Konferencja Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, zorganizowana 15 października 2024 r. w Warszawie, była okazją do wymiany doświadczeń oraz spostrzeżeń na temat roli samorządów zawodowych w zmieniającym się świecie. W panelu technicznym PIIB reprezentował Mieczysław Grodzki, wiceprezes Krajowej Rady.
Otwierając zorganizowaną przez OPSZZP konferencję pt. „Samorząd zawodowy – relikt przeszłości czy podstawa przyszłości”, Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, podkreślił, jak ważne i cenne jest to, że przedstawiciele samorządów zawodów zaufania publicznego spotykają się, by wspólnie omawiać potrzeby, wyzwania i mówić jednym głosem. Głosem, za którym stoi znacznie liczniejsze grono niż tylko 200 tys. lekarzy czy 400 tys. pielęgniarek.
W trakcie pierwszego panelu pt. „Rola samorządu zawodowego w ochronie zdrowia publicznego” dyskutowano m.in. o perspektywach dla samorządów medycznych XXI w. oraz znaczeniu etyki zawodowej. Uczestnicy podkreślali też rolę samorządu w kształtowaniu standardów zawodowych w medycynie. Zwracano uwagę, że głównym wyzwaniem jest m.in. dostosowanie się do dynamicznie rozwijających się technologii, takich jak sztuczna inteligencja.
Kolejny panel pt. „Znaczenie samorządu zawodowego dla zapewnienia sprawiedliwości i równości w systemie prawnym” koncentrował się na pytaniu o potrzeby samorządów prawniczych we współczesnych czasach oraz ich wpływie na jakość usług prawnych. Poruszono także kwestie niezależności zawodu prawnika, zachowania tajemnicy zawodowej oraz dostępności do usług prawnych dla wszystkich obywateli.
W ostatnim, technicznym panelu pt. „Innowacje i rozwój w zawodach technicznych”, moderowanym przez Anetę Grinberg-Iwańską, redaktor naczelną i prezes zarządu Wydawnictwa PIIB, prelegentami byli: Krzysztof Kuczyński, zastępca dyrektora ds. badań i innowacji Instytutu Techniki Budowlanej, który reprezentował również Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Mieczysław Grodzki, wiceprezes Krajowej Rady PIIB, Andrzej Kacperski, europejski rzecznik patentowy reprezentujący Polską Izbę Rzeczników Patentowych. Omawiano wyzwania, przed którymi stoją samorządy zawodów technicznych w obliczu postępu technologicznego, m.in. w kontekście ochrony własności intelektualnej i przemysłowej. Podkreślano znaczenie standardów etycznych w pracy zawodowej oraz rolę samorządów w rozwoju innowacyjnych rozwiązań. Krzysztof Kuczyński wskazał w tym zakresie na ogromną wagę nowelizacji przepisów, które niejednokrotnie nie nadążają za postępem, a niekiedy wręcz go wstrzymują. Dlatego tak duże znaczenie ma doświadczenie i wiedza praktyków oraz angażowanie ich w proces tworzenia nowych regulacji – o czym wspomniał Mieczysław Grodzki, przybliżając zebranym zakres prac Komisji Prawno-Regulaminowej powołanej przez Krajową Radę PIIB (opinie prawne, techniczne). Reprezentant izby inżynierów mówił również o wdrażaniu BIM, cyfryzacji i odpowiedzialności zawodowej.
Na zakończenie konferencji odbył się panel podsumowujący. Wzięli w nim udział prezesi i wiceprezesi samorządów należących do OPSZZP, którzy dyskutowali o wartościach swoich zawodów oraz roli samorządów w ich pielęgnowaniu. Wymieniano doświadczenia i najlepsze praktyki, a także analizowano potencjalne wyzwania i perspektywy rozwoju dla poszczególnych grup zawodowych. W tej części Mieczysław Grodzki mówił o roli, jaką PIIB pełni w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych.
Spotkanie zakończono przekazaniem przewodnictwa w OPSZZP Naczelnej Izbie Pielęgniarek i Położnych oraz podpisaniem wspólnego apelu do władz państwowych o podkreślenie i poszanowanie fundamentalnej roli samorządów zawodowych w procesie stanowienia i stosowania prawa. Dokument jest odpowiedzią na dotychczasowe działania legislacyjne. Treść apelu jest opublikowana na stronie internetowej PIIB.
Joanna Karwat
Fot. Jacek Kamiński
Przeczytaj też:
Raport z akcji pomocy PIIB dla terenów dotkniętych powodzią
Jubileuszowe spotkanie Grupy Wyszehradzkiej