Pod takim hasłem przedstawiciele różnych samorządów zawodowych skupionych w Łódzkim Porozumieniu Samorządów Zawodowych dyskutowali na temat niezależności i odpowiedzialności zawodowej oraz nurtujących środowisko problemach.
Odbyły się trzy panele tematyczne; jeden z nich zatytułowany „Ile wolności, ile odpowiedzialności w zawodzie architekta i inżyniera budownictwa?” współorganizowany był przez Łódzką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa.
Przyjęto wspólne stanowisko dotyczące roli samorządności zawodowej:
„Przedstawiciele zawodów zaufania publicznego zgromadzeni w Łodzi 14 listopada 2017 r. na konferencji „Samorządy dla wolności. Wolność dla samorządów” wyrażają wspólne stanowisko skierowane do członków samorządów, społeczeństwa i rządzących, iż samorządność zawodowa jest jednym z fundamentów demokratycznego, obywatelskiego i nowoczesnego społeczeństwa oraz porządku ustrojowego. Stanowi ona wyraz dążności rządzących do dzielenia się częścią władztwa publicznego z obywatelami zrzeszonymi w samorządy zawodowe, których łączy wspólna profesja, etos zawodu i zasady jego uprawiania, oraz etyka zawodowa i kształcenie kadr. Dlatego wyrażamy najgłębsze przekonanie, iż samorządność zawodowa będzie wzmacniana i pozostanie pod opieką państwa, albowiem jest ona najlepszym gwarantem właściwego sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu dla ochrony interesu publicznego i w jego granicach, a zawody skupione w samorządy zawodów zaufania publicznego miały i posiadają nadal olbrzymi wpływ na poziom rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego państwa i narodu.”
W trakcie panelu „Ile wolności, ile odpowiedzialności w zawodzie architekta i inżyniera budownictwa?” Barbara Malec, przewodnicząca Łódzkiej OIIB, oraz jej zastępca Piotr Parkitny mówili m.in. o znaczeniu wolności w należytym, odpowiedzialnym i etycznym wykonywaniu zawodów budowlanych. Zwracali również uwagę na problemy związane z pełnieniem funkcji projektanta, kierownika budowy czy inspektora nadzoru.
Więcej na www.loiib.pl.