W Łodzi 13-15 września br. odbyło się spotkanie informacyjno-szkoleniowe Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej i okręgowych komisji kwalifikacyjnych.
Spotkanie zaczęło się w siedzibie Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Po uroczystym powitaniu uczestników przez Barbarę Malec, przewodniczącą Rady ŁOIIB, w obecności Zygmunta Rawickiego, wiceprezesa PIIB, odbyła się specjalistyczna prezentacja historii miasta Łodzi, a następnie wyjazd techniczny i zwiedzanie miasta. Następne dni wypełnione zostały szkoleniem, prowadzonym w formie wykładu i dyskusji. Program szkolenia ujęty został w czterech sesjach tematycznych:
Sesja I
- Podstawowe zasady nadawania uprawnień budowlanych – wykład, dr hab. Joanna Smarż
- Problemy praktyczne związane z postępowaniem kwalifikacyjnym i egzaminacyjnym w zakresie nadawania uprawnień budowlanych – wykład, mec. Tomasz Dobrowolski
Sesja II (mec. Tomasz Dobrowolski)
- Postępowanie kwalifikacyjne w świetle odwołań od decyzji OKK
- Postępowanie egzaminacyjne w świetle odwołań od decyzji OKK
- Zagadnienia zgłoszone przez Okręgowe Komisje Kwalifikacyjne
Sesja III
Prezentacja projektu nowego systemu informatycznego organizacji sesji egzaminacyjnych – Stanisław Żurawski
Sesja IV
Zmiany w przepisach dotyczących budownictwa w 2017 i 2018 roku – Andrzej Gałkiewicz
Wszystkie treści wykładów podbudowane zostały przykładami z konkretnych przypadków odwołań od postępowań kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych w 2016, 2017 i 2018 r.
Podczas wszystkich sesji pojawiały się w dyskusji kwestie związane z przygotowaniem do zawodu, zarówno w zakresie wykształcenia, odbycia praktyki zawodowej, jak i rzetelności jej potwierdzania. Podnoszono w dyskusji, że są to sprawy, które wymagają uregulowania nie tylko w przepisach prawa, ale także wewnątrz samorządu zawodowego inżynierów budownictwa.
W końcowej części szkolenia Andrzej Gałkiewicz, przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Zachodniopomorskiej OIIB, przedstawił zmiany i nowe regulacje prawne w przepisach związanych z działalnością zawodową inżynierów budownictwa.
Podstawowym celem szkolenia było wyjaśnienie pojawiających się wątpliwości w praktycznym stosowaniu prawa przy nadawaniu uprawnień budowlanych, ujednolicenie zasad postępowania kwalifikacyjnego i egzaminacyjnego oraz utrzymanie takich samych wysokich standardów we wszystkich szesnastu okręgowych komisjach kwalifikacyjnych. Niewątpliwie pomocnym będzie nowy system informatyczny wspomagający realizację postępowania kwalifikacyjnego i egzaminacyjnego we wszystkich okręgowych komisjach kwalifikacyjnych. W szkoleniu uczestniczyło 127 osób.
Marian Płachecki, Krzysztof Latoszek