Niemal 200 osób uczestniczyło w Tradycyjnym Spotkaniu Szkoleniowo-Integracyjnym Budowlanych, które zorganizowała Podlaska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa 31 sierpnia br. w Augustowie.
Uczestników spotkania, w tym członków podlaskiej izby, osoby im towarzyszące, gości z izb okręgowych, przedstawicieli uczelni technicznych oraz sponsorów przyjmował Hotel Wojciech Spa położony nad jeziorem Białym Augustowskim. Pierwszym punktem bogatego programu spotkania był rejs statkiem Żeglugi Augustowskiej. Załoga przedstawiła szczegóły trasy, która wiodła przez śluzę Przewięź na jezioro Studzieniczne i następnie w okolice ujścia Rospudy. Trasę tę wybrano nieprzypadkowo, gdyż Śluza Przewięź jest jedną z 18 śluz Kanału Augustowskiego – drogi wodnej wybudowanej w latach 20. XIX w., uznanej w 2007 r. za pomnik historii i włączonej do Europejskiego Szlaku Tematycznego Transportu i Komunikacji – części Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Wybudowano ją w latach 1927–1928 i w stanie pierwotnym została zachowana do dnia dzisiejszego. Następnie wycieczka zwiedziła Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, którego główny zabytek – położona na wyspie kaplica z 1872 r. – posadowiony jest na palach (w tym przypadku 64 dębowych), podobnie jak wiele obiektów zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie jezior. Droga powrotna wiodła w okolice ujścia Rospudy – obszaru będącego przedmiotem największych kontrowersji w czasie projektowania obwodnicy Augustowa.
Fot. 1 Prezes Dobrucki zachęcił do włączenia się w proces powstawania nowego Prawa budowlanego
Po powrocie na ląd uczestnicy wysłuchali słów prezesa PIIB Andrzeja Rocha Dobruckiego: Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym spotkaniu. Niewątpliwie, służy ono integracji środowiska, ale jest także doskonałym forum, aby pewne sprawy poruszyć i przedyskutować bezpośrednio w szerszym gronie. Pobyt w Państwa towarzystwie jest dobrą okazją, aby przedstawić kwestie, które są obecnie ważne dla naszego samorządu zawodowego. Wkrótce do końcowych konsultacji trafi do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa projekt Prawa budowlanego. Mamy taką ideę, aby go upublicznić i udostępnić członkom naszej izby. W ten sposób chcielibyśmy wszystkich zachęcić i zmobilizować do udziału w procesie zgłaszania uwag oraz opinii na temat proponowanych rozwiązań. Mimo bowiem naszego aktywnego udziału w procesie powstawania tego projektu, wciąż zauważamy konieczność pewnych poprawek.
Fot. 2 Po trzygodzinnym rejsie wszyscy w dobrych humorach powrócili na ląd
Fot. 3 Wiedzę z zakresu pierwszej pomocy warto uaktualniać
Następnie Marzanna Sierocka – specjalista w zakresie ratownictwa medycznego, zaprezentowała członkom izby, przy ich aktywnym udziale, praktyczne szkolenie o postępowaniu w nagłych przypadkach związanych z zagrożeniem życia osób, ze szczególnym zaakcentowaniem specyfiki niebezpiecznej pracy na budowie.
Po szkoleniu, które było ostatnim oficjalnym elementem spotkania, zaczęła się część typowo integracyjna: rozmowy ze znajomymi w trakcie grilla, przy dźwiękach muzyki granej na żywo. Można było również skorzystać z atrakcji oferowanych przez hotel w ramach oferty spa.
Monika Urban-Szmelcer