Ślady historii

18.09.2008

Na wrocławskim rynku naukowcy spodziewają się odkryć kolejny rozdział  historii miasta lokacyjnego z XIII w.

Rozpoczęła się następna faza prac badawczych prowadzonych przez AKME, firmę archeologiczno – budowlana. Pierwszy etap prac archeologicznych na tym terenie przeprowadzono półtora roku temu. Wówczas na parceli przy ul. Rynek 60 archeolodzy z wrocławskiej firmy AKME znaleźli ślady po budynkach gospodarczych z przełomu XV i XVI w. oraz częściowo rozebrany średniowieczny piec Hypocaustum z niespotykanymi, jak dotąd we Wrocławiu kamiennymi płytami. Teraz spodziewają się dalszych, równie ciekawych odkryć. – Ze względu na położenie terenu wśród zabudowy staromiejskiej, w pierwszym etapie prac nie mogliśmy się dostać do najstarszych warstw archeologicznych – wyjaśnia dr Aleksander Limisiewicz, archeolog i prezes firmy AKME. Jak dodaje, zbadane piwnice tej jednej z najstarszych wrocławskich kamienic świadczą o jej XIII-wiecznym pochodzeniu, a dwa znajdujące się tam bardzo tajemnicze, zamurowane dziś wejścia wiodły na ówczesny Rynek, którego poziom podniósł się od tego czasu o prawie 4 metry. – Podejrzewamy, że  bada na działka w przeszłości mogła należeć do wójta. Teraz mamy szansę to sprawdzić – wyjaśnia dr Limisiewicz. W okresie lokacji miast wójt był dziedzicznym urzędnikiem, stojącym na czele miasta lub gminy miejskiej. Reprezentował w mieście interesy księcia. Miał liczne i dochodowe przywileje, w tym posiadał wiele parceli w mieście. W późniejszym czasie zastąpiła go Rada Miejska.

Ponadto badany przez AKME teren to jedyna przy wrocławskim rynku działka, która nie zmieniła swojej pierwotnej wielkości. – Jest to tzw. działka pełnokuryjna, czyli pełnowymiarowa o wymiarach 60 x 120 stóp, tzn. 18,78 x 37,56 metrów. Była ona tym bardziej cenna dla właścicieli, że znajdowała się na rogu kwartału zabudowy. To dawało handlarzom możliwość prowadzenia sklepu z dwóch stron kamienicy i rozwiązywało problemy komunikacyjne – dodaje dr Aleksander Limisiewicz.
Prace archeologiczne na działce przy ul. Rynek 60 prowadzone są przez AKME na zlecenie firmy Gant Development i potrwają około pół miesiąca. Badania te stanowią dla archeologów duże wyzwanie organizacyjne m.in. ze względu na lokalizację inwestycji w samym sercu staromiejskiej zabudowy, objętej ochroną konserwatora zabytków. Firma AKME ma jednak bogate doświadczenie w tego rodzaju badaniach w centrach miast. Specjaliści z AKME odpowiedzialni byli m.in. za prace archeologiczne przy ulicach: Rynek, Igielna, Bernardyńska, Więzienna, Uniwersytecka, Szewska, Oławska i Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu. Ulice wrocławskiego Starego Miasta kryją wiele skarbów. Do najważniejszych znalezionych przez AKME należą m.in. tłok pieczętny Henryka IV Probusa z XIII wieku i fragmenty rytualnej rzeźni żydowskiej z XIV w.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in