria, Norwegia, Australia i Holandia.
Margines błędu w badaniach nie ma większego znaczenia dla ogólnych danych, dlatego trzeba przyznać, że ogólna tendencja jest prawidłowa i oddająca rzeczywistą sytuację.
Kopie DVD „Ethicana” z polskimi podpisami zostały rozesłane do izb okręgowych i są dostępne dla naszych członków. Serdecznie zachęcam do jego obejrzenia oraz dyskusji na temat „wszechogarniającej” korupcji.
Mirosława Niedziałek