Stare malowidła w kamienicach Foksal 13/15

29.03.2019

Od 3 lat trwają prace rewitalizacyjne i konserwatorskie w historycznych kamienicach przy ulicy Foksal w Warszawie. Na klatce schodowej jednego z domów pod wieloma warstwami farby odkryto polichromie przedstawiające postacie aniołków.

 

 

W XIX w. kamienice miały rangę luksusowych rezydencji zamieszkanych przez warszawską elitę. Budynki przetrwały obie wojny światowe. Inwestycje są wyjątkowe ze względu na swoje bogate w detale architektoniczne wnętrza. Inwestor – firma Ghelamco we współpracy ze specjalistami stopniowo odtwarza te detale.

Na klatce schodowej kamienicy z numerem 15 pod warstwami farby odkryto malowane dekoracje. To postaci puttów – rozkosznych aniołków – dmących w trąby, malujących latawce, plotących wieńce. Zachowanie tych oryginalnych polichromii w remontowanym budynku to szczególnie trudne zadanie, wymagające dużej precyzji.

 

 

– W przypadku kamienic Foksal 13/15, podobnie jak w innych obiektach z tamtego okresu, malowidła znajdują się na słomianych matach pokrytych warstwą tynku, przymocowanych do drewnianych elementów konstrukcyjnych, na przykład stropów. Nasza praca polega na wykonaniu tzw. transferu. Ostrożnie odcinamy fragmenty mat, przenosimy je, a po zakończeniu remontu płaszczyzny, na której się znajdowały, ponownie umieszczamy na niej części polichromii. Miejsca połączeń poszczególnych fragmentów punktowo zamalowujemy używając specjalnego, bardzo precyzyjnego pędzla o średnicy niewiele większej niż igła oraz farb konserwatorskich, których tonacja idealnie pasuje do oryginalnych i które nie zmienią odcienia za kilka lat – tłumaczy architekt Anna Rostkowska z pracowni Proart, która odpowiada za projekt rewitalizacji Foksal 13/15.

 

Czytaj też: Nowoczesne oblicze zabytkowych kamienic Foksal 13/15

 

Po usunięciu nagromadzonych przez lata warstw farby w głównej klatce schodowej budynku odkryto jeszcze jeden nieznany wcześniej detal – malowaną tarczę przy drzwiach wejściowych z rokiem powstania kamienicy – 1895. Ona również zostanie odrestaurowana.

W apartamentach odbywają się w tej chwili przygotowania do montażu rozrzeźbionych sztukaterii – listew, faset, rozet i wielu innych zdobień. W trakcie inwentaryzacji w pomieszczeniach doliczono się ich blisko 100 wzorów. Większość motywów to dekoracje modne i dość często spotykane u schyłku XIX w., ale nie brakuje i takich, których konserwatorzy dotychczas nie znali – zastosowanych tylko w tej realizacji.

 

 

Pzreczytaj także: Nowa kamienica na warszawskiej Pradze

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in