Sprzedaż mieszkań w Warszawie spadła, a ich ceny wzrosły

03.12.2024

Sprzedaż mieszkań w Warszawie zmalała. Od IV kwartału 2023 r. do III kwartału 2024 r. zostało sprzedanych 14,8 tys. lokali z rynku pierwotnego, o 13% mniej w ujęciu rocznym – wynika z raportu CBRE i REDNET Property Group.

 

Sprzedaż mieszkań w Warszawie

Fot. gif0 – pixabay.com

 

Sprzedaż mieszkań w Warszawie spada. Kupujący mogą wybierać z coraz większej puli mieszkań, ale wciąż muszą liczyć się z rosnącymi cenami, które obecnie są o prawie 10% wyższe niż rok temu. Eksperci zwracają uwagę, że w kolejnych miesiącach możliwa jest stabilizacja popytu i cen. Deweloperzy muszą liczyć się z wydłużonym czasem sprzedaży mieszkań, ale będą starali się przyciągnąć nabywców akcjami promocyjnymi.

– Na koniec trzeciego kwartału 2024 r. cena ofertowa nowego mieszkania w stolicy wynosiła średnio 17 942 zł za metr kwadratowy. To o 9,4% więcej niż rok temu. Kwoty za mieszkania rosły więc niemal dwa razy szybciej niż inflacja, która w tym okresie sięgnęła 4,9%. Jednak prawdopodobne jest, że w najbliższym czasie doczekamy się stabilizacji. Oferta mieszkań powinna się zwiększać, o ile niższe tempo sprzedaży nie opóźni decyzji deweloperów o wprowadzaniu na rynek nowych inwestycji. Na dostępność nowych lokali mogą wpływać także zmiany legislacyjne, takie jak nowe warunki techniczne, które muszą spełniać budynki, dla których wniosek o pozwolenie na budowę został złożony po 1 sierpnia 2024 r. Oprócz tego w życie stopniowo wchodzi reforma planistyczna, która wymaga od samorządów uchwalenia planów ogólnych do końca przyszłego roku – mówi Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w CBRE.

Od IV kwartału 2023 r. do III kwartału 2024 r. w Warszawie swoich właścicieli znalazło 14,8 tys. nowych mieszkań. Sprzedaż mieszkań w Warszawie spadła o prawie 13% w porównaniu do takiego samego okresu rok wcześniej. Z kolei w III kwartale 2024 r. sprzedanych zostało 2577 lokali, niemal 2% mniej niż kwartał wcześniej. Jak wskazuje CBRE, ograniczony popyt wynika przede wszystkim z wygaszenia na początku tego roku rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Dotychczas rząd nie wycofał się z kolejnego programu wspierającego kupowanie mieszkań. Możliwe jednak, że otoczenie rynkowe w przyszłym roku poprawi się jeszcze zanim program wejdzie w życie dzięki ewentualnej obniżce stóp procentowych i wyższym wynagrodzeniom.

W III kwartale 2024 r. deweloperzy w stolicy uruchomili sprzedaż 4072 lokali. To o 7% mniej niż w poprzednich trzech miesiącach. Jednak, ze względu na mniejszą liczbę zakupów, całkowita liczba nowych mieszkań dostępnych do sprzedaży we wrześniu 2024 r. wyniosła ponad 14,5 tys., a więc o 11,6% więcej niż w czerwcu. Większy wybór to dobra informacja dla poszukujących lokum w Warszawie, ale dla deweloperów oznacza wydłużony czas sprzedaży i konieczność wdrożenia dodatkowych zachęt oraz działań marketingowych.

– Na sytuację na rynku mieszkaniowym w Warszawie wpływ mają także inwestorzy instytucjonalni, czyli PRS. Stolica to dla nich największy rynek w naszym kraju. Są w posiadaniu 9,3 tys. mieszkań, a w planach inwestycyjnych jest kolejnych 8,9 tys. Drugi w kolejności Wrocław dysponuje o połowę mniejszą liczbą tego typu lokali, wynoszącą 4,7 tys. m², a plany obejmują podwojenie tej puli – dodaje Agnieszka Mikulska, CBRE.

 

Źródło: CBRE

 

Przeczytaj też:

Lokum od gminy – gdzie najwięcej osób na nie czeka

Nierentowne i stare biurowce zmieniają przeznaczenie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in