Samorządy dla wolności – wolność dla samorządów

06.12.2017

Pod takim hasłem przedstawiciele różnych samorządów zawodowych skupionych w Łódzkim Porozumieniu Samorządów Zawodowych dyskutowali na temat niezależności i odpowiedzialności zawodowej oraz nurtujących środowisko problemach.

Odbyły się trzy panele tematyczne; jeden z nich zatytułowany „Ile wolności, ile odpowiedzialności w zawodzie architekta i inżyniera budownictwa?” współorganizowany był przez Łódzką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa.

 

 

Przyjęto wspólne stanowisko dotyczące roli samorządności zawodowej:

„Przedstawiciele zawodów zaufania publicznego zgromadzeni w Łodzi 14 listopada 2017 r. na konferencji „Samorządy dla wolności. Wolność dla samorządów” wyrażają wspólne stanowisko skierowane do członków samorządów, społeczeństwa i rządzących, iż samorządność zawodowa jest jednym z fundamentów demokratycznego, obywatelskiego i nowoczesnego społeczeństwa oraz porządku ustrojowego. Stanowi ona wyraz dążności rządzących do dzielenia się częścią władztwa publicznego z obywatelami zrzeszonymi w samorządy zawodowe, których łączy wspólna profesja, etos zawodu i zasady jego uprawiania, oraz etyka zawodowa i kształcenie kadr. Dlatego wyrażamy najgłębsze przekonanie, iż samorządność zawodowa będzie wzmacniana i pozostanie pod opieką państwa, albowiem jest ona najlepszym gwarantem właściwego sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu dla ochrony interesu publicznego i w jego granicach, a zawody skupione w samorządy zawodów zaufania publicznego miały i posiadają nadal olbrzymi wpływ na poziom rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego państwa i narodu.”

 

W trakcie panelu „Ile wolności, ile odpowiedzialności w zawodzie architekta i inżyniera budownictwa?” Barbara Malec, przewodnicząca Łódzkiej OIIB, oraz jej zastępca Piotr Parkitny mówili m.in. o znaczeniu wolności w należytym, odpowiedzialnym i etycznym wykonywaniu zawodów budowlanych. Zwracali również uwagę na problemy związane z pełnieniem funkcji projektanta, kierownika budowy czy inspektora nadzoru.

Więcej na www.loiib.pl.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.