W ofercie firmy Schöck pojawiła się nowatorska, pod względem izolacyjności cieplnej i akustycznej, wersja popularnego łącznika termoizolacyjnego do balkonów z serii Isokorb – Schöck Isokorb® XT.
Twórcom nowego łącznika udało się poprawić właściwości termoizolacyjne produktu o 30%, a izolacyjność akustyczną o ok. 50% w porównaniu do poprzednich modeli. Stało się to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu elementu izolacyjnego o grubości 120 mm, w którym po raz pierwszy wykorzystano materiał izolacyjny neopor. Jego cechą jest lepsza absorpcja promieniowania cieplnego wewnątrz materiału, dzięki czemu daje on dodatkową izolację termiczną.
Doskonałą sprawność termoizolacyjną udało się także osiągnąć dzięki użyciu w produkcie:
– wysokiej klasy betonu drobnoziarnistego,
– wysokiej jakości stali szlachetnej o polepszonej odporności na rozciąganie. Zwiększenie tego parametru pozwoliło na zmniejszenie średnicy pręta przy zachowaniu niezmienionej nośności, a co za tym idzie na zmniejszenie powierzchni przekroju cechującej się wysokim przewodnictwem cieplnym.
Oprócz wysokiej efektywności energetycznej łącznik charakteryzuje się także doskonałymi właściwościami w zakresie izolacji akustycznej, i to bez dodatkowych wykładzin pływających na balkonach czy w podcieniach. Osiągnięcie tej cechy stało się możliwe dzięki specjalnej konstrukcji i optymalizacji materiałów. Niewielka masa produktu ułatwia jego montaż na budowie i umożliwia sprawną obróbkę.
Działanie łącznika balkonowego polega na termicznym oddzielaniu poszczególnych elementów konstrukcji, przez co następuje redukcja mostków cieplnych. Jednocześnie produkt pełnieni rolę elementu nośnego budowli. Dzięki tym funkcjom jego zastosowanie w balkonach zwiększa komfort mieszkania i pozwala na uniknięcie takich strat budowlanych, jak:
– niekontrolowane i nadmierne straty ciepła,
– zawilgocone i zagrzybione ściany,
– rysy betonu wynikające ze skurczu i rozszerzalności na połączeniu płyty balkonowej i stropowej.
Łącznik balkonowy Schöck Isokorb® XT, jako pierwszy produkt firmy, otrzymał od niemieckiego Instytutu Domów Pasywnych (Passivhaus Institut) certyfikat „Konstrukcji o zredukowanej ilości mostków termicznych”. Dzięki temu może być on z powodzeniem stosowany także w balkonach domów pasywnych.