28 maja br. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie przedstawicieli rządu z konwentem wojewodów.
Jeden z punktów spotkania poświęcony był przedstawieniu planów i działań koniecznych do przyspieszenia budowy dróg i autostrad. Ze strony rządowej w spotkaniu i dyskusji wzięli udział: Grzegorz Schetyna – Wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Cezary Grabarczyk – Minister Infrastruktury, Zbigniew Rapciak – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Elżbieta Bieńkowska – Minister Rozwoju Regionalnego, Maciej Trzeciak – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Tomasz Siemoniak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Lech Witecki – p.o. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.
Cel spotkania – eliminacja barier, które towarzyszą inwestycjom drogowym – został określony przez Wicepremiera Grzegorza Schetynę.
Minister Cezary Grabarczyk zaznaczył, że rząd działa w tej kwestii jako zespół łączący wysiłki Ministerstwa Infrastruktury, Środowiska, Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rozwoju Regionalnego. W tym zespole ważna jest dobra współpraca, komunikacja, a także szybkie podejmowanie decyzji przez wszystkie wchodzące w jego skład części.
Rząd przygotował szereg zmian w prawie, między innymi nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych, a także nowelizację tzw. „specustawy drogowej”, dzięki której decyzja lokalizacyjna i pozwolenie na budowę zastąpione będą jedną zintegrowaną decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji. W trakcie spotkania z wojewodami omówione zostały także kwestie dotyczące nabywania nieruchomości pod budowę dróg, w tym zaproponowany w nowelizacji 5% bonus (od wartości nieruchomości) za szybkie udostępnienie nieruchomości, a także dodatkowa gratyfikacja za przekazywanie nieruchomości zabudowanych. Wprowadzone w projekcie specustawy zmiany przyczynią się do zwiększenia tempa realizacji zadań inwestycyjnych.
Minister Cezary Grabarczyk poinformował również o zmianach organizacyjnych dokonywanych w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Polegają one na decentralizacji działań GDDKiA – tj. przekazywaniu kompetencji w zakresie przygotowania i realizacji inwestycji drogowych do oddziałów wojewódzkich. Minister C. Grabarczyk zapowiedział także stopniowe przekazywanie do samorządów zadań, kompetencji oraz środków na utrzymanie dróg.
W kontekście współpracy z wojewodami przy realizacji rządowego programu budowy dróg szef resortu infrastruktury poinformował o oddelegowaniu, w każdym województwie, pracowników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, którzy odpowiedzialni będą wyłącznie za koordynację procesu wydawania przez urzędy wojewódzkie decyzji administracyjnych koniecznych do rozpoczynania i realizacji inwestycji drogowych.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury